• Посилання скопійовано

Якщо об'єкт авторського права є, але автор невідомий: Уряд встановив правила

З 20 грудня в Україні діє Порядок набуття і втрати статусу сирітських творів та обʼєктів суміжних прав. Тобто тих, щодо яких автор чи інший власник невідомий

Якщо об'єкт авторського права є, але автор невідомий: Уряд встановив правила

20 грудня набрав чинності Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань, умов їх дозволеного використання та ведення реєстру, затверджений постановою КМУ від 15.12.2023 №1312. У цей день він був опублікований в «Урядовому курʼєрі». 

Кабінет Міністрів України затвердив цей Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань, умов їх дозволеного використання та ведення реєстру. Відповідне рішення Уряд ухвалив на засіданні 15 грудня 2023 року.

Як пояснив заступник Міністра економіки Віталій Кіндратів, специфіка використання сирітських творів та сирітських об'єктів суміжних прав (тобто творів/об'єктів суміжних прав, суб’єкти майнових прав яких не ідентифіковані, або місцезнаходження яких не встановлене) передбачена новою редакцією Закону України «Про авторське право і суміжні права». Такі твори та об'єкти суміжних прав можуть використовуватись бібліотеками, музеями, архівами тощо після вжиття заходів із ідентифікації та належного розшуку авторів та інших суб’єктів авторського права та суміжних прав, та набуття відповідного статусу за результатами розшуків.

«Ухвалений Урядом підзаконний акт чітко та покроково регламентує дії закладів культури, які мають намір використовувати наявні у них сирітські твори та сирітські об'єкти суміжних прав після набуття ними відповідного статусу. Також чітко виписана процедура втрати творами та об'єктів суміжних прав статусу сирітських за заявою суб’єктів авторського права або суміжних прав. В цілому запропонований механізм дозволить закладам культури та українцям повноцінно користуватися культурними цінностями українського народу. І водночас надійно та у повній відповідності до міжнародних практик та стандартів захищає авторські та суміжні права», - зазначив Віталій Кіндратів.

Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів та сирітських об'єктів суміжних прав визначає, зокрема, процедуру пошуку суб’єктів авторського права чи суміжних прав. Так, заклад має подати відповідне оголошення щодо розшуку таких суб’єктів (публікується на офіційному сайті Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ)), провести пошук у наявних базах, зокрема міжнародних, надати НОІВ визначені документи, після чого Нацорган ухвалює рішення та вносить такі твори та об'єкти суміжних прав до відповідного реєстру.

Ретельно розписана у Порядку також процедура втрати творами та об'єктами суміжних прав статусу сирітських. Суб’єкти авторського права чи суміжних прав мають подати до НОІВ відповідну заяву, вмотивоване підтвердження наявності прав на твір тощо. В разі, якщо надані підтвердження є достатніми, твір або об'єкт суміжних прав втрачає статус сирітського.

Крім того, Порядок регламентує ведення НОІВ реєстру, інформацію, яка має міститися у ньому тощо. Реєстр почне працювати з дати набрання чинності Порядку набуття та втрати статусу сирітських творів та сирітських об'єктів суміжних прав.

***

Читайте такожЗахист особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням: визначено порядок

Джерело: Урядовий портал

Рубрика: Держрегулювання/Інше

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Інше»