ФПУ розповідає, що Верховною Радою України 21 листопада 2024 року схвалено у першому читанні поданий Урядом проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема осіб з інвалідністю», реєстр. №12209.
Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів створено робочу групу для опрацювання пропозицій народних депутатів України до зазначеного законопроєкту і підготовки його до розгляду у другому читанні. Проведені засідання робочої групи засвідчили необхідність суттєвого коригування основних положень законопроєкту.
У засобах масової інформації подаються окремі коментарі щодо законопроєкту №12209, але зазвичай у загальних рисах, здебільшого у позитивному контексті. Зокрема, що законопроєкт розроблено з метою забезпечення ефективної підтримки осіб, які частково або повністю втратили працездатність. Також зазначається, що проєкт закону має на меті створення правових засад для створення умов, за яких особа, яка отримала травмування чи професійне захворювання, може повернути собі працездатність і фінансову незалежність, а у випадку, якщо це неможливо – надання таким особам достатньої і гідної підтримки.
Законопроєктом пропонується запровадити новий вид страхової виплати у зв’язку з проходженням реабілітації відповідно до медичних показань, яка має здійснюватися застрахованим особам з першого дня проходження реабілітації до відновлення працездатності або до встановлення стійкого обмеження працездатності, але не довше ніж протягом одного року. Зазначена виплата провадитиметься у розмірі 70% – 100% заробітку залежно від наявності певної тривалості страхового стажу. Також передбачається, що протягом періоду реабілітації застрахованим особам може виплачуватись страхова компенсація потреб при реабілітації, зокрема у вигляді компенсації вартості медичних препаратів і виробів, витрат на транспорт, послуги догляду, натуральної допомоги тощо.
Безумовно, такі пропозиції є слушними, питання лише в тому, як це відбуватиметься на практиці. Адже змінами до Закону про загальнообов’язкове державне соціальне страхування з 1 січня 2023 року також передбачено, що потерпілі на виробництві мають право на лікування та реабілітацію у сфері охорони здоров’я в закладах охорони здоров’я, що проводяться та фінансуються відповідно до вимог законів України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я». Розробники цих змін запевняли, що потерпілі нічого не втратять і надалі отримуватимуть всі ці послуги, у тому числі протезування та інші необхідні соціальні послуги, в повному обсязі. Проте насправді потерпілі від нещасного випадку нині власним коштом оплачують більшу частину свого лікування, придбання ліків, медичних виробів, мають проблеми з протезуванням, санаторно-курортним лікуванням тощо.
Пропонується змінити підходи до визначення втрати працездатності. Замість раніше діючих МСЕК ступінь, час настання стійкого обмеження працездатності, строк, на який встановлюється стійке обмеження працездатності, визначатиме орган оцінки працездатності – юридична особа публічного права, до основних завдань якого належить реалізація державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття. Орган оцінки працездатності організовуватиме здійснення оцінки працездатності шляхом закупівлі послуг експертів у сфері оцінки функціонування. З метою здійснення оцінки працездатності орган оцінки працездатності надаватиме залученому експерту знеособлені дані особи, щодо якої здійснюється оцінка працездатності. На підставі висновку експерта орган оцінки працездатності прийматиме рішення про наявність чи відсутність стійкого обмеження працездатності та його ступінь. Експерти, якими опрацьовується проєкт, зазначають про наявність багатьох питань практичної реалізації цих змін.
Які ж негативи щодо страхових виплат містить цей законопроєкт?
У Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виключаються норми щодо призначення пенсій по інвалідності, а Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» доповнюється нормами щодо запровадження щомісячної страхової виплати у зв’язку зі стійким обмеженням працездатності. Тобто замість пенсій по інвалідності призначатиметься щомісячна страхова виплата. Які ж відмінності у призначенні цих двох виплат:
пенсії по інвалідності: призначаються залежно від наявності страхового стажу у розмірі: для 1 групи – 100%, 2 групи – 90%, 3 групи – 50% від розміру пенсії за віком і виплачуються в повному розмірі незалежно від того, чи працює особа, і від отримуваного нею заробітку (доходу). Мінімальний розмір пенсії – 2361грн (з доплатою – 2725 грн), максимальний розмір – 23610 грн, середній розмір пенсії по інвалідності – 4366 грн (на 01.10.2024). Після досягнення пенсійного віку особа з інвалідністю може і надалі отримувати пенсію по інвалідності або перейти на пенсію за віком;
щомісячна страхова виплата: передбачається для двох категорій осіб – зі стійким повним обмеженням працездатності та зі стійким частковим обмеженням працездатності. Страхова виплата призначатиметься за наявності страхового стажу і за умови, що особа працює (крім осіб із стійким повним обмеженням працездатності; осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку; осіб, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю та за особою з інвалідністю I групи; здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти, залучені до будь-яких робіт). Тобто непрацюючим особам зі стійким частковим обмеженням працездатності страхова виплата не призначатиметься і не виплачуватиметься, а у разі встановлення стійкого часткового обмеження працездатності в період, коли особа не працювала, для отримання страхової виплати потрібно буде працевлаштуватися.
Щомісячна страхова виплата призначатиметься в розмірах: особам зі стійким повним обмеженням працездатності – у розмірі середньої заробітної плати цієї особи, скоригованому на відсоток втрати працездатності, встановлений за результатами оцінки працездатності (але не вище середньої заробітної плати по країні, з якої сплачено страхові внески, за попередній рік (наприклад, за 2023 р. – 14308 грн); особам з стійким частковим обмеженням працездатності – у розмірі різниці між заробітком, який особа отримувала до настання страхового випадку, та заробітком, який особа має після повернення до роботи, але не більше ніж розмір, визначений Кабінетом Міністрів України. Щомісячна страхова виплата призначатиметься на весь строк встановлення стійкого обмеження працездатності та до призначення пенсії за віком, а у разі відсутності права для призначення пенсії за віком, – довічно.
Таким чином, умови призначення і виплати щомісячної страхової виплати є гіршими порівняно з умовами призначення і виплати пенсій по інвалідності. Розміри щомісячних страхових виплат можуть бути в окремих випадках вищими порівняно з пенсіями по інвалідності, в інших – нижчими або зовсім не виплачуватися (якщо отримуваний заробіток після повернення до роботи на тому ж рівні, що й до настання страхового випадку, або вищий).
Законопроєктом пропонуються значні зміни у сфері соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань.
Діючі правові норми (умови призначення, виплати, розміри) |
Пропонується законопроєктом (умови призначення, виплати, розміри) |
||
1 | Одноразова страхова виплата потерпілому | у розмірі відповідно до ступеня втрати професійної працездатності виходячи з розрахунку семи мінімальних заробітних плат | із розрахунку семи мінімальних заробітних плат у розмірі: 100% – особам зі стійким повним обмеженням працездатності; 80% – особам зі стійким частковим обмеженням працездатності; 30% – якщо потерпілого не визнано особою із стійким обмеженням працездатності |
2 | Пенсія по інвалідності | призначається і виплачується на загальних підставах (зазначено вище) | не передбачено |
3 | Щомісячна страхова виплата потерпілому | у розмірі відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середнього заробітку, який був до ушкодження здоров’я, але не більше як чотири мінімальні заробітні плати. Мінімальний розмір – у перерахунку на 100% втрати професійної працездатності не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Виплата здійснюється в повному розмірі незалежно від того, чи продовжує працювати особа і незалежно від отримуваного нею заробітку (доходу) |
особам зі стійким повним обмеженням працездатності – у розмірі середнього заробітку цієї особи, скоригованого на відсоток втрати працездатності (але не вище середньої заробітної плати по країні, з якої сплачено страхові внески, за попередній рік); особам зі стійким частковим обмеженням працездатності – у розмірі різниці між заробітком, який особа отримувала до настання страхового випадку, та заробітком, який особа має після повернення до роботи, але не більше ніж розмір, визначений Кабінетом Міністрів України. Виплата призначається і виплачується за умови, що особа працює і з урахуванням отримуваного заробітку (крім осіб з повною втратою працездатності та ще деяких категорій осіб) |
4 | Одноразова страхова виплата у разі смерті потерпілого | одноразова виплата сім’ї у сумі, що дорівнює сорока розмірам мінімальної заробітної плати; одноразова виплата кожній особі, яка мала право на одержання утримання від потерпілого, а також його дитині, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого, у сумі, що дорівнює восьми розмірам мінімальної заробітної плати |
без змін, одноразова виплата сім’ї у сумі, що дорівнює сорока розмірам мінімальної заробітної плати; одноразова виплата кожній особі, яка мала право на одержання утримання від потерпілого, а також його дитині, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого, у сумі, що дорівнює восьми розмірам мінімальної заробітної плати |
5 | Пенсія по втраті годувальника | у розмірі 50% пенсії за віком на одного непрацездатного члена сім’ї, 100% пенсії за віком – на двох і більше членів сім’ї | без змін, у розмірі 50% пенсії за віком на одного непрацездатного члена сім’ї, 100% пенсії за віком – на двох і більше членів сім’ї |
6 | Щомісячна страхова виплата непрацездатним членам сім’ї у разі смерті потерпілого | сума страхових виплат кожній особі, яка має на це право, визначається шляхом ділення частини заробітної плати потерпілого, що припадає на зазначених осіб, на кількість таких осіб. Максимальний розмір не може перевищувати сім розмірів мінімальної заробітної плати | не передбачено |
7 | Допомога на поховання | у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання витрати на його поховання несе уповноважений орган управління у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (нині не більше ніж 10 406 грн) | пропонується виплачувати допомогу на поховання у порядку і в розмірі, встановленому для виплати допомоги у разі смерті застрахованої особи (нині така допомога виплачується у розмірі 4100 грн) |
8 | Інші страхові видатки | у соціальному страхуванні від нещасних випадків на виробництві для потерпілих осіб передбачено здійснення страхових витрат на професійну реабілітацію та соціальну допомогу; збереження середнього заробітку у разі тимчасового переведення на легшу, нижче оплачувану роботу; здійснення щомісячних страхових виплат у разі проходження професійного навчання або перекваліфікації; забезпечення допоміжними засобами реабілітації, необхідними під час професійного навчання чи перекваліфікації; забезпечення протезуванням, ортезуванням, допоміжними засобами реабілітації, медичними виробами; надання компенсації витрат на проїзд до місця та/або реабілітації й у зворотному напрямку (у т. ч. супроводжуючим особам) | відповідні чинні норми вилучаються. Проте у загальній частині розділу 2 (права та обов’язки застрахованих осіб) передбачено, що застрахована особа має право на послуги з реабілітації, у тому числі у сфері охорони здоров’я, що надаються відповідно до вимог Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я», забезпечення допоміжними засобами реабілітації; збереження робочого місця під час реабілітації. Також передбачається, що протягом періоду реабілітації застрахованим особам може сплачуватись страхова компенсація потреб при реабілітації, зокрема у вигляді компенсації вартості медичних препаратів і виробів, витрат на транспорт, послуги догляду, натуральної допомоги тощо. Проте виникає питання, як на практиці реалізовуватимуться зазначені зміни |
9 | Обчислення стажу роботи | час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах й у пільгових розмірах | період отримання щомісячної страхової виплати у зв’язку зі стійким обмеженням працездатності відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», право на яку виникло у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, включається до страхового стажу. (не передбачено зарахування цього періоду до пільгового стажу) |
Також потрібно зазначити, що зміни, запропоновані законопроєктом, застосовуватимуться лише щодо нових страхових випадків, які настануть після набрання чинності цим законопроєктом. Ті особи, які отримують страхові виплати та інше забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням відповідно до чинного на сьогодні законодавства, і надалі отримуватимуть такі виплати (забезпечення).
За наслідками обговорення проєкту у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Мінсоцполітики здійснює доопрацювання його норм, після чого відповідні пропозиції буде внесено для їх опрацювання робочою групою при зазначеному Комітеті.
Нещодавно відбулися зустрічі представників ФПУ з авторами законопроєкту, під час яких Мінсоцполітики було надано інформацію стосовно норм законопроєкту №12209 і його доопрацювання, а профспілками надано зауваження і пропозиції щодо запропонованих змін.
***
Читайте також: Запровадження оцінки працездатності для осіб, в яких вона обмежена: підтримано у І читанні законопроєкт