• Посилання скопійовано

Нещасний випадок на виробництві: що вказувати в акті розслідування у разі незгоди з ним?

Держпраці роз'яснила, що у такому разі в акті слід зазначити, наприклад, «з обставинами нещасного випадку, викладеними в акті Н-5, не згоден» або ж «з висновками комісії з розслідування не згоден» тощо

Нещасний випадок на виробництві: що вказувати в акті розслідування у разі незгоди з ним?

Держпраці у Донецькій області роз'яснила, що нещасний випадок, в результаті якого постраждала 1 людина, без летального наслідку, отримала пошкодження, які відповідно до Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості затвердженого МОЗ, не відносяться до тяжких, розслідуються комісією підприємства протягом трьох робочих днів.

До складу комісії з розслідування також входить представник Фонду соціального страхування України та представник профспілки.

Потерпілий або уповноважена ним особа, яка представляє його інтереси, не входить до складу комісії, але має право^

  • брати участь в її засіданнях,
  • вносити пропозиції,
  • подавати документи щодо нещасного випадку,
  • давати відповідні пояснення, в тому числі викладати в усній і письмовій формі особисту думку щодо обставин і причин настання нещасного випадку;
  • одержувати від голови комісії інформацію про хід проведення розслідування.

Посадова особа органу Держпраці в разі:

- відмови роботодавця скласти або затвердити акт за формою Н-5 або Н-1,

- або незгоди потерпілого або уповноваженої ним особи, що представляє його інтереси, зі змістом зазначеного акту,

- надходження скарги або незгоди з висновками про обставини і причини настання нещасного випадку,

- приховування факту нещасного випадку,

має право видавати обов’язкові для виконання роботодавцем приписи за формою Н-9 щодо необхідності проведення розслідування (повторного розслідування) нещасного випадку, затвердження чи перегляду затвердженого акту за формою Н-5 або Н-1, визнання чи невизнання нещасного випадку, пов’язаного з виробництвом, складання акта за формою Н-5 або Н-1.

Роботодавець зобов’язаний у 5-денний термін після одержання припису за формою Н-9 видати наказ про прийняття зазначених в приписі заходів, а також притягнути до відповідальності працівників, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці. Про виконання заходів роботодавець письмово повідомляє орган Держпраці.

Після завершенню розслідування, в разі незгоди зі змістом акту розслідування, з висновками комісії про обставини і причини нещасного випадку, потерпілий має право  звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних і оспорюваних прав, свобод та інтересів.

Якщо ви не згодні зі змістом акту, з яким вас ознайомили, то при його підписанні напишіть про це. Наприклад: «З обставинами нещасного випадку викладеними в акті Н-5 не згоден»; «З висновками комісії з розслідування не згоден»; «При розслідуванні не враховано всі обставини нещасного випадку» і так далі. При цьому чітко сформулюйте, з чим ви не згодні і яким, на вашу думку, має бути його зміст.

****

Також читайте на цю тему:

Джерело: Держпраці у Донецькій області

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»