Фонд соцтраху розповів, що найчастіше страхувальники при розрахунку лікарняних допускають такі три помилки:
1. Надмірне нарахування матеріального забезпечення.
У зв’язку з цим виникає переплата матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду. Причиною таких помилок є неправильне застосування або порушення норм Порядку №1266, а саме: неправильне визначення розрахункового періоду та/або сум заробітної плати для обчислення середньоденної заробітної плати.
2. Надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного сп’яніння, або дій, пов’язаних з таким сп’янінням (порушення норм ч. 1 ст. 23 Закону №1105).
3. Призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, по вагітності та пологах на підставі листка непрацездатності, виданого (оформленого) з порушенням встановленого порядку (порушення норм ч. 1 ст. 31 Закону №1105).
Яка відповідальність передбачена за такі та інші помилки?
Відповідальність роботодавців, як страхувальників, визначена статтею 15 Закону №1105.
Так, у разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку, роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду (ч. 3 ст. 15 Закону №1105).
Роботодавцеві забороняється вчиняти будь-які дії, що можуть призвести до прийняття ним разом із застрахованою особою спільного рішення, яке може в подальшому зашкодити цій особі або членам її сім'ї реалізувати своє право на матеріальне забезпечення та отримання соціальних послуг відповідно до цього Закону (ч. 4 ст. 15 Закону №1105).
Згідно з ч. 5 ст. 15 Закону №1105 роботодавець несе відповідальність за:
- порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення;
- несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом;
- подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду;
- шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.
У разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50% такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (ч. 6 ст. 15 Закону №1105).
***
Читайте також:
- ТОП-5 нововведень у фінансуванні лікарняних та декретних від ФСС.
- З 1 жовтня заяву-розрахунок до ФСС для надання лікарняних подаємо по-новому: все найважливіше в одній новині.
- Розрахунок середньоденної зарплати для нарахування лікарняних – на прикладі від ФСС.
- Лікарняні та декретні виплати: оподаткування та звітність.
- Розрахунок лікарняних у 2018 році: покроковий алгоритм.
- Листок непрацездатності: перевірка правильності заповнення.