- Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, надана ФСС, не оподатковується ПДФО та військовим збором (відповідь із ресурсу «ЗІР», підкатегорія 103.02)
Доходом ФОП є дохід, отриманий зазначеною особою виключно від здійснення підприємницької діяльності. Водночас, якщо фізособа – підприємець отримує інші доходи, ніж від підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, ці доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків – фізичних осіб (п. 177.6 ПКУ).
Також пп. 4 п. 292.11 ПКУ передбачено, що до складу доходу платника єдиного податку, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пп. 165.1.1 ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема, сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, сума страхових виплат, які отримує платник податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно з законом.
Щодо військового збору, то від нього звільняються доходи, які згідно з розд. ІV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Таким чином, дохід, отриманий фізособою–підприємцем, у вигляді допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не оподатковується ПДФО та військовим збором.
- Не нараховується ЄСВ на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, отриману ФОП, в тому числі підприємцями-платниками єдиного податку та особами, які провадять незалежну професійну діяльність (відповідь із ресурсу «ЗІР», підкатегорія 301.04.02)
Принципи збору та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, платників внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати внеску, його розмір визначено Законом №2464-VI. ФОП, в тому числі, ФОП–платники єдиного податку та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, визначені платниками єдиного внеску відповідно до пп. 4 та 5 частини першої ст. 4 Закону №2464.
Водночас правове регулювання надання допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та вагітністю та пологами здійснюється відповідно до норм Закону №1105.
Оскільки ФОП-платники єдиного податку визначають для себе базу нарахування ЄСВ самостійно, для ФОП на загальній системі оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, базою нарахування ЄВ є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО, а зазначені виплати не є доходом (прибутком), отриманим від такої діяльності, то обов’язок нараховувати і сплачувати ЄСВ з сум допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та по вагітності та пологах для таких осіб чинним законодавством не передбачений.
- Довідку про суму сплаченого ЄСВ для отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами можна безкоштовно отримати в органах ДФС (відповідь із ресурсу «ЗІР», підкатегорія 301.04.02)
Відповідно до п. 1 частини 1 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного соцвнеску має право безоплатно отримувати від органів ДФС та Пенсійного фонду в межах їх компетенції інформацію, необхідну для виконання обов’язків, покладених на платника згідно з Законом №2464, а також для підтвердження надходження до Пенсійного фонду сплачених платником сум ЄСВ.
Усе про фізосіб-підприємців –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Таким чином, платник може звернутися до органу ДФС за основним місцем обліку з заявою довільної форми щодо отримання довідки про відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ.
Також п. 4 частини 1 ст. 14-1 Закону №2464 визначено, що Пенсійний фонд України та його територіальні органи зобов’язані надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру.
Отже, фізична особа–підприємець може безоплатно отримати довідку про наявність/відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску в органах ДФС, а в органах Пенсійного фонду України – довідку про інформацію, що міститься у її персональній обліковій картці в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру. Довідка видається безоплатно на підставі поданої заяви.
4. На період декретної відпустки ФОП, яка не працює та не отримує дохід (прибуток), не звільняється від сплати єдиного внеску за себе (!)
Згідно зі ст. 4 Закону №2464 платниками ЄСВ є, зокрема, фізичні особи – підприємці (у т.ч. ті, хто обрав спрощену систему оподаткування) та особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Вказані особи сплачують єдиний внесок незалежно від того, отримували вони дохід чи ні. Сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць – у 2018 році не менше за 819,06 грн на місяць.
Виключенням є фізичні особи – підприємці (у т.ч. ті, хто обрав спрощену систему оподаткування), які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058-IV, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Отже, особа, яка обліковується в ДФС як платник єдиного внеску, зобов’язана щокварталу сплачувати єдиний внесок у розмірі не меншому ніж 819,06 грн на місяць/не менше за 2457,18 грн за квартал.
Термін сплати внеску – до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується внесок (за 2018 рік –19 квітня, 19 липня, 19 жовтня та 18 січня 2019 року).
Крім того особа, яка обліковується в ДФС як платник єдиного внеску та зобов’язана сплачувати ЄСВ, незалежно від того, провадить діяльність чи ні, отримує дохід (прибуток) чи ні, зобов’язана формувати та подавати за себе звіт з ЄСВ (додаток 5) один раз на рік із зазначенням типу форми «початкова»:
- до 10 лютого року, наступного за звітним періодом (роком) – для ФОП;
- до 1 травня року, наступного за звітним – для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
5. Листок непрацездатності – умова звільнення ФОП – платника єдиного податку першої або другої групи від сплати єдиного податку на період тимчасової втрати працездатності у зв’язку з вагітністю та пологами (відповідь із ресурсу «ЗІР», підкатегорії 107.06 та 107.12)
Відповідно до п. 295.5 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Згідно із п. 1 Інструкції №532/274/136-ос/1406, листок непрацездатності – це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Таким чином, ФОП–платник єдиного податку першої або другої групи, яка не використовує працю найманих осіб, звільняється від сплати єдиного податку на період її тимчасової втрати працездатності у зв’язку з вагітністю та пологами лише за умови підтвердження такої непрацездатності листком непрацездатності.
Як визначити, скільки місяців можна не сплачувати єдиний податок за наявності листка непрацездатності? Слід враховувати консультацію – відповідь на запитання ФОП першої або другої групи без найманих працівників та хвороба якої розпочалась у одному місяці та закінчилась у наступному і тривала 30 та більше календарних днів («ЗІР», підкатегорія 107.12): «якщо лікарняний відкрито до 20 числа місяця та закритий у наступних місяцях, то такий платник звільняється від сплати єдиного податку лише за календарні місяці тимчасової непрацездатності, а за календарний місяць, в якому відповідно до листка непрацездатності хвороба закінчилась, сплачує єдиний податок відповідно до норм Податкового кодексу України».
Фізична особа – підприємець йде у декретну відпустку: три сценарії
1. На період декретної відпустки жінка – підприємець на загальній системі оподаткування без найманих працівників:
- яка не працює та не отримує дохід (прибуток) сплачуватиме (у 2018 році) ЄСВ не менше 819,06 грн на місяць. До 9 лютого 2019 року ФОП слід подати декларацію про доходи за 2018 рік та звітність з ЄСВ;
- яка працює і отримує дохід від підприємницької діяльності сплачуватиме (у 2018 році) ПДФО з такого доходу за ставкою 18%, військовий збір за ставкою 1,5% та ЄСВ не менше 819,06 грн на місяць. До 9 лютого 2019 року ФОП слід подати декларацію про доходи за 2018 рік та звітність з ЄСВ.
Якщо така підприємець припинила діяльність, вона не сплачуватиме єдиний внесок, починаючи з місяця наступного за місяцем проведення державної реєстрації припинення господарської діяльності. Слід пам’ятати, що у разі державної реєстрації припинення господарської діяльності, ФОП зобов’язаний подати ліквідаційну декларацію про доходи (протягом 30 календарних днів з дня припинення підприємницької діяльності) та до дати зняття з обліку звіт з ЄСВ за останній звітний період та звіти за попередні звітні періоди, якщо вони не подавались.
Сплатити податки та єдиний внесок слід також до дати зняття з обліку за останній звітний період і повністю розрахуватись по платежах до бюджету.
2. На період декретної відпустки підприємець – платник єдиного податку 1 та 2 групи (без найманих працівників), яка не працює та/або яка працює і отримує дохід від підприємницької діяльності сплачуватиме (у 2018 році) ЄСВ не менше 819,06 грн на місяць та єдиний податок за ставками, встановленими радами, у межах:
- до 176,20 грн на місяць (1 група)
- до 744,60 грн на місяць (2 група).
До 1 березня 2019 року ФОП слід подати декларацію платника єдиного податку за 2018 рік та до 9 лютого 2019 року – звітність з ЄСВ.
Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку 1 та 2 групи (без найманих працівників), яка у період декретної відпустки не працює і не отримує доходів від підприємницької діяльності сплачуватиме інші суми податків/не платитиме їх взагалі, якщо:
- перейде на загальну систему оподаткування і в такому разі сплачуватиме лише ЄСВ не менше 819,06 грн на місяць (див. п. 1);
- обере 3 групу єдиного податку і в такому разі сплачуватиме лише ЄСВ не менше 819,06 грн на місяць;
- припинить підприємницьку діяльність (див. п. 1), повністю розрахується по платежах до бюджету, подасть ліквідаційну звітність, зніметься з обліку в ДФС.
У разі, якщо така підприємець припинила діяльність, вона не сплачуватиме єдиний податок та єдиний внесок, починаючи з місяця наступного за місяцем проведення державної реєстрації припинення господарської діяльності. Слід пам’ятати, що у разі державної реєстрації припинення господарської діяльності, ФОП – платник єдиного податку зобов’язаний подати ліквідаційну декларацію платника єдиного податку та до дати зняття з обліку звіт з ЄСВ за останній звітний період та звіти за попередні звітні періоди, якщо вони не подавались.
Сплатити єдиний податок та єдиний внесок слід також до дати зняття з обліку за останній звітний період і повністю розрахуватись по платежах до бюджету.
3. На період декретної відпустки підприємець – платник єдиного податку 3 групи(без найманих працівників), яка не працює та/або яка працює і отримує дохід від підприємницької діяльності сплачуватиме (у 2018 році) ЄСВ не менше 819,06 грн на місяць та єдиний податок за ставками 3% (у разі сплати ПДВ) або 5%. Податкову декларацію платника єдиного податку слід подавати щокварталу та до 9 лютого 2019 року ФОП слід подати звітність з ЄСВ.
Дії фізособи – підприємця – платника єдиного податку ІІІ групи – платника ПДВ:
- якщо вона не працює і не здійснює оподатковувані операції, ПДВ не сплачується, декларація не подається;
- якщо вона провадить господарську діяльність та здійснює операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ, така особа зобов’язана реєструвати податкові накладні, подавати (щомісяця до 20 числа наступного за звітним місяця або щокварталу) декларацію з ПДВ та сплачувати цей податок.
Фізособа – підприємець – платник єдиного податку ІІІ групи (без найманих працівників), яка у період декретної відпустки не працює і не отримує доходів від підприємницької діяльності сплачуватиме інші суми податків/не платитиме їх взагалі, якщо:
- обере відсоткову ставку 5% замість 3%, з анулюванням реєстрації платника ПДВ і в такому разі сплачуватиме лише ЄСВ не менше 819,06 грн на місяць;
- перейде на загальну систему оподаткування і в такому разі сплачуватиме лише ЄСВ не менше 819,06 грн на місяць (див. п. 1);
- припинить підприємницьку діяльність (див. п. 1), повністю розрахується по платежах до бюджету, подасть ліквідаційну звітність та зніметься з обліку в ДФС.
Коротко про сплату податків та звітність ФОП у декретній відпустці
Категорія |
Сплата податків, зборів, платежів |
Звітність |
|||
ПДФО з доходу |
Військовий збір |
ЄСВ |
Єдиний податок |
||
ФОП на загальній системі оподаткування без найманих працівників |
18% |
1,5% |
не менше 819,06 грн. на місяць щокварталу |
- |
по строку 9 лютогонаступного за звітним року (річна звітність ФОП + звітність з ЄСВ) |
ФОП – платник ЄП 1 групи |
- |
- |
не менше 819,06 грн. на місяць щокварталу |
у межах до176,20 грн. щомісяця |
по строку 1 березнянаступного за звітним року (річна звітність ФОП) + по строку 9 лютого(звітність з ЄСВ) |
ФОП – платник ЄП 2 групи |
- |
- |
не менше 819,06 грн. на місяць щокварталу |
у межах до 744,60 грн. щомісяця |
по строку 1 березнянаступного за звітним року (річна звітність ФОП) + по строку 9 лютого(звітність з ЄСВ) |
ФОП – платник ЄП 3 групи |
- |
- |
не менше 819,06 грн. на місяць щокварталу |
3% доходу у разі сплати ПДВ; 5% доходу у разі включення ПДВ до складу ЄП |
щокварталу(звітність з ЄП) + щокварталу або щомісяця(декларація з ПДВ)+ по строку 9 лютогонаступного за звітним року (річна звітність з ЄСВ) |
Читайте також: Декретна відпустка у підприємця - платника єдиного податку