• Посилання скопійовано

Чи має право працівник під час війни на додаткову відпустку?

Під час воєнного стану працівник має право, крім основної щорічної відпустки, оформити додаткову відпустку

Чи має право працівник під час війни на додаткову відпустку?

До Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці звернулася пані Альона з питанням: «Чи має  вона можливість  під час дії воєнного стану окрім основної щорічної відпустки оформити додаткову відпустку». Роз’яснення надано інспектором праці Мариною Солохою.

Законодавчими актами, що визначають державні гарантії реалізації працівниками права на відпустки є: Закон України від 15.11.1996 р. №504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон України «Про відпустки») та Кодекс законів про працю України.

Законом України від 15.03.2022 р. №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» зі змінами та доповненнями (далі – Закон №2136) було внесено зміни до порядку надання та компенсації відпусток, розрахунку стажу для щорічних основних та додаткових відпусток, встановлено деякі обмеження, а також додано нові види відпусток.

Однак, можливість оформлення протягом періоду воєнного стану щорічних додаткових, соціальних, навчальних та інших  відпусток тривалістю та на умовах, визначених законодавством про відпустки не обмежується Законом №2136.

Законом України «Про відпустки» передбачено такі види додаткових відпусток:

  • щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці (стаття 7);
  • щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці та її тривалість (стаття 8);
  • додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, творча відпустка, відпустка для підготовки та участі в змаганнях, додаткова відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам революції гідності (розділ ІІІ, статті 13 – 16).

Таким чином, під час воєнного стану працівник має право окрім основної щорічної відпустки оформити додаткову відпустку.

Під час спілкування, інспектор в рамках кампанії «Виходь на світло!» повідомила, що незадекларована праця позбавляє найманих працівників можливості захисту своїх інтересів та сприяє ухиленню від сплати податків, а відповідно і позбавляє бюджет коштів, необхідних для забезпечення збройних сил України та підтримки громадян, які постраждали від збройної агресії. Також інспектор розповіла пані Альоні, що для виявлення незадекларованої праці та упередження порушень є можливість працівникам самостійно перевірити оформлення трудових відносин і сплату страхових внесків роботодавцем на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Джерело: Державна служба з питань праці

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»