Хто має зареєструватися у Фонді інвалідів?
Це визначає ст. 19 Закону про захист інвалідів і Порядок №70, який створено для її реалізації. Роботодавці, у яких кількість працюючих за основним місцем становить 8 і більше осіб, зобов’язані зареєструватися у відділенні Фонду за місцем державної реєстрації до 1 лютого, що настає за роком створення чи збільшення кількості працюючих.
Зауважимо, що новостворені роботодавці мають реєструватися в Фонді не одразу. Якщо кількість працюючих за основним місцем роботи в них збільшилася до 8 і більше осіб, вони реєструються до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.
Із нагадуванням про це правило від Фонду можна ознайомитися тут>>
А ще варто згадати про лист Фонду від 25.09.2013 р. №1/6-296/09, у якому він роз’яснює: роботодавець зобов'язаний зареєструватися у відділенні Фонду в період з 1 січня по 1 лютого поточного року у разі, якщо у попередньому році кількість основних працюючих збільшилася до восьми і більше осіб. Але за п.3 Порядку №70 це слід зробити до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих. Тобто останнім днем для реєстрації є 31 січня. Проте за реєстрацію 1 лютого, а не 31 січня, наслідків не буде виникати. Чому так, ми розповідаємо далі.
Отже, як юридичні, так і фізичні особи, які є роботодавцями не менш ніж 8 осіб (і для них це є основним місцем роботи), повинні бути зареєстровані у Фонді інвалідів. І подбати про таку реєстрацію вони мають самостійно.
Як зареєструватися?
На сьогодні це можна зробити особисто у відділенні Фонду або поштою.
Реєстрація провадиться безоплатно. Але в електронному вигляді подати документи до Фонду, на жаль, поки що не вийде.
Для цього роботодавцям слід подати такі документи:
- заяву за формою, затвердженою Наказом №98;
- копію довідки про включення в реєстр неприбуткових установ, виданої податковим органом (для бюджетних установ);
- відомості про відокремлені підрозділи за формою, затвердженою Наказом №98 (в разі їх наявності).
На практиці (хоча цього і немає у Порядку №70) до зазначеного переліку додають і виписку/витяг із ЄДР (або їх копію). Звісно, якщо подаються копії, фахівці Фонду можуть вимагати оригінали документів для звіряння, тож їх треба мати із собою під час подання заяви. А якщо відбувається подача заяви поштою, копії документів слід завірити нотаріально (ось це вже пряма вимога Порядку №70).
Якою буде дата реєстрації?
Дата реєстрації у відділенні Фонду - це дата подання документів. А у разі надсилання поштою – це дата на поштовому штемпелі.
Це важливо, адже подати Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів роботодавці можуть тільки після реєстрації у Фонді інвалідів.
- для роботодавців з працівниками від 16 осіб в розмірі середньої річної зарплати за кожне робоче місце, призначене для інваліда і не зайняте ним;
- для роботодавців з працівниками від 8 до 15 осіб в розмірі половини середньої річної зарплати за робоче місце, призначене для інваліда і не зайняте ним.
Нюанси подання та заповнення Звіту за формою №10-ПІ
Цей звіт складають та подають щороку до 1 березня, наступного після звітного періоду, у відділення Фонду за місцем реєстрації, за формою №10 ПІ. Таку дату зазначають у роз’ясненні фахівці Фонду, хоча в самій формі звіту зазначено - «не пізніше 1 березня».
В електронному вигляді звіт не подають. Тому датою надходження звіту вважають:
- дату подання його роботодавцем до відділення Фонду;
- у разі надсилання поштою – дату на поштовому штемпелі.
Порядок заповнення цього звіту зазначено в Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затверджений Наказом №42 (далі – Інструкція №42).
Більше про правила заповнення та подання цього Звіту читайте в аналітиці від редакції>>
***
Яка відповідальність передбачена за незабезпечення працевлаштування інвалідів, - читайте тут>
Докладно про те, як роботодавцеві зареєструватися у Фонді соціального захисту інвалідів та яку звітність слід подавати - читайте в аналітиці від Дт-Кт.
Як правильно прийняти такого працівника на роботу? Які особливості має таке оформлення? Які додаткові умови потрібно буде створювати для робочого місця? Коли можна відмовити в працевлаштуванні особі з інвалідністю? Читайте в аналітичному матеріалі тут>>