• Посилання скопійовано

Підприємство ліквідується: які права мають працівники у декретній відпустці?

Трапляється так, що жінка перебуває у декретній відпустці, а тут надходить повідомлення від роботодавця з новиною, що підприємство ліквідується. Які права має працівник, який знаходиться у відпустці для догляду за дитиною до трьох (шести) років?

Підприємство ліквідується: які права мають працівники у декретній відпустці?

Розповідає фахівець Ізмаїльського місцевого центру з надання  безоплатної вторинної правової допомоги Михайло Орленко.

Пiд час звiльнення працiвникiв згідно з пунктом 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України має бути дотримано певного порядку вивiльнення та враховано переважне право на залишення на роботi окремих категорій працівників, у тому числі жінок, які мають дітей віком до трьох (шести) років відповідно до статті 184 КЗпП України.

Так, звільнення, зокрема жінок, які мають дітей віком до трьох (шести) років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, окрім випадку повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування таких жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору. Тобто, підприємство має працевлаштувати таку жінку самостійно або через Державну службу зайнятості.

У разі припинення трудових відносин за ініціативи роботодавця на підставі ліквідації підприємства працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку. Про наступне припинення трудових відносин з вищевказаних підстав роботодавець повинен письмово повідомити про це не меш ніж за 2 місяці. При недодержанні строку попередження працівника про звільнення, суд змінює дату його звільнення, зарахувавши строк попередження, протягом якого він працював.

Виплати при звільнені:

  • нарахована, але не виплачена заробітна плата;
  • грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткові відпустки працівникам, які мають дітей;
  • вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

В день звільнення підприємство повинно провести всі розрахунки та виплатити належні працівнику грошові суми. У випадку коли працівник знаходиться у відпустці для догляду за дитиною до трьох (шести) років (декретна відпустка), то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. В разі спору про розмір сум, належних працівнику при звільненні, роботодавець в усякому випадку повинен виплатити не оспорювану ним суму, а оспорювану різницю працівник має право стягнути у судовому порядку.

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело: Безоплатна правова допомога

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»