Хоча Шмигаль говорив про затвердження змін до Порядку бронювання ще 15 листопада. Але фактично цю постанову було прийнято тільки 22 листопада.
Так, Постановою КМУ від 22.11.2024 №1332 передбачено викласти у новій редакції норми Порядку №76 та Постанови №650. Окремо нею визначена доля вже наданих відстрочок та надані завдання держорганам. Про деталі змін до Порядку №76 та №650 ми розповімо окремо. А зараз зупинимося на долі відстрочок та інших питаннях.
Мінекономіки вже навело деталі щодо нових правил бронювання. Про них можна дізнатися тут.
Додаткові критерії критичної важливості
Для приватних підприємств встановлюється обов’язковий критерій — нарахована середня зарплата у підприємстві за останній календарний квартал має бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тис. грн на 15 листопада 2024 року). У працівника, якого бронюють, нарахована заробітна плата також має бути не менше 20 тис. гривень.
Впроваджується обов’язковий критерій для підприємств — відсутність заборгованості зі сплати усіх податків.
Який розмір нарахованої середньої зарплати застрахованих осіб – працівників має бути для бронювання?
За оновленою пп. 6 п. 2 Порядку №76 для державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають в комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією, господарським товариством;
Для всіх інших підприємств, установ, організацій за останній календарний квартал розмір середньої зарплати становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помножений на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією. Тобто цей показник становить 8000 * 2,5 = 20000 грн.
Доля вже наданих бронювань
За Постановою №1332:
1) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 р.;
2) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
Процедура анулювання відстрочок
Анулювання відстрочок, зазначених у підпункті 1 цього пункту, здійснюється у разі:
- закінчення строку їх дії;
- завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
- позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення таких підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
- ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
- звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації);
- тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством, установою, організацією;
- обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
- надання відстрочки з інших причин, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення – для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;
- невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.
Дострокове (до завершення строку дії) анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Міністерства економіки на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації.
Відповідно до зазначеного рішення органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п’ятиденний строк з дня його прийняття вилучають у військовозобов’язаного витяг з наказу Міністерства економіки про бронювання військовозобов’язаного та надсилають його ТЦК, в якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу Служби безпеки, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міністерства оборони).
Міністерство економіки надсилає рішення про анулювання відстрочки органам державної влади, іншим державним органам, а також Мінцифри та Міноборони (Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міністерства оборони).
Надана військовозобов’язаному рішенням Міністерства економіки відстрочка, строк дії якої не закінчився, вважається анульованою з дня прийняття Міністерством економіки іншого рішення про бронювання такого військовозобов’язаного.
Всі підприємства мають подавати до ПФУ дані про рух працівників
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, не пізніше ніж протягом наступного дня після прийняття працівника на роботу, переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, тимчасового припинення/відновлення дії трудового договору подають ПФУ відповідні відомості через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України в електронній формі.
Строк дії старих рішень щодо визнання підприємств критичними
Окремо підкреслено, що строк дії рішень щодо визнання підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, які є чинними станом на дату набрання чинності цією постановою, але строк дії яких закінчується до 30 листопада 2024 р. (включно), продовжується до 31 грудня 2024 року.
Завдання для Мінцифри, Мінʼюсту та Міноборони
Міністерству цифрової трансформації, Міністерству оборони, Міністерству юстиції протягом місяця з дня набрання чинності цією постановою забезпечити електронну інформаційну взаємодію між Єдиним державним вебпорталом електронних послуг, Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів та Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань у режимі реального часу для оформлення бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час воєнного стану в електронній формі та застосування відомостей зазначених реєстрів відповідно до Порядку №76.
Завдання ПФУ та Мінобороні
Пенсійному фонду України та Міністерству оборони протягом місяця з дня набрання чинності цією постановою забезпечити електронну інформаційну взаємодію між реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів щодо працівників підприємств, установ та організацій, зазначених у підпункті 4 пункту 2 цієї постанови, віком від 17 до 60 років, їх посад та відповідність умовам, зазначеним в абзаці третьому пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, для оформлення бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час воєнного стану в електронній формі та застосування відомостей зазначених реєстрів відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Пенсійному фонду України треба також забезпечити протягом одного місяця з дня набрання чинності Постановою №1332 (тобто протягом грудня) технічну можливість подання органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, підприємствами, установами та організаціями, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, Пенсійному фонду України через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України в електронній формі відомостей про рух працівників.
Окреме завдання для Мінцифри
Міністерству цифрової трансформації поставлено завдання забезпечити технічну можливість подання повідомлення про включення до переліків органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, для бронювання військовозобов’язаних в електронній формі та списків військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг. Але хто саме буде подавати такі повідомлення в Постанові не вказано, скоріш за все це буде робити відповідні держоргані.
Про те, як буде здійснюватися бронювання за новими правилами Федоров розповідав ось тут.
Перегляд критеріїв для бронювання
Центральним органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям (військовим адміністраціям у разі їх утворення) потрібно буде:
- у десятиденний строк з дня набрання чинності Постановою №1332 встановити нові критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період. Тобто нові критерії будуть затверджені не пізніше 4 грудня;
- у тримісячний строк переглянути раніше прийняті рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Тобто, старі рішення будуть діяти максимум до 28 лютого 2025 року включно. А чи буде у вашого підприємства і далі статус критично важливого, буде залежати від перегляду старого рішення.
Усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року. Докдадніше про це тут.
Коли зміни почали діяти?
Постанова №1332 набирає чинності з 1 грудня 2024 р., крім підпунктів 1-3, 5 пункту 2 (щодо змін до Порядку №76 та порядку анулювання бронювання), пункту 7 цієї постанови (щодо встановлення критеріїв, за якими здійснюється визначення критичності) та пункту 3 змін, затверджених постановою.
Ці норми набирають чинності з дня опублікування Постанови №1332.
А саму Постанову було опубліковано в «Урядовому курʼєрі» від 23.11.2024. Тож зміни до Порядку №76 та інші норми будуть діяти з 24 листопада.
***
Читайте також: Бронювання працівників за оновленими правилами: на що звернути увагу?