ДПСУ зазначає, що Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду підтримано позицію контролюючого органу про те, що реальність господарських операцій, проведених позивачем – суб’єктом господарювання із контрагентами, не підтверджується належним чином оформленими первинними документами.
На думку Верховного Суду, оцінка правовідносин позивача та його контрагентів у цьому випадку потребує ретельної перевірки обставин їх виконання. Установлення наведених обставин є необхідним для перевірки того, чи відображають надані платником первинні документи реальні факти господарської діяльності за спірними правочинами та чи є обґрунтованими доводи податкового органу, покладені в основу оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Не перевірено судами й фактичний альтернативний рух активу в порівнянні із задекларованим.
Не досліджено судовими інстанціями і технічну можливість контрагентів платника виконати спірні поставки з урахуванням їх фактичних господарських ресурсів, понесення ними витрат, пов’язаних з реальним здійсненням господарської діяльності (на оренду приміщення, оплату комунальних платежів та електроенергії, виплату заробітної плати тощо).
Таким чином, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 січня 2024 року у справі №420/23018/21 касаційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області задоволено частково, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 червня 2022 року та постанову П’ятого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2022 року скасовано, а справу спрямовано на новий розгляд до суду першої інстанції.