9 вересня на розгляді Комітету Парламенту з питань екологічної політики та природокористування був законопроєкт №3091 про засади і порядок здійснення державного екологічного контролю, а також відповідальність бізнесу за порушення природоохоронного законодавства. Повідомляє СУП.
Значна частина законопроєкту (розділ ІІ) дублює норми діючого законодавства, зокрема, ЗУ «Про центральні органи виконавчої влади», «Про державну службу» або суперечить їм.
Зокрема, проєкт передбачає:
- визначення органів державного екологічного контролю та сферу дії їх повноважень (Центральний орган, територіальні органи та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад);
- планові та позапланові заходи держекоконтролю, а також заходи щодо фізосіб та окремих категорій бізнесу, в тому числі, фіксацію правопорушень природоохоронного законодавства через патрулювання, рейдові перевірки та реагування на виклики;
- відповідальність підприємців за порушення природоохоронного законодавства України: штраф, тимчасова заборона (обмеження) діяльності, зупинення дії дозволу чи ліцензії, анулювання дозволу чи ліцензії.
Органи державного екоконтролю можуть накладати санкції протягом 6 місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Бізнес несе значну відповідальність у вигляді штрафу в разі недопущення до проведення державного екоконтролю. Крім того, орган державного екологічного контролю зможе накладати тимчасову заборону на діяльність бізнесу за порушення екологічних умов, провадження діяльності без дозволів чи ліцензій у сфері охорони довкілля та ін.
Тимчасова заборона (обмеження) діяльності діє до усунення бізнесом порушень природоохоронного законодавства.
Припинення діяльності бізнесу проводиться внаслідок відсутності дозволів чи ліцензій у сфері охорони довкілля, або через грубі та/або систематичні порушення природоохоронного законодавства, що не можуть бути усунені з технічних, економічних або інших причин.
Норми законопроєкту №3091 матимуть значний вплив на суспільство на бізнес-середовище. Водночас, новостворені органи Державного екологічного контролю отримають необмежені повноваження, в чому числі, припиняти діяльність бізнесу без рішення суду, анулювати дозвіл чи ліцензію, накладати значні суми штрафів (300 МЗП, у разі повторних порушень – удвічі-утричі більше).
За своїми повноваженнями новостворений орган матиме більше можливостей тиску на бізнес, ніж діючі органи державного нагляду і контролю чи податкової міліції (досі неліквідованої), що спричинить додаткові ризики ведення бізнесу в Україні.
На нашу думку, прийняття законопроєкту №3091 в існуючому вигляді є передчасним, він потребує більш широкого публічного обговорення та імплементації у нього запобіжників щодо можливих зловживань з боку керівництва органу екологічного контролю.