Це – другий з початку року (сто пʼятдесят пʼятий загалом і п’ятдесят шостий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість. З моменту написання попередньої розсилки минуло три тижні, і нам є про що розповісти. А саме:
- визначимося, чи можливе декларування від'ємного значення з ПДВ за відсутності первинки;
- дізнаємося, як працює СМКОР;
- наведемо нюанси формування податкового кредиту за розблокованою ПН;
- зʼясуємо, чи нараховувати ПДВ на придбані чай, каву, цукор та інші продукти в офіс;
- зупинимося на майбутніх змінах в оподаткуванні імпорту посилок;
- проінформуємо, як працює РЕЗ та які схеми його обходу вигадують «сірі» експортери.
Гарного вам читання!
Декларування від'ємного значення з ПДВ за відсутності первинки: чи можливо?
Податківці у підкатегорії консультації 101.24 «ЗІР»
наголосили, що платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених первинними документами.
Тому платники ПДВ не мають права на формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених первинними (бухгалтерськими) документами, у тому числі на формування від’ємного значення ПДВ за рахунок таких показників.
Новації в оподаткуванні ПДВ імпорту посилок
Зокрема, законопроєктом №12429 пропонується:
1) виключити положення, які передбачають, що не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з ввезення товарів, вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, крім ввезення товарів сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 45 євро, для одного одержувача - фізичної особи в одній депеші від одного відправника фізичної особи у міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника фізичної особи у міжнародних експрес-відправленнях, за умови, що:
- такі товари надсилаються відправником одержувачу без будь-якої оплати, призначаються для особистого чи сімейного використання одержувачем,
- їх характеристики і кількість не вказують на те, що вони ввозяться з будь-якою комерційною метою;
2) запровадження нової операції, що підлягає оподаткуванню ПДВ - дистанційний продаж товарів. Це постачання з використанням інформаційно-комунікаційних систем товарів (за винятком підакцизних), які відправляються або транспортуються особою, яка здійснює постачання, або від її імені, в тому числі якщо така особа опосередковано бере участь у транспортуванні або відправленні товарів з території іншої країни одержувачу – фізичній особі (покупцеві) на митну територію України;
3) визначення платником податку з дистанційного продажу товарів особи-нерезидента, яка здійснює такий продаж. При цьому проєктом Закону за аналогією з Директивою Ради ЄС №2006/112/ЄС пропонується прирівняти особу, яка сприяє дистанційному продажу за допомогою електронного інтерфейсу, такого як онлайн-платформа, портал, вебсайт тощо, до особи, яка здійснює дистанційний продаж товарів.
Як працює РЕЗ та які схеми його обходу вигадують «сірі» експортери: деталі від ДПС
З 1 грудня 2024 року запроваджено «режим експортного забезпечення», який змінив правила експорту сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки – тепер його можуть здійснювати винятково суб’єкти, зареєстровані платниками ПДВ, а всі ланцюги постачання перевіряються до вивезення продукції з території України. Це дало можливість ефективно запобігати реалізації схемних операцій.
Проте є суб’єкти, які й досі намагаються зареєструвати
податкові накладні за операціями з «експорту» сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, нехтуючи правилами роботи цієї системи.
ДПС у своєму повідомленні
навела яскраві «кейси» спроби реєстрації податкових накладних товарів без походження.
Нюанси формування податкового кредиту за розблокованою ПН
Чернівецькі податківці
зазначили, що покупець (платник ПДВ) з метою визначення податкового періоду, в якому він має право включити суми ПДВ до податкового кредиту на підставі зареєстрованої в ЄРПН постачальником ПН, використовуючи інформацію, що міститься у Е-кабінеті, може визначити дату реєстрації в ЄРПН такої ПН. На підставі цієї інформації можна дізнатися й про період (граничний термін), в якому має право віднести суми ПДВ до податкового кредиту.
Як працює СМКОР: покрокова інструкція
Щоби спростити роботу бізнесу, у ДПС
створили відеоінструкцію, яка покроково пояснює процес проходження податкових накладних і розрахунків коригування у СМКОР.
Вона детально пояснює:
- Шлях, який проходять податкові накладні та розрахунки коригування у СМКОР.
- Основні ознаки та критерії, за якими накладні можуть бути заблоковані.
- Поради, як уникнути блокування.
І наостанок - аналітика від редакції
Платник ПДВ купує для офісу товари (вода, кава, чай, цукор тощо), призначені для споживання працівниками та відвідувачами офісу. Чи визнавати ПЗ з ПДВ? Про це читайте
тут.
Наразі це все.
Більше новин, присвячених виключно ПДВ, ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»