
Згідно з пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ щодо постачання товарів вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів, що підлягають постачанню;
- дата відвантаження товарів.
При цьому, податківці у ІПК від 14.08.2019 р. №3793/6/99-99-15-03-02-15/ІПК роз’яснюють, що у разі здійснення операцій з постачання товарів (оплата за які не відбулася і постачальник не визнає ПЗ за касовим методом) датою виникнення ПЗ з ПДВ вважається дата, на яку припадає початок передачі товару від постачальника або безпосередньо покупцю або перевізнику (в тому числі і організації, яка здійснює пересилку товару).
Якщо покупець здійснює передоплату за товар, то ПЗ з ПДВ визнаються у сумі такого авансу датою зарахування коштів на рахунок постачальника (або оприбуткування коштів у касі).
Окрім цього, податківці звертають увагу, що підтвердженням дати, на яку припадає початок передачі (переміщення) товару, є дата, вказана у документах на перевезення (переміщення, пересилання) товару, які відповідно до ст. 307 ГКУ оформлюються в установленій формі із складанням комплекту перевізних документів з урахуванням виду транспорту, яким здійснюється перевезення.
Зокрема, такими документами можуть бути ТТН або єдиний міжнародний перевізний документ (CMR, Air Waybill).
У випадку, коли доставку товару здійснює постачальник власними силами (в тому числі, надаючи при цьому послуги з перевезення покупцю), то ПЗ з ПДВ виникають безпосередньо в момент відвантаження такого товару покупцю.
***
Читайте також: