Нагадаємо, що з 2025 року повернувся обовʼязок сплати ЄСВ ФОПами за себе. Вперше його потрібно буде сплачувати за підсумками І кварталу 2025 року у сумі 5280 грн. Про це ми писали тут.
Але при цьому норми Закону про ЄСВ щодо пільг зі сплати не змінилися. За Законом про ЄСВ звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи незалежно від системи оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують пенсію або соцдопомогу. Також не повинні сплачувати ЄСВ ФОПи-«збитківці» або «сплячі» ФОПи та мобілізовані ФОПи.
Про це ми говорили тут.
А податківці у ІПК від 15.01.2025 №173/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК зупинилися на моментах сплати ЄСВ ФОПами, які мають основне місце роботи.
Вони вкотре наголосили, що фізична особа – підприємець, яка має основне місце роботи, звільняється від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таку особу у розмірі не менше мінімального страхового внеску (у 2025 році – 1760 грн). При цьому Додаток 1 до Декларації не заповнюється і не подається.
Це стосується всіх фізосіб-підприємців незалежно від обраної системи оподаткування.
Окремо податківці зауважили, що такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення ними бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску.
Самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, встановлену Законом №2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Тобто податківці і тут вважають, що можливості сплати ЄСВ такими ФОПами у разі сплати роботодавцями ЄСВ на місяць на рівні мінімального внеску немає. Але єдиної позиції у ДПС щодо цього немає. Ми про цю проблему писали тут і тут.
Крім того, у коментованій ІПК вказано, що подання фізичними особами – підприємцями додаткових документів щодо інформування ДПС про працевлаштування та сплату єдиного внеску роботодавцем чинним законодавством не передбачено. Тож ФОПи з основним місцем роботи не повідомляють про це ДПС.