• Посилання скопійовано

Замінити раніше видані чеки на податкову накладну не можна

Підприємство здійснює перевезення вантажів автомобільним транспортом. Заправляння автомобілів пальним відбувається на маршруті на автозаправних станціях у різних регіонах України. Витрати на заправляння підтверджено касовими чеками. Чи є можливим формування податкового кредиту на підставі касових чеків? Чи може власник мережі автозаправних станцій наприкінці звітного періоду замінити видані ним чеки на податкову накладну?

Порядок формування податкового кредиту без підтвердження нарахованих (сплачених) при придбанні товарів (послуг) сум ПДВ визначається п. 201.11 ст. 201 ПКУ.
Зокрема, пп. «б» п. 201.11 ст. 201 ПКУ визначено, що підставою для нарахування сум ПДВ, які відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, є касові чеки, що містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 грн на день (без урахування податку).
Щодо можливості видачі продавцем податкових накладних на заміну раніше виданих ним касових чеків, то слід зазначити таке.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПКУ платник податку зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну.
Згідно з пп. 8.4 п. 8 Порядку №1379 у разі надання платнику податку касових чеків, які містять суму поставлених товарів/послуг і загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номера постачальника), податкова накладна виписується за щоденними підсумками операцій (якщо податкову накладну не було виписано на ці операції).
Пунктом 201.4 ст. 201 ПКУ встановлено, що податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов’язань продавця. Можливості складання податкової накладної на іншу дату, ніж дата виникнення податкових зобов’язань, цим Кодексом не передбачено.
Отже, якщо при постачанні товарів/послуг за готівку платнику ПДВ було видано касовий чек, то незалежно від суми ПДВ, зазначеної у чеку, платник податку зобов’язаний на вимогу покупця (отримувача) надати йому податкову накладну, але тільки у день видачі касового чека. При цьому такий чек не буде враховано у податковій накладній, яка виписується за щоденними підсумками операцій.
Таким чином, наведемо висновки:
дата, зазначена у касовому чеку, є датою формування податкового кредиту покупця, а тому касовий чек не може бути підставою для формування податкового кредиту на іншу дату, ніж зазначено у цьому чеку;
формування податкового кредиту на підставі касових чеків у сумі, більшій за 200 грн на день (без урахування податку), або кількома касовими чеками за різні дні не дозволяється, бо нормами ПКУ це не передбачено;
продавець не має законодавчих підстав замінити раніше видані ним чеки на одну або кілька податкових накладних, якщо цього він не зробив у день видачі касового чека;
відмова продавця видати податкову накладну замість раніше виданого ним касового чека є обґрунтованою, а підстав для підтвердження податкового кредиту шляхом подання заяви зі скаргою на такого постачальника (на підставі п. 201.10 ст. 201 ПКУ) у цьому випадку немає.

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»