• Посилання скопійовано

Що змінилося у бронюванні працівників з 2 квітня?

Не встигла влягтися хвиля перебронювання, як Уряд знову змінює правила бронювання працівників. Що принесла нам нова постанова КМУ – приємні чи не дуже звістки?

Що змінилося у бронюванні працівників з 2 квітня?

2 квітня 2025 року в «Урядовому кур'єрі» №68 була опублікована та набрала чинності постанова КМУ від 28.03.2025 №360, якою внесено зміни до Постанови КМУ від 27.01.2023 №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».

Тож з 2 квітня змін зазнали:

  • Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.
  • Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період. 

Розширення переліку військовозобов’язаних, які підлягають 100% броні

Вони зараз зазначені в п. 5 Порядку бронювання.

Тож до тих, кого не мобілізуватимуть, додали працівників державного підприємства Міноборони «Агенція оборонних закупівель» та державного підприємства Міноборони «Державний оператор тилу», уповноважених на виконання функцій служби державного замовника у сфері оборони, з метою здійснення оборонних закупівель та укладення державних контактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг. 

Відповідно, Міноборони отримало право визначити такі підприємства критично важливими (зміни до п. 9 Критеріїв).

 

Збільшили відсоток працівників, яких можна забронювати, та знизили зарплатні вимоги (але не для всіх!)

Базовий відсоток зараз встановлений п. 8 Порядку бронювання, і він становить 50% (це максимальний показник).

Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50%, але за окремим рішенням Міністра оборони! 

Проте тут же тепер наводиться і виключення (яке рішення Міністра, виходить, не потребує)

Кількість військовозобов’язаних працівників підприємств, що здійснюють: 

  • виробництво, транспортування теплової енергії та надають послуги споживачам з постачання теплової енергії, 
  • централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, 
  • управління побутовими відходами 
  • та які підлягають бронюванню, повинна становити не більше 75% кількості військовозобов’язаних працівників таких підприємств. 

Водночас вивели з-під умови «20 000 грн зарплати на місяць» працівників суб’єктів господарювання – виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, та підприємств, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення. 

Тобто можна узагальнити, що комунальникам збільшили і відсоток броні, і пом’якшили умови бронювання

Плюс з-під такої зарплатної умови вивели працівників нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25% акцій (часток) належать державі. 

 

Чи змінилися і Критерії визнання критично важливими для таких підприємств?

Так! У Критеріях, своєю чергою, уточнено, що вимога про розмір нарахованої середньої зарплати застрахованих осіб – працівників за останній календарний місяць становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією, поширюється ще на деяких нових роботодавців:

  • госпсуб’єктів – виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії рф;
  • підприємства, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення;
  • нафтопереробні підприємства, у статутному капіталі яких більше 25 відсотків акцій (часток) належать державі.

А ще на них не поширюється критерій щодо відсутності боргів зі сплати податків та ЄСВ. 

Однак вимога відповідності хоча б двом діючим критеріям (зазначеним у п. 2 Критеріїв) тепер поширюється і на такі підприємства: 

  • підприємства, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення.

 

Уточнили порядок розрахунку показника «загальна кількість військовозобов’язаних»

Він застосовується при складанні списку працівників, на яких критично важливе підприємство бажає оформити бронь. 

Нагадаємо, що п. 27 Порядку бронювання визначає, яку інформацію слід навести в цьому списку. І така інформація, звісно, перевіряється. 

Зокрема, під час формування списку отримуються відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів про загальну кількість військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, які формуються на підставі даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, загальну кількість військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік.

По суті, цей показник означає базу, з якої рахуватиметься відсоток працівників, який підприємству дозволено забронювати

До цього в п. 12 Порядку бронювання було зазначено:

  • у загальній кількості військовозобов’язаних, зазначених у пунктах 6 – 10 цього Порядку, не враховуються військовозобов’язані-жінки, а також військовозобов’язані, зазначені в абзацах другому – шостому пункту 5 цього Порядку;
  • до загальної кількості військовозобов’язаних працівників враховуються працівники, призвані на військову службу під час мобілізації після 18 травня 2024 року.

З 2 квітня п. 12 Порядку виклали в новій редакції:

«У загальній кількості військовозобов’язаних, зазначених у пунктах 6 – 10 цього Порядку, не враховуються військовозобов’язані жінки, військовозобов’язані, зазначені в абзацах другому – шостому пункту 5 цього Порядку, а також військовозобов’язані, заброньовані за іншими підприємствами, установами, організаціями».

Ні, мобілізованих після 18.05.2024 у загальній кількості залишили! Тобто вони збільшують базу визначення відсотка броні. 

А от тих, хто працює за декількома місцями роботи і вже оформив бронь в іншого роботодавця, з цієї бази виключили! 

Ми вже неодноразово зазначали, що бронь можна оформити як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Проте і раніше Міноборони, «Дія» та ТЦК наголошували: дві броні на одну людину оформити не можна! Тобто якщо працівник вже має відстрочку за «неробочими обставинами», роботодавцю його бронювати не треба! Або якщо він вже оформив бронь в одного роботодавця, інші роботодавці забронювати його не зможуть! 

Тепер наявність такої броні, оформленої в одного роботодавця, зменшить і базу для визначення відсотка броні в інших роботодавців. 

Приклад.

На критично важливому підприємстві у штаті є 10 військовозобов’язаних працівників, які працюють як зовнішні сумісники ще й на іншому критично важливому підприємстві. До 2 квітня вони давали можливість забронювати ще 5 працівників (50% від 10). З 2 квітня такої можливості вже не буде.

Чи означає зменшення бази необхідність анулювати бронь тим працівникам, яких бронювали за старим розміром такої бази, до зменшення?

Ні! Чинне законодавство такої вимоги не містить. 

Доповнили опис шляхів бронювання в п. 26 Порядку

Наведемо їх у таблиці (нові – виділені). 

 

Таблиця. Як бронюють працівників різні категорії роботодавців за Порядком №76

Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку Здійснюється засобами порталу «Дія» за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою
У разі відсутності у критично важливого підприємства, критично важливої установи коду згідно з ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку або подання заяви в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника засобами порталу «Дія» Критично важливе підприємство, критично важлива установа подають список або заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника до відповідного державного органу, який прийняв рішення про визначення їх критично важливим підприємством, критично важливою установою.
Державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливим підприємством, критично важливою установою, подає список або заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника засобами порталу «Дія»
Бронювання або анулювання відстрочки військовозобов’язаних, які працюють в органах, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, та військовозобов’язаних, які є працівниками представництв донорських установ, виконавців проектів міжнародної технічної допомоги, у разі відсутності у них коду згідно з ЄДРПОУ Здійснюється засобами порталу «Дія» за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання:
зазначених органів – щодо військовозобов’язаних, які в них працюють;  Секретаріату Кабінету Міністрів України – щодо військовозобов’язаних, які є працівниками представництв донорських установ, виконавців проєктів міжнародної технічної допомоги
Бронювання або анулювання відстрочки військовозобов’язаних, які працюють у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України Здійснюється засобами Порталу «Дія» за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою МЗС на підставі обґрунтованого подання центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, відповідального за виконання зобов’язань, що випливають із членства України в міжнародних організаціях
Бронювання або анулювання відстрочки священнослужителів Здійснюється засобами порталу «Дія» за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою ДЕСС
Бронювання або анулювання відстрочки військовозобов’язаних, які обіймають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів, за умови виконання ними не менш як 50 відсотків норми робочого часу протягом останніх трьох місяців, що передують даті подання списку, з відповідним обґрунтуванням Здійснюється засобами порталу «Дія» за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою Мінсоцполітики на підставі обґрунтованого подання критично важливого підприємства, установи
Бронювання або анулювання відстрочки членів наглядових рад суб’єктів господарювання, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу яких перевищує 200 млн гривень, а також особливо важливих для економіки підприємств, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд гривень або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд гривень Здійснюється засобами порталу «Дія» за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формуються уповноваженою особою державного органу, які визначили суб’єкт господарювання критично важливим підприємством або
установою

Отже, якщо ви бажаєте забронювати власника підприємства, то зробити це можна двома шляхами. Або за допомогою «Дії». Або, якщо перший шлях з якоїсь причини недоступний, шляхом подання заяви до того державного органу, який надав підприємству статус критично важливого! 

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»