1) Розпочнемо з найприємнішого... Традиційно травень починається з вихідного дня. А цього року і не одного, адже Великдень святкуємо 2 травня (неділя). Таким чином, у травні маємо кілька свят: День праці (1 травня), Великдень (2 травня) та День перемоги (9 травня). Завдяки цьому українці будуть мати подовжені вихідні з 1 по 4 травня та з 8 по 10 травня. Докладніше>>
2) Індексація зарплати — нюанси у травні
У травні 2021 року зарплату треба буде індексувати в межах прожиткового мінімуму 2270 грн.
Коефіцієнти індексації зміняться, але не для всіх. Зокрема, у травні вперше будуть нараховувати індексацію роботодавці, які збільшували оклади у грудні 2020 року, а за збільшеними коефіцієнтами – з базовими місяцями: квітень-травень та липень-вересень 2020 року.
Більше (і з прикладами) читайте у щомісячному роз'ясненні від редакції.
3) Що з карантином у травні?
24 квітня набрала чинності постанова КМУ №405, якою продовжено дію надзвичайної ситуації та загальнонаціонального карантину на території України до 30 червня 2021 року. Через подовження адаптивного карантину до 30 червня (включно):
- Податкові і ЄСВ штрафи та пеня не нараховуватимуться. Але є винятки. Про них ми говорили тут.
- За несвоєчасну реєстрацію ПН, РК, АН, строк реєстрації яких припадає на період дії карантину (до 30 червня включно) ДПС має не штрафувати (але поки не має офіційної інформації);
- Діє мораторій на окремі податкові перевірки (зокрема, і щодо ЄСВ). Про скасування мораторію з 9 лютого на деякі види ми писали тут;
- Розгляд звернень до податківців (скарги, запити, зокрема, на ІПК) теж відкладається;
- Допомога по частковому безробіттю буде виплачуватись.
- Роботодавці можуть подовжити простій; оплачувані та неоплачувані відпустки працівникам (але лише за їх бажанням); виконання працівниками роботи дистанційно.
Про це все ми розповідали докладно в своїй аналітиці щодо наслідків подовження карантину тут.
Зауважимо, що станом на 30.04.2021 р. за даними МОЗ, у «червоній» зоні перебувають 9 областей та Київ, в «помаранчевій» 8 областей, у «жовтій» уже сім областей (Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька, Херсонська, Одеська, Львівська, Вінницька області). За результатами засідання Держкомісії з питань ТЕБ та НС 30 квітня, з 1 травня виходять з червоної зони Київська та Миколаївська область (вони перейдуть одразу у жовту зону), а також Київ (він переходить у помаранчеві зону). Всю інформацію станом на цей тиждень читайте у цій новині.
4) З 1 травня видавати листки непрацездатності будуть по-новому
Кабмін постановою від 31.03.2021 р. №323 виклав у новій редакції Порядок організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього. Про це ми писали тут.
Як виплачувати лікарняні та декретні за нових умов? Як новий Порядок впишеться у звичний алгоритм виплати лікарняних та декретних? Чи вплине він на оформлення кадрової документації? Ми докладно розповіли в аналітиці від редакції.
5) У травні закінчуюються податкові канікули для єдинників І групи
ФОП І групи у зв'язку з карантином були звільнені від сплати єдиного податку та ЄСВ за грудень 2020 року та січень-травень 2021 року (включно). Отже, вперше такі підприємці сплачуватимуть єдиний податок у червні 2021 року, а єдиний внесок – у липні 2021 року. Про це читайте тут і тут.
6) З 9 травня НБУ вводить новий формат QR-коду для здійснення платежів
З 9 травня 2021 року при скануванні QR-коду для здійснення платежу на смартфонах буде автоматично відкриватися мобільний застосунок банку зі сформованим для оплати рахунком. Про це читайте тут.
7) Не пропустіть! 11 травня - граничний термін подання звітності за I квартал 2021 року.
Тим паче, що цього разу ще й багато оновлених форм подаємо: єдина звітність з ПДФО, ЄСВ та ВЗ, з податку на прибуток, єдиного податку для ФОП 3 групи III групи і ще кілька десятків звітів. Перелік усіх необхідних для подання звітів дивіться тут>>
8) 20 травня - граничний строк сплати податкових зобов'язань за І квартал 2021 р. Яких саме - читайте у цій новині.