• Посилання скопійовано

«Єдиний податок» №04(96) | 23.03.2022 р.

Дев’яносто шостий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», присвячений виключно спрощеній системі оподаткування

«Єдиний податок» №04(96) | 23.03.2022 р.

Це – вже дев’яносто шостий загалом (четвертий у 2022 році та перший під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно спрощеній системі оподаткування. З моменту написання попереднього листа минув місяць, тож нам є про що розповісти. А саме:

 

  • дізнаємося, хто зі суб’єктів господарювання не може обрати 3 групу ЄП зі ставкою 2%;
  • наведемо ПДВ-наслідки для 3-ї групи ЄП зі ставкою 2%;
  • розповімо, як перейти на 3 групу ЄП на час війни за ставкою 2%;
  • зауважимо, що ФОПи можуть знову сплачувати податки через «Дію»;
  • з’ясуємо, які нові пільги зі сплати податків ввели для ФОПів;
  • повідомимо, що форму заяви для застосування єдиного податку планують змінити.

Гарного вам читання!

***

 

Форму заяви для застосування єдиного податку планують змінити 
17 березня ДПС оприлюднила проєкт наказу Мінфіну, яким пропонується викласти у новій редакції заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.

Податківці наголосили, що Законом №1946-ІХ підпункт 298.2.3 ПКУ доповнено підпунктом 10, згідно з яким платники єдиного податку зобов’язані відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування у разі набуття ними статусу резидента Дія Сіті.

 

Хто зі суб’єктів господарювання не може сплачувати ЄП за ставкою 2% від обороту?
Тернопільські податківці підкреслили, що платниками єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, без урахування обмежень, встановлених п. 291.5 ПКУ, не можуть бути:

  • суб’єкти господарювання (зокрема, ФОП), які здійснюють: діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора); обмін іноземної валюти; виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин); видобуток, реалізацію корисних копалин;
     
  • страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;
     
  • представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
     
  • фізичні та юридичні особи – нерезиденти.

Заяву про перехід на спрощену систему з особливостями необхідно подати до 31 березня.

 

Як перейти на сплату ЄП у розмірі 2% з обороту: офіційне роз’яснення ДПС
Податківці розповіли, що форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. №308.

Для новостворених зареєстрованих в установленому законом порядку суб’єктів господарювання термін для подання Заяви становить 10 днів з дня державної реєстрації. Такі суб’єкти господарювання вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.

Для діючих суб’єктів господарювання, які скористаються правом перейти на спрощену систему оподаткування зі ставкою єдиного податку 2% доходу, змінено граничні терміни для подання заяви. Такі суб’єкти господарювання з метою обрання спрощеної системи оподаткування зі ставкою 2% доходу можуть подати до контролюючого органу Заяву.

У спеціальному полі «ставка у відсотках до доходу» рядка 5.1.1 «Обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування» Заяви зазначається ставка у розмірі 2% єдиного податку.

Реєстрація суб’єкта господарювання платником єдиного податку зі ставкою 2% доходу здійснюється шляхом внесення до Реєстру платників єдиного податку. На офіційному вебпорталі ДПС за посиланням реалізована можливість щодо перевірки належності суб’єкта господарювання до платників єдиного податку зі ставкою 2% доходу.

 

Які ПДВ-наслідки для 3-ї групи ЄП зі ставкою 2%?
Податківці вказали, що згідно з пп. 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Таким чином, застосування ставки податку у розмірі 2%  доходу передбачає включення ПДВ до складу єдиного податку (як у випадку застосування ставки єдиного податку у розмірі 5% доходу). 

Більше про це, а також про наслідки для платників ПДВ при автоматичному відновленні правил нарахування та сплати ПДВ після завершення воєнного стану читайте тут.

 

Які нові пільги зі сплати податків ввели для ФОПів?
Завдяки Закону №2120 ФОП 1, 2 груп мають право не сплачувати єдиний податок. Ця норма є добровільною.

Також ФОПи як на спрощеній, та і на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства звільняються від сплати ЄСВ за себе. Ця норма стартує з 1 березня 2022 року і припиняє дію через рік після закінчення воєнного стану.

«Спрощенцям» 2, 3 груп дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені з коштів держбюджету.

Протягом воєнного стану та 3 місяці потому штрафи та пеня з ЄСВ не стягується, а перевірки не проводяться. Про це ми зазначали тут.

 

ФОПи можуть знову сплачувати податки через «Дію»
Через війну було відключено можливість сплати податків через Дію. 21 березня Мінцифри наголосило, що спільно з ДПС вдалося відновити роботу комплексу реєстрів, що дотичні до податкових послуг.

Тепер ФОПи 1–3 групи без найманих працівників на спрощеній системі оподаткування знову можуть сплатити податки за кілька кліків у застосунку Дія.

Як сплатити податки ФОП через Дію:

  • у застосунку натисніть «Послуги» – «Податки ФОП»;
  • виберіть «Сплата податків та зборів»;
  • оберіть податок та період, за який сплачуєте;
  • натисніть «Сплатити».

 

***

Наразі це все.
Більше новин на тему єдиного податку ви завжди знайдете тут, а консультацій – тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Єдиний податок

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Єдиний податок»