Головна Усі новини Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Складання касових документів: роз’яснення від ДФС у м. Києві

Набрання чинності з 05.01.2018 р. Положення №148, яким затверджено новий порядок ведення касових операцій та нові форми касових документів, спричинило безліч запитань з боку суб’єктів господарювання. На частину з них відповіла ДФС у м. Києві в коментованому листі за запитом редакції «Дебет-Кредит»

Коментар до листа ДФС у м. Києві від 25.05.2018 р. №24376/10/26-15-1409-12

Чому редакція зробила запит до ДФС?  

Про те, як по-новому здійснювати касові операції та оформляти касові документи, ми писали одразу, як Положення №148 набрало чинності. 

Тим, кого ця тема цікавить, радимо прочитати:

Новиною сьогоднішнього дня стало внесення НБУ змін до Положення №148, згідно з якими суб’єктам господарювання дозволили до 30.06.2018 р. використовувати у своїй діяльності форми відомості на виплату грошей, прибуткового касового ордера, видаткового касового ордера, журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, касової книги, книги обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки та акта про результати інвентаризації наявних коштів, установлені відміненим Положенням №637.

Про це ми писали тут>>

Ці зміни набрали чинності з 01.06.2018 р., тобто, вже після того, як майже 5 місяців всі обережні суб’єкти господарювання застосовували нові форми касових документів. І переробляти їх через такий запізнілий дозвіл НБУ, звісно, ніхто вже не буде. 

Але якщо при їх складанні були помилки, що виникли через відсутність роз’яснень від контролерів і прямих норм Положення №148, то доведеться переробити такі касові документи. Адже виправлення в касових ордерах та видаткових відомостях забороняються (п. 32 Положення №148). 

Однією з причин такої додаткової роботи, на жаль, може стати відповідь ДФС в м. Києві на наш запит.  

    

Реєстрація касових документів та горезвісний «№з/п» 

У нових формах касових ордерів з’явився реквізит «№з/п», який одразу викликав суперечки між фахівцями через відсутність в Положенні №148 вимог щодо його заповнення. Щоб поставити крапку в цьому питанні, ми склали запит та надіслали його до ДФС та НБУ. Відповіді останнього ми ще чекаємо, а от ДФС в м. Києві відповіла таке. 

Податківці нагадали, що, за п. 33 Положення №148, прибуткові та видаткові касові ордери до передавання в касу реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (додаток 4), який ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями. Видаткові касові ордери, оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструються в такому журналі після здійснення виплат, зазначених у видатковій відомості.

Усе про касу і РРО
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

При цьому вести такий журнал можна як у паперовій формі, так і за допомогою комп’ютера та відповідного програмного забезпечення. 

Бухгалтер (відповідальна особа установи/підприємства, на яку покладено обов'язок з оформлення цих документів) має право здійснювати реєстрацію касових ордерів і видаткових відомостей за допомогою комп'ютерних засобів, які забезпечують формування і роздрукування відповідних касових документів. У документі "Вкладний аркуш журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів", який формується і роздруковується за відповідний день, забезпечується формування даних для обліку руху коштів.

І ось під час реєстрації касових ордерів і відбувається, на думку податківців, магія: документ отримує не лише порядковий номер, а і номер за підрахунком «№з/п».

На думку ДФС в м. Києві «№з/п» повинен співпадати з номером касового ордеру і номером запису в журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів. 

 

А що як цей принцип не виконувався? 

Тут можливі два варіанти: помилка в журналі або помилка в касовому ордері. 

На наше запитання щодо відповідальності за порушення ведення журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів та самих касових документів (через відсутність чіткого алгоритму такого ведення в Положенні №148), податківці, на жаль, відповіді не надали. Вони зазначили, що тип порушення можна з’ясувати лише при документальній перевірці, а там, мовляв, і дізнаєтесь. 

Але свій лист податківці почали з нагадування: готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки у повній сумі. Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств/відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги/застосуванням РРО та КОРО (у разі застосування КОРО без застосування РРО), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів/фіскальних звітних чеків (або даних розрахункових квитанцій). 

Як показує практика попередніх років, складені з помилками прибуткові касові ордери не можуть бути підставою для запису в касову книгу про надходження готівки (податківці читають норму про заборону виправлень як заборону і самих помилок). Тож, готівка, яка буде оформлена прибутковим касовим ордером, складеним із порушеннями, скоріш за все, вважатиметься податківцями не оприбуткованою. І суб’єкту господарювання загрожуватиме штраф за неоприбуткування    (неповне  та/або    несвоєчасне)  оприбуткування   у   касах   готівки  -  у  п'ятикратному  розмірі неоприбуткованої  суми.

Щодо неправильно оформленого видаткового касового ордеру, ситуація зворотна – готівка, яка в ньому зазначена, скоріш за все, вважатиметься не виданою з каси. У результаті суб’єкту господарювання може загрожувати штраф за порушення ліміту каси -  у  двократному  розмірі  сум  виявленої  понадлімітної  готівки за кожний день. 

Обидві фінансові санкції передбачені ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. № 436/95

Крім цього, можлива й адміністративна відповідальність (ст. 163-15 КУпАП) – за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги). За це до посадових осіб підприємства можуть застосувати штраф в розмірі від 1700 до 3400 грн (від 100 до 200 НМДГ), а в разі повторного застосування цього штрафу протягом року — від 8500 до 17000 грн (від 500 до 1000 НМДГ). Хоча, згідно із ч. 1 ст. 38 КУпАП, цей штраф може бути накладено не пізніше ніж через 2 місяці з дня вчинення правопорушення.

 

Реквізит «Додаток» в касовому ордері

За п. 34 Положення №148 касир під час одержання касових ордерів або видаткових відомостей зобов'язаний перевірити:

1) наявність і справжність на документах підписів, передбачених додатками 2 та 3 до цього Положення, а на видатковій відомості - дозвільного напису керівника установи/підприємства або осіб, які ним уповноважені;

2) правильність оформлення документів, наявність усіх реквізитів;

3) наявність перелічених у документах додатків.

Касир повертає документи для оформлення в разі невиконання хоча б однієї із цих вимог. 

Але виникає питання (відповіді на яке в Положенні 148 немає): як саме треба зазначати в документах ці додатки: кількістю (цифрами) чи словами, чи потрібен опис цих додатків? 

Податківці в коментованому листі нам відповіли, що реквізит «Додаток» в прибутковому/видатковому касовому ордері треба заповнювати словами, і не просто вказати кількість додатків (наприклад, «два»), а докладно – із зазначенням реквізитів документів (вважаємо, що мається на увазі назва документу), їх номерів та дат.  

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
Каса , РРО , Готівка

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 24

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?