• Посилання скопійовано

Як нараховувати декретні за сумісництвом: деталі від ПФУ та від редакції

Якщо жінка працює на кількох роботах, зараз на кожній з них вона має право отримати допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами. Але розрахунок допомоги проводиться за кожним місцем роботи окремо, тому розмір виплати за кожним місцем роботи може відрізнятися

Як нараховувати декретні за сумісництвом: деталі від ПФУ та від редакції

Пенсійний фонд у своєму листі від 24.03.2025 №11448-13434/У-03/8-2800/25 розповів про особливості розрахунку допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за сумісництвом.

Фахівці ПФУ нагадали, що з 04.04.2025: 

  • допомогу по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), 
  • допомогу по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору),
  • надають за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом).

Це передбачено ст. 14 Закону України від 18.12.2024 № 4158-IX, яким внесено зміни до Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №1105).

 

А як рахуються ці виплати? 

Щоб відповісти на це запитання коротко, треба підкреслити три моменти. 

Лікарняні і декретні рахують окремо за кожним місцем роботи

Це означає, що середня зарплата, з якої роботодавець нарахує ці виплати, в кожного роботодавця буде своя. Вона залежить від фактичного доходу, який працівник отримував протягом попереднього року від такого роботодавця. І тому суми виплат можуть суттєво відрізнятися. 

Водночас лікарняні і декретні обмежені у максимальному розмірі. Кожен роботодавець при розрахунку середньої зарплати може використовувати лише ті доходи, на які було нараховано ЄСВ. Якщо роботодавців декілька, то обмеження в розмірі максимальної бази нарахування ЄСВ діє сумарно за всіма місцями роботи. 

Першим цей ліміт може використати роботодавець за основним місцем роботи. А інші мають отримати довідку про те, як була нарахована середня зарплата для оплати цього листка непрацездатності. 

Наприклад, якщо у певному місяці максимальна база нарахування ЄСВ становить 160 000 грн, а дохід за основним місцем роботи, який був використаний для розрахунку лікарняних, дорівнює 70 000 грн, то за сумісництвом залишається 90 000 грн. 

А ще є й мінімальна сума доходу, з якого треба рахувати декретні! Так, сума допомоги по вагітності та пологах  в розрахунку на календарний місяць не може бути меншою за розмір мінімальної зарплати. 

Реалізували на практиці це дуже просто: виконанням цієї гарантії вважається ситуація, коли середня зарплата порахована з доходу не нижче 1 МЗП на місяць. 

І ось тому, як виконати цю умову в разі, якщо місць роботи декілька, точніше, що робити роботодавцю, в якого є зовнішня сумісниця, і присвячений коментованій лист. 

 

Що сказав ПФУ про мінімальний розмір декретних сумісниці?

Нагадаємо, що згідно зі ст. 23 Закону №1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність листок непрацездатності.

Допомога по вагітності та пологах за основним місцем роботи на підставі листка непрацездатності надається з урахуванням норм ч. 2 ст. 19 Закону № 1105, тобто у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (у 2025 році – 8000 грн).

Якщо застрахована особа також працює за сумісництвом, допомога по вагітності та пологах надається і за місцем роботи за сумісництвом.

При цьому доплата до суми допомоги по вагітності та пологах до розміру мінімальної заробітної плати не здійснюється, оскільки за даним страховим випадком норма частини другої статті 19 Закону № 1105 буде реалізована за основним місцем роботи.

Тобто виходить, що за сумісництвом роботодавець має розраховувати декретні з фактично нарахованої зарплати, в межах максимального розміру доходу. Мінімального розміру доходу для розрахунку декретних за сумісництвом – немає! 

 

Правила розрахунку декретних за сумісництвом

А ми нагадаємо, що для проведення нарахування – як лікарняних, так і декретних, – роботодавець за сумісництвом повинен мати довідку про середню зарплату працівника за основним місцем роботи. Чому це важливо?

Відповідно до ст. 25 Закону №1105 при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати в межах граничної суми місячної зарплати, на яку нараховуються страхові внески. У 2025 році такою сумою є 160 тис. грн.

У разі ненадання застрахованою особою довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи у страхувальника за місцем роботи за сумісництвом немає можливості правильно обчислити середню заробітну плату для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності та її нарахувати. 

 

Немає довідки, немає й виплати лікарняних або декретних! 

Тому наявність довідки є обов’язковою для правомірності нарахування та виплат лікарняних.

Про це ми писали тут.

***

Читайте також:

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»