• Посилання скопійовано

УВАГА! У 2025 році для всіх ФОПів сплата ЄСВ стане обов’язком, а максимальна величина зросте

Законом про Держбюджет передбачено збільшити на 2025 рік розмір максимальної бази зарплати для нарахування ЄСВ з 15 до 20 мінімальних зарплат та призупинити дію воєнної пільги для ФОПів щодо сплати ЄСВ. Тож у 2025 році ФОПи за себе мають сплачувати ЄСВ

УВАГА! У 2025 році для всіх ФОПів сплата ЄСВ стане обов’язком, а максимальна величина зросте

Ми вже розповідали, що 19 листопада ВРУ прийняла у ІІ читанні та в цілому проєкт Держбюджету на 2025 рік. 

Поки що немає підписаного Спікером ВРУ тексту Закону, але за текстом законопроєкту №12000 до ІІ читання передбачено таке:

  • як і очікувалося, мінімальна зарплата становитиме з 1 січня 8000 грн на місяць, а прожитковий мінімум для працездатних осіб – 3028 грн;
  • з’явилися також зміни до Закону про ЄСВ. Їх всього дві, але вони важливі.

 

Максимальна база для сплати ЄСВ

Депутати запланували тимчасове збільшення розміру максимальної бази для нарахування ЄСВ. 

У 2025 році вона становитиме 20 мінімальних зарплат (тобто 160 тис. грн). Це передбачено ст. 39 проєкту Закону про Держбюджет. А прикінцевими положеннями законопроєкту передбачено зупинення визначення максимальної величини, яку затверджено пп. 4 п. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ.

Що це означатиме на цифрах?

Нині максимальна місячна сума доходу фізособи для нарахування ЄСВ – це 15 мінімальних зарплат. Тож за старими правилами з 1 січня 2025 року вона становила б 120 000 грн. За новими – вона становитиме 160 000 грн, тобто буде на 40 тисяч грн більша! 

Нові правила визначення максимальної величини впливатимуть як на роботодавців, які сплачують ЄСВ за працівників, так і на ФОПів, які сплачують  ЄСВ ще й за себе.

Тобто всі роботодавці (і ФОПи-роботодавці у тому числі) нараховуватимуть ЄСВ у межах нової величини на зарплату своїх працівників незалежно від ставки ЄСВ. Ці зміни стосуються як тих працівників, яким встановлено ставку 22%, так і для працівників – осіб з інвалідністю. 

 

А як зміниться сума ЄСВ для ФОПів за себе?

Нагадаємо, що за Законом про ЄСВ фізособи-«єдинники» повинні сплачувати ЄСВ, не менший від мінімального внеску. Але самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Це передбачено п. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ. Ставка ЄСВ для ФОПів становить 22%.

Тобто для них з січня 2025 року мінімальна місячна сума ЄСВ становитиме 1 760 грн, а максимальна – 35 200 грн. 

Для фізосіб-«загальників» та самозайнятих осіб діє окреме правило. Вони нараховують ЄСВ на суму доходу, отриманого від їхньої діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). Звісно, що ЄСВ потрібно нараховувати у межах максимальної величини. А у разі відсутності доходу вони мають право за самостійним рішенням сплачувати ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний. Це передбачено п. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ. Про це податківці розповідали тут

 

Зміни щодо пільг у сплаті ЄСВ ФОПами

Нагадаємо, що нині за нормами п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ ФОПи-«єдинники» (так само як ФОПи на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців.

Згідно з Законом про ЄСВ платники, які користуються цією пільгою, не заповнюють розрахунок єдиного внеску у складі декларації за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Проте це не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ у декларації з метою отримання страхового стажу.

 

Що зміниться з 1 січня?

Згідно з п. 3 прикінцевих положень проєкту Держбюджету-2025 п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ передбачено зупинити дію на 2025 рік щодо цієї пільги для ФОПів.

Отже, загальної пільги, яка б звільняла всіх ФОПів від сплати ЄСВ на час війни, у 2025 році вже точно не буде. Проте деякі пільги залишаються. 

 

Хто з ФОПів звільнятиметься від сплати ЄСВ у 2025 році?

ФОПи з ТОТ. У 2025 році норма п. 9-3 розділу VIII Закону про ЄСВ діятиме надалі. За нею платники єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України звільняються від виконання обов’язків, визначених статтею 6 Закону. 

Тобто щодо ФОПів, які перебувають на ТОТ, правила щодо несплати та незвітування з ЄСВ у 2025 році діятимуть і надалі.

ФОПи-«загальники» без оподаткованого доходу. З 1 січня 2021 року ФОПи на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку. Це випливає з норми п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ.

Тобто якщо ФОП не отримав дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Якщо в певному місяці (або навіть і році) самозайнята особа не матиме оподаткованого ПДФО та ВЗ чистого доходу, то вона має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже, і не платити ЄСВ за такий період. Про це неодноразово вказували і податківці у своїх роз’ясненнях, наприклад, тут.

Але підкреслимо, що наразі немає нових роз’яснень з приводу сплати ЄСВ такими особами. А це означає, що потрібно буде або чекати на нове роз’яснення, або діяти за нормами ЄСВ, які прямо не звільнили від сплати ЄСВ у разі неотримання доходів, або звертатися до ДПС за ІПК.

ФОПи – основні працівники. Якщо ФОПи (як «загальники», так і «єдинники») одночасно перебувають у трудових відносинах, то вони можуть не платити ЄСВ за себе. Це правило також діє з 1 січня 2021 р. Але лише за умови, що роботодавець за основним місцем сплатив за них ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.

Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але у розмірі, меншому від мінімального страхового внеску, то такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі, не меншому від мінімального внеску (а не різниці)! На цьому наголошує ДПС ось тут

Тобто такі ФОПи платитимуть за січень 2025 року не менше ніж 1 760 грн у разі, якщо роботодавець не сплатить за них ЄСВ хоча б у такому мінімальному розмірі.

Чи зможуть ФОПи-працівники бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ? 

Тобто обов’язку платити ЄСВ такі ФОПи не матимуть. А добровільно додатково сплачувати можна? Єдиної позиції у ДПС щодо цього немає. Ми про цю проблему писали тут і тут.

 

ФОП-«незалежник»

З  1 січня 2021 року якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, вона обліковується ДПС як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. 

ФОП-«незалежник», який отримує пенсію або соцдопомогу, ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити – за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Звичайна фізособа, яка здійснює незалежну профдіяльність і статусу ФОПа не має, не має і такої пільги. Про це ми докладно розповідали тут.

 

ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю

Також звільняються від сплати за себе ЄСВ ФОПи, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»