Це – вже одинадцятий (і третій у 2018 році) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно спрощеній системі оподаткування. З моменту написання попереднього листа минув місяць і за цей час з’явилося досить нового і цікавого.
Тож сьогодні ми:
- проінформуємо про появу законопроекту щодо скасування ІІІ групи платників єдиного податку та про позицію Президента щодо цього питання;
- проконсультуємо, які документи повинна надавати фізособа-«єдинник» замовникам послуг;
- визначимося, як заповнювати поле 9 «Види підприємницької діяльності у звітному періоді» декларації фізособи-«єдинника»;
- з’ясуємо, чи включається до доходу «єдинника» часткова компенсація вартості придбаної сільгосптехніки;
- розповімо, як оподатковувати єдиним податком дохід за агентськими договорами;
- …а наостанок – наведемо позицію податківців щодо можливості надання в суборенду земельної ділянки фізособою-«єдинником» ІІ групи.
Гарного вам читання!
***
Ліквідація III групи єдиного податку для ФОП: законопроект
1 березня 2018 року у Верховній Раді було зареєстровано проект Закону №8089. Його авторами є нардепи А. Шинькович та Г. Чекіта. Зокрема, за цим законопроектом передбачається:
- ліквідувати III групу платників єдиного податку з можливістю переходу на другу групу для ФОП, які відповідають вимогам для такої групи;
- заборонити бути платником єдиного податку I та II груп тим, хто займається ресторанним бізнесом, оптовою торгівлею, а також продажем підакцизних товарів;
- уточнити положення щодо можливостей переходу з першої групи на другу групу;
- запровадити обов’язкове застосування РРО для всіх платників єдиного податку II групи;
- вдвічі підвищити фінансову відповідальність за порушення законодавства про застосування РРО;
- уточнити підстави для обов’язкового переходу на загальну систему оподаткування.
Наразі маємо позицію Президента щодо законопроекту №8089. Під час офіційної зустрічі з представниками вітчизняного та іноземного бізнесу 12 березня він наголосив: «Я не підтримую його. Упевнений в тому, що на сьогоднішній день сучасні технології дозволяють нам прорахувати операції суб'єктів господарювання без дорогої покупки РРО (реєстратора розрахункових операцій - ред.). Можна використовувати смартфони, захищені програми, можна фіскалізований фінансові потоки і захистити бізнес».
Які документи повинен надавати «єдинник» замовникам при наданні послуг юридичним та фізичним особам
По-перше, правочини з надання послуг мають супроводжуватися випискою рахунків на оплату, а їх виконання підтверджуватися актами наданих послуг.
По-друге, безготівкова оплата має підтверджуватися виписками банків з поточних рахунків контрагентів.
Зауважимо: умовою письмової форми правочину є наявність на документах підписів сторін. Акти мають містити підписи обох сторін правочину, оскільки підпис є обов'язковим реквізитом документа згідно з ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік. Рахунок підписується лише виконавцем.
По-третє, факт приймання готівки як оплату за послуги можна підтвердити, зокрема, товарним чеком. У ньому слід зазначити найменування та вартість наданої послуги, а також проставити відмітку про оплату.
Про це та про договірне оформлення надання послуг читайте у нашій консультації (для передплатників).
Фермерське господарство розташоване на території об'єднаної громади: куди сплачувати податки та як звітувати?
За роз’ясненням податківців, наведеним в індивідуальній консультації від 21.02.2018 р. №707/ІПК/03-20-13-09-07, слід:
- стати на облік за таким неосновним місцем обліку у контролюючому органі, який є основним місцем обліку для адміністративного центру утвореної ОТГ;
- за земельні ділянки сільгосппризначення, які використовуються фермерським господарством на території села, яке ввійшло до складу ОТГ, сплачувати єдиний податок до місцевого бюджету ОТГ;
- подавати загальну декларацію з єдиного податку податковому органу за основним місцем обліку, а звітні податкові декларації – до податкового органу за місцем розташування кожної наявної земельної ділянки.
З нашою новиною на цю тему можна ознайомитись тут.
Як заповнювати поле 9 «Види підприємницької діяльності у звітному періоді» декларації «єдинника»?
Податківці у підкатегорії 107.08 ресурсу «ЗІР» роз'яснили, що у полі 9 «Види підприємницької діяльності у звітному періоді» розділу І Декларації платника єдиного податку – фізособи–підприємця зазначається код та назва виду економічної діяльності відповідно до КВЕД. Але в ній слід відобразити тільки дані про види підприємницької діяльності, які фактично здійснювалися у звітному періоді.
Окремо податківці зауважили, що при створенні в меню «Введення звітності» Електронного кабінету податкової декларації в електронному вигляді таблиця поля 9 такої декларації містить лише одну строку. Але за потреби кількість рядків може бути збільшено. Для цього слід додати нові рядки у таблиці поля 9 за допомогою натиснення правої кнопки миші при наведенні курсору на цей рядок.
Чи включається до доходу «єдинника» часткова компенсація вартості придбаної сільгосптехніки?
Податківці у індивідуальній консультації від 22.02.2018 р. №724/6/99-99-12-02-03-15/ІПК нагадали, що за нормою абз. 4 п. 292.11 ПКУ до доходу не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від ПФУ та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів (у тому числі в межах державних або місцевих програм).
Саме тому до доходу платника єдиного податку не включається отримана часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки.
Наостанок – ще одне роз’яснення від податківців та аналітика від редакції
Хто такі агенти? Як обліковуються та оподатковуються суми доходу, отримані платником єдиного податку за агентськими договорами? Та як відобразити такі суми в декларації платника ЄП?
Про це читайте у нашій аналітиці (для передплатників).
А позицію ДФС щодо правомірності передачі фізособою-«єдинником» II групи в суборенду земельних паїв «єдиннику» IV групи читайте тут («Платники єдиного податку четвертої групи у разі оренди ними сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду в особи, яка не є платником податку, враховують орендовану площу земельних ділянок у своїй декларації. Згідно з пп. 291.5.3 ПКУ передбачено, зокрема, що фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара не можуть бути платниками єдиного податку»).
***
Наразі це все.
Більше новин на тему єдиного податку ви завжди знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»