Держпраці у Волинській області роз'яснила: якщо з моменту звільнення пройшов певний термін, спори щодо встановлення факту перебування у трудових правовідносинах належать до трудових спорів і розглядаються в порядку, визначеному КЗпП.
Питання встановлення факту перебування у трудових відносинах не належить до компетенції Держпраці.
Відповідно до пп. 1 п. 13 Порядку №295, інспекторам праці забороняється виступати посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду індивідуальних або колективних трудових спорів. Механізм поновлення порушених трудових прав працівників визначений главою XV КЗпП. Ця функція здійснюється комісіями по трудових спорах і судами.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.
У зв’язку з вищевказаним, Держпраці радить для встановлення факту перебування у трудових відносинах з відповідним суб’єктом господарювання звернутися до суду із заявою «Про встановлення факту перебування у трудових відносинах» як факту, що має юридичне значення.
Юридичний факт – це передбачена правовою нормою певна конкретна об’єктивна обставина, з настанням якої пов’язані виникнення, зміна або припинення правових відносин. Доказами у справі можуть бути пояснення сторін, третіх осіб, їхніх представників допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів.
***
Читайте також: До якого суду звертатися у разі трудового спору: роз'яснення від Держпраці.