• Посилання скопійовано

Які позапланові перевірки може проводити Держпраці під час ВС?

Протягом періоду воєнного стану дозволено проведення позапланових перевірок Держпраці у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю за окремими питаннями

Які позапланові перевірки може проводити Держпраці під час ВС?

Нагадаємо, що органи Держпраці мають право проводити планові та позапланові перевірки. Але в період дії воєнного стану планові перевірки під забороною, а позапланові перевірки можуть здійснюватися тільки у випадках, прямо передбачених законодавством. Ці правила будуть діяти до 6 серпня включно.

Підкреслимо, що  15 квітня Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №11044, яким розширила підстави для проведення позапланової кадрової перевірки – за заявою працівника або профспілки про вчинення мобінгу на роботі.

Звісно, поки Закон не набере чинності та відповідно не будуть приведені у відповідність підзаконні акти, Держпраці не зможе приходити з такими перевірками.

А тепер повернемося до поточної ситуації з перевірками. Наразі зʼявився текст листу Держпраці від 14.03.2025 №414/2.1/2.3-ЗВ-25а щодо видів перевірок, які вона може проводити під час ВС. Про це поговоримо далі.

В листі йдеться про п. 1 постанови №303. За ним припинено проведення планових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану.

Пунктом 2 Постанови №303 встановлено, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

За наказом Мінекономіки від 16.06.2023 №5782 Держпраці протягом періоду воєнного стану дозволено проведення позапланових заходів у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абзацами четвертим, п'ятим, восьмим та дев'ятим ч. 1 ст. 6 Закону №877, а саме:

  • перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю) (абзац четвертий ч. 1 ст. 6 Закону №877);
  • звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу (абзац п'ятий ч. 1 ст. 6 Закону №877);
  • доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави (абзац восьмий ч. 1 ст. 6 Закону №877);
  • настання аварії, пожежі, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання (абзац дев'ятий ч. 1 ст. 6 Закону №877).

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»