• Посилання скопійовано

Працівник має довідку МСЕК про інвалідність: чи достатньо для застосування ставки ЄСВ 8,41%?

Знову повертаємось до теми підтвердження інвалідності працівника в цей перехідний період. Що це за період, до якого числа він триває і як зараз та після його закінчення треба підтверджувати статус працівника з інвалідністю, читайте далі

Працівник має довідку МСЕК про інвалідність: чи достатньо для застосування ставки ЄСВ 8,41%?

Коментар до ІПК ДПСУ від 09.05.2025 №2537/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Про те, як підтвердити статус працівника з інвалідністю у 2025 році, ми докладно розповідали в нашій статті за посиланням.

Але запитання до ДПСУ продовжують надходити, і податківці на них відповідають. Відповідають, звісно, в межах своїх функцій, а саме щодо ставки ЄСВ, яку потрібно застосовувати до доходів працівників. Один із прикладів – коментована ІПК.

 

Ситуація у листі від роботодавця

Роботодавець у своєму зверненні повідомив, що має найманих працівників, які є особами з інвалідністю. Але це не постійна інвалідність, а та, що потребує регулярного підтвердження. Документом, який доводить статус особи з інвалідністю у цих працівників, наразі є довідка від медико-соціальній експертній комісії (далі – МСЕК). Повторний огляд цим працівникам було призначено на період з 01.01.2025 по 30.06.2025.

Тому роботодавець просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Чи має право роботодавець застосовувати пільгову ставку ЄСВ (8,41%) до заробітної плати працівника з інвалідністю, якщо формально строк дії довідки МСЕК закінчився у період з 01.01.2025 до 30.06.2025; але інвалідність вважається продовженою такій особі до 01.07.2025 згідно з Законом №4170; нового документа про інвалідність працівник ще не має?

2. Чи є в такому випадку відсутність чинної довідки МСЕК підставою для застосування загальної ставки єдиного внеску (22%), навіть якщо інвалідність фактично не припинялась, а продовжена нормативно?

Давайте розбиратися, що має на увазі роботодавець, і почитаємо відповідь податківців.

 

Довідка МСЕК – документ чи вже не документ?

Річ у тім, що в Україні відбулася певна реформа щодо медоглядів. МСЕК скасували, натомість запровадили експертні команди. Це якщо дуже коротко і щоб не повторювати те, що зазначено в цій статті.

При цьому законодавці вирішили так:

Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 року, але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.

Тобто незалежно від того, який строк дії довідки МСЕК, інвалідність до 1 липня для таких фізосіб не ставиться під сумнів. А те, що у працівника принаймні була інвалідність, підтверджує довідка МСЕК з його попереднього медогляду.

 

А як щодо ставки ЄСВ 8,41%?

А ось тут – як завжди, до підзаконного нормативного акта зміни внести не встигли. Відповідно до абзацу 8 пп. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції №449, яка регулює нарахування ЄСВ, прострочена довідка МСЕК – не документ.

Нарахування ЄСВ у розмірі 8,41% здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії та закінчується датою припинення інвалідності.

Щоправда, існує й інший підзаконний нормативний акт. Проте складений він був не під Закон про ЄСВ, а під Закон №875, тобто щодо підтвердження статусу особи з інвалідністю. Це Постанова №1338, в якій сказано: 

Документи, рішення, прийняті МСЕК, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, на весь строк дії довідки до акта огляду МСЕК до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами. 

Однак у ситуації, коли строк дії довідки формально закінчився, але інвалідність продовжена законом, а не довідкою, постає питання щодо правомірності застосування пільгової ставки ЄСВ (8,41%).

 

Що сказали податківці

А податківці традиційно розвели руками.

З одного боку, вони чітко наголосили що:

Ставка єдиного внеску у розмірі 8,41% застосовується роботодавцем до суми нарахованої заробітної плати, нарахованої на користь працівника, який є особою з інвалідністю, за умови підтвердження таким працівником свого статусу.

З іншого боку, вони заявили, що питання про те, як зараз підтвердити цей статус, не в їх компетенції.

ДПСУ каже:

Оскільки проведення експертизи з оцінювання повсякденного функціонування особи, прийняття відповідного рішення експертної команди, терміну дії довідки МСЕК тощо, відноситься до сфери охорони здоров’я, то з метою підтвердження строку дії довідки МСЕК відповідно до Постанова №1338 доцільно звернутися до Міністерства охорони здоров’я України.

При цьому позиція МОЗ відома, проте податківці про неї у своїх консультаціях чомусь не згадують.

 

А що каже МОЗ

Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) на своїй сторінці розмістило розлоге роз’яснення щодо нових правил підтвердження інвалідності у 2025 році.

Наголосимо на найважливішому:

– Якщо працівник має безстроковий статус (тобто інвалідність встановлено пожиттєво), у такому разі проходити оцінювання не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за бажанням особи з інвалідністю або за рішенням суду.

Решті працівників з інвалідністю треба оновити документи у першому півріччі 2025 року. Тобто термін повторного огляду продовжено на 6 місяців від початку впровадження оцінювання з повсякденного функціонування, як і відповідні права, виплати та гарантії.

Наприклад, якщо повторний огляд було призначено на 10.03.2025, то строк для проходження продовжено до 30.06.2025.

Від себе додамо, що це, на нашу думку, означає, що довідка МСЕК, строк дії якої мав закінчитися 10.03.2025, завдяки змінам діє до 30.06.2025 (включно). Або ж якщо працівник пройшов оцінювання раніше, наприклад 30.04.2025, – то до дати проходження оцінювання (30.04.2025). Далі інвалідність вже підтверджує витяг.

Якщо з поважних причин працівники не змогли раніше пройти повторний огляд протягом 2022 – 2024 рр., керуючись відповідною нормою в законодавстві, то повторний огляд та оцінювання (два в одному!) потрібно буде пройти:

  • чоловікам 25 – 60 років з 2 або 3 групою інвалідності – до 1 листопада 2025 року;
  • всім іншим пацієнтам – до 1 квітня 2026 року.

І це – важливе зауваження. Річ у тім, що не всі особи з інвалідністю могли пройти МСЕК протягом дії воєнного стану. Зокрема, через те, що вони виїхали за кордон і не мали змоги повернутися до України. Але деякі з них продовжували працювати на українських роботодавців дистанційно.

Раніше МОЗ, розуміючи, що причини цьому були дуже поважними, казало, що старі довідки МСЕК для таких людей діятимуть до завершення війни, після чого їм треба буде повернутися і підтвердити свою інвалідність (крім тих, хто має безстроковий статус). Тепер, як бачимо, встановлено жорсткі строки для підтвердження інвалідності таким особам. Вони довші, ніж у інших, але ненабагато.

 

Висновки редакції

Тож, як бачимо, й досі старі довідки МСЕК для підтвердження права на ставку ЄСВ 8,41% застосовувати ризиковано.

При лояльному підході – такі довідки підтверджують право на пільгову ставку ЄСВ, але лише до 01.07.2025.

Щодо тих працівників з інвалідністю, які працюють з-за кордону і яким дозволено пройти повторний огляд пізніше, може не спрацювати навіть лояльний підхід.

Ситуація зміниться, коли будуть внесені відповідні зміни до Інструкції №449. І Мінфін вже розробив ці зміни. Проте вони досі не набрали чинності (хоча потрібні були ще на 1 січня 2025 року)!

Тому поки що обережні роботодавці застосовують ставку ЄСВ 8,41% лише за наявності діючої довідки МСЕК (у якої строк дії ще не закінчився). Сміливі роботодавці мають бути готові доводити, що за правилами підтвердження інвалідності навіть прострочені довідки до 01.07.2025 ще є чинними.

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»