Головна Усі новини Оподаткування Інші податки

Користуєтесь неоформленою землею: що зі сплатою податку?

Податківці роз'яснили, чи варто сплачувати податок при використанні неоформленої землі

Офіс великих платників податків ДФС роз’яснює, що оподаткування земельним податком регламентується розділом XIII ПКУ.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗКУ).

Земельний податок сплачується власниками земельних ділянок та постійними землекористувачами (пп. 14.1.72, п. 269.1 ПКУ). Для земельних ділянок, що перебувають у комунальній або державній власності та надані в оренду, підставою для нарахування орендної плати є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ПКУ).

За умови відсутності у підприємства правовстановлюючих документів на земельну ділянку, таке підприємство не можна вважати платником земельного податку або орендної плати у розумінні ст. 269 та/або ст. 288 ПКУ.

Разом з цим варто зазначити, що судові органи притримуються дещо іншої позиції. Наявна судова практика складається, зокрема з постанови Великої палати Верховного суду від 23.05.2018 р. (у справі №629/4628/16-ц), постанови Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 30.11.2016 р. (у справі №922/1008/15) та 28.01.2015 р. (у справі №5023/3993/12 (5023/90574/11)). Дана практика полягає у наступному: суб’єкти, які порушуючи норми ст. 125 і 126 ЗКУ, використовують безпідставно набуті земельні ділянки, зобов’язані компенсувати завдану власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст. 1166, 1167 ЦКУ) у формі не отриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Така позиція підтверджується ст. 206 ЗКУ, яка встановлює платність використання власниками та користувачами землі в Україні.

Джерело
Центральний офіс з обслуговування великих платників
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Плата за землю

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?