• Посилання скопійовано

Профспілки проти позиції Мінсоцполітики щодо врахування індексації до мінімальної зарплати

Федерація профспілок України звернулася до Мін'юсту у зв’язку з грубим порушенням законодавства України про оплату праці, спричиненим довільним тлумаченням посадовими особами Мінсоцполітики положень Закону "Про оплату праці"

Профспілки проти позиції Мінсоцполітики щодо врахування індексації до мінімальної зарплати

У листі від 13.02.2017 р. №317/0/101-17/282 Мінсоцполітики наголошує, що визначено вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це — доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров'я, за роботу в нічний та надурочний час, роз'їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Всі інші складові заробітної плати мають враховуватись до мінімальної заробітної плати.

Тож сума індексації зарплати включається до виплат, які мають ураховуватися до зарплати при забезпеченні її мінімального розміру.

Проте Федерація профспілок України в листі від 27.07.2017 р. №05/01-27/825 категорично не погоджується з думкою Мінсоцполітики і вважають це грубим порушенням законодавства про оплату праці. 

Адже індексація заробітної плати, на противагу оплаті праці, не залежить від виконання певних обсягів роботи, а є встановленою законодавством державною гарантією у зв’язку із зумовленими інфляцією змінами цін і тарифів на товари та послуги, що реалізуються населенню.

Віднесення сум виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників, до складу фонду заробітної плати здійснюється винятково з метою визначення джерела їх фінансування та уніфікації бухгалтерського обліку.

Тому сума індексації за своїм змістом та призначенням не може включатися до складу доплат до рівня мінімальної заробітної плати.

До того ж доплата до мінімальної заробітної плати у складі оплати праці в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб також є об’єктом індексації.

Тож Федерація профспілок звернулася до Мінсоцполітики із проханням надати додаткові роз’яснення з подальшим їх оприлюдненням щодо неврахування суми індексації грошових доходів при обчисленні заробітної плати для забезпечення її мінімального розміру. У відповідь отримано лист Міністерства (від 07.07.2017 р. №13899/0/2-17/16), у якому йдеться, що сума індексації має враховуватися до мінімальної заробітної плати.

У зв’язку із цим звернулися до Мінсоцполітики з вимогою про відкликання листа №317/0/101-17/282.

Проте зазначимо, що відповіді Мінсоцполітики на лист ФПУ поки ще не оприлюднено.

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Оплата праці»

  • Як зросте заробітна плата моряків з 2026 року?
    Міжнародна організація праці завершила останній раунд переговорів щодо мінімальної ставки заробітної плати для позиції Able Seaman на засіданні Підкомітету із заробітної плати моряків Об'єднаної морської комісії
    Сьогодні 13:1526
  • Чи планують підвищити МЗП у 2026 році: прогноз від НБУ
    НБУ в оновленому макропрогнозі допускає підвищення мінімальної зарплати вже наступного року: МПЗ у 2026 році зросте з 8000 грн до 8370 грн, а у 2027 році - до 8950 грн
    Сьогодні 10:371 093
  • Нараховуємо відпусткові у 2025 році: практичні приклади
    Нагадаємо основні правила нарахування відпусткових у 2025 році. Як бути, якщо працівник тривалий період перебував у безоплатній відпустці? Або отримував премії за попередні місяці?
    18.04.20251 1791
  • Порядок розрахунку середньої зарплати для лікарняних та декретних оновлять!
    Згідно з проєктом змін до Порядку №1266, для розрахунку страхових виплат для добровільно застрахованих осіб використовуватимуться календарні місяці (календарні дні) дії договору про добровільну участь перед настанням страхового випадку, за які сплачено ЄСВ
    16.04.20254 099
  • Скорочення штату: як провести правильно?
    Роботодавець повинен обґрунтувати необхідність скорочення штату та звільнення працівників, скласти та затвердити новий штатний розпис, в якому не буде посад, що скорочуються, врахувати переважне право на залишення працівника на роботі
    10.04.2025118