
Перш ніж говорити про пільги, розберемося зі звичайними ситуаціями. Наприклад, чи треба платити ЄСВ, якщо немає з чого платити.
ФОП-«загальник» не отримує доходів
В ІПК від 09.05.2025 №2544/ІПК/26-15-24-01-14-08 київські податківці нагадують, що згідно з п. 2 частини першої ст. 7 Закону №2464 у ФОПів-«загальників» ЄСВ нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО.
При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ (наразі – 160 000 грн). При цьому сума ЄСВ теж не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (наразі – 1760 грн на місяць).
Отже, ФОП-«загальник», який не отримував доходів від підприємницької діяльності, має право не сплачувати ЄСВ за себе.
Він не подає і додатка ЄСВ1 до декларації про майновий стан та доходи.
Про це ДПСУ пише і в ЗІР.
Тепер давайте поговоримо про деякі пільги. Повний їх перелік ми наводили тут.
Фізособа-«незалежник» є найманим працівником
В ІПК від 09.05.2025 №2545/ІПК/26-15-24-01-14-08 київські податківці нагадали про пільгу, яку встановлено як для ФОПів, так і для фізосіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Це випадок, коли вони одночасно є найманими працівниками, тобто працюють у когось за трудовим договором.
Про ФОПа – найманого працівника ми писали доволі часто, наприклад, ось тут і тут.
Про те, що така сама пільга існує й у фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність, теж не слід забувати! У згаданій вище ІПК податківці нагадують про правила її застосування.
Фізособа, яка здійснює незалежну професійну діяльність та має основне місце роботи, звільняється від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таку особу у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Додаткове повідомлення фізособою-«незалежником» ДПС про факт сплати ЄСВ роботодавцем чинним законодавством не передбачено.
А що ж у такому випадку із податковою звітністю фізособи-«незалежника» щодо отриманих ним доходів? Чи потрібно в ній зазначати сплачений роботодавцем ЄСВ?
Ні! Якщо роботодавець сплачує потрібний ЄСВ за такого працівника, то цей працівник вже як «незалежник» собі грошове зобов’язання з ЄСВ у податковій звітності не визначає. Залишилось тільки визначитись із тим, про яку податкову звітність йдеться.
У коментованій ІПК податківці говорять про декларацію з ЄП. Чому? Адже висновки вони роблять щодо фізособи-«незалежника», яка платником ЄП бути не може, це ж начебто привілей ФОПів?
Так, але не зовсім так. Річ у тім, що фізособа-«незалежник» може одночасно зареєструватися й ФОПом. Це так званий ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. Очевидно, що саме від нього і надійшов запит на ІПК (хоча це і не зазначено на початку консультації).
Яку звітність подає така фізособа, ми наводили відповідь податківців тут. У такому випадку подається як звітність з ЄП, так і звітність з ПДФО. Тобто як декларація з ЄП за ФОПа, так і декларація про майновий стан та доходи за «незалежника».
Щодо декларації з ЄП податківці пишуть таке.
Форму податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 зі змінами та доповненнями.
Додаток 1 є невід'ємною частиною декларації, подається та заповнюється ФОПами – платниками ЄП першої – третьої груп та які є платниками ЄСВ за себе.
Додаток 1 не подається та не заповнюється в разі звільнення таких осіб від сплати за себе ЄСВ. Такі особи можуть подавати додаток 1 виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналогічні правила, на нашу думку, діють і щодо декларації про майновий стан та доходи. У ній є додаток ЄСВ1, у якому фізособа-«незалежник» зазначає суму ЄСВ, яку має сплатити за звітний рік. Проте якщо в певному році така фізособа позбавлена обов’язку сплачувати ЄСВ за себе, то цей додаток складати і подавати разом з декларацію не потрібно.
Принаймні такі роз’яснення щодо «нульового» додатка ЄСВ1 на сьогодні містяться у ЗІР – див. тут. Якщо діє пільга, то додаток ЄСВ1 подається тільки в разі добровільної участі у системі соцстрахування (укладання відповідного договору).
А що як у певних місяцях роботодавець з якоїсь причини не сплатив за «незалежника» ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний?
От за ці місяці «незалежник» має сплатити ЄСВ сам. І про ці місяці, звісно, треба подати додаток ЄСВ1 до декларації про майновий стан та доходи.
Проте якщо він є не просто «незалежником», а ФОПом-незалежником, то можливі різні варіанти. Про це докладно розповідається на прикладі фізособи, яка здійснює адвокатську діяльність і при цьому є ФОПом з ознакою провадження незалежної професійної діяльності, в іншій свіжій ІПК ДПСУ від 09.05.2025 №2542/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК.
Зміст роз’яснень податківців такий.
Особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність та одночасно перебуває на обліку як фізична особа – підприємець, з 01.01.2021 звільняється від сплати за себе ЄСВ як за особу, яка здійснює незалежну професійну діяльність, за умови здійснення одного виду діяльності.
У разі здійснення зазначеною особою різних видів діяльності сплата єдиного внеску проводиться на загальних підставах.
Отже, якщо види діяльності у ФОПа і «незалежника» збігаються, то в разі якщо він є «єдинником», то зазначає ЄСВ тільки в декларації з ЄП (додатку 1 до неї).
Якщо ж види діяльності не збігаються, то ЄСВ доведеться заплатити двічі і зазначити в обох деклараціях.
ФОП або ФО-«незалежник» з окупованої території
Нагадаємо, що і в 2025 році діє пільга, яка дозволяє не платити ФОПам та фізособам-«незалежникам» ЄСВ за себе в разі, якщо вони зареєстровані (перебувають на обліку) за адресою, що знаходиться на окупованій території України. Ми про це писали тут.
Проте діє ця пільга рівно до того, як фізособа змінить місце проживання.
В ІПК від 09.05.2025 №2543/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК ДПСУ наводить норми закону, за якими надається ця пільга, та наголошує:
ФОПи та фізособи-«незалежники», місцезнаходженням (місцем проживання) яких була тимчасово окупована Російською Федерацією територія, але які змінили своє місцезнаходження (місце проживання) із вказаних територій на іншу територію України, з 01.01.2025 сплачують ЄСВ відповідно до Закону №2464.
Пояснімо позицію ДПСУ.
Якщо фізособа весь 2025 рік продовжувала перебувати на окупованій території і не змінювала адресу, то вона весь цей рік продовжує користуватися пільгою і не сплачує ЄСВ за себе.
Однак якщо така фізособа переїде на неокуповану територію (стане внутрішньо переміщеною особою), то дія пільги закінчиться і вона повинна буде платити ЄСВ як всі інші. Звісно, якщо у такої фізособи не буде інших пільг з ЄСВ, якими вона зможе скористатися.