• Посилання скопійовано

Застосування ставки ЄСВ на рівні 8,41% у 2025 році: за яких умов та підстав?

Яким документом зараз підтверджується інвалідність працівника і ставка ЄСВ 8,41%? Чи довідки МСЕК далі є чинними? Чи потрібно отримати нові документи для підтвердження інвалідності?

Застосування ставки ЄСВ на рівні 8,41% у 2025 році: за яких умов та підстав?

На лінію консультацій до нас звернувся передплатник із таким запитанням: «Чи є витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи документом, що підтверджує інвалідність працівника для цілей застосування пільгової ставки ЄСВ 8,41%?». 

І він не був єдиним, хто на початку року ставив нам подібне запитання. Адже перезавантаження системи надання відстрочок від мобілізації змусило багатьох осіб з інвалідністю підтверджувати таку інвалідність наново. Ось роботодавці і з’ясовують, чи не потрібні нові документи ще і для застосування пільгової ставки ЄСВ?   

 

Зміни з 1 січня 2025 року

Нагадаємо, що з 1 січня 2025 року замість ліквідованих МСЕК рішення щодо встановлення інвалідності, призначення допоміжних засобів реабілітації та інших аспектів приймають експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування

Про реформу ми писали: 

  1. Реформа МСЕК: нова система запрацює з 1 січня 2025 року
  2. Як відбуватиметься перехід на нову модель роботи МСЕК?
  3. ВРУ підтримала ліквідацію МСЕК з 2025 року: прийнято закон

Тож довідок МСЕК, що підтверджують інвалідність, більше не видаватимуть. Натомість набула чинності нова Постанова №1338, що врегульовує у тому числі питання встановлення інвалідності. 

 

Які документи видаватимуть замість довідки МСЕК

За результатами проведення оцінювання експертна команда приймає рішення щодо встановлення чи невстановлення інвалідності. 

Відповідно до п. 53 Порядку №1338, після проведення оцінювання, прийняття та підписання в електронній системі рішення експертної команди на адресу електронної пошти особи, яка проходила оцінювання, надсилається витяг із рішення

Увага! Витяг із рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи затверджено наказом МОЗ України від 10.12.2024 №2067.

Роботодавцям слід звернути увагу на такі графи витягу:

  • Дата встановлення інвалідності (17.1.5);
  • Група інвалідності (17.1.6);
  • Інформація про безстрокову інвалідність (17.1.8);
  • Дата наступного огляду (17.1.9).

А також разом із витягом із рішення надсилаються і рекомендації у зв’язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації (далі – ІПР) особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності).

Якщо електронної пошти немає, документи надсилаються протягом п’яти календарних днів засобами поштового зв’язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).

Витяг із рішення та рекомендації відображаються в електронній системі для лікаря, який направив, та за запитом фізособи можуть бути роздруковані та надані їй у паперовій формі.

Тобто основний пакет документів отримує сама особа з інвалідністю (або поштою – електронною чи у паперовому вигляді, або як роздруківку від лікаря). І саме вона має надати такі документи роботодавцю! 

Витяг із рішення, що формується в електронній системі, у триденний строк надсилається до ПФУ або до соцзабезу (п. 53 – 55 Порядку №1338). Тобто орган, який веде реєстр застрахованих осіб, потрібну інформацію отримає паралельно. Але звірятиме її з інформацією у звітності, яку подаватиме роботодавець! 

 

Дата встановлення інвалідності

Щодо дати встановлення інвалідності є три варіанти:

  1. У разі первинного встановлення інвалідності датою встановлення інвалідності є дата направлення на оцінювання
  2. Для осіб, які направлені на оцінювання з метою продовження тимчасової непрацездатності, та в разі прийняття рішення експертної команди про встановлення інвалідності датою встановлення інвалідності є дата прийняття рішення експертною командою
  3. У разі проведення оцінювання особи, якій раніше було встановлено інвалідність, у рішенні експертної команди датою встановлення інвалідності зазначається дата, до якої було встановлено інвалідність за результатами останньої експертизи, але не більше ніж за три роки. А у разі прийняття рішення про зміну або невстановлення групи інвалідності датою зміни (невстановлення) групи інвалідності вважається дата прийняття рішення експертною командою.

Датою, до якої встановлено інвалідність, вважається перше число місяця, наступного за місяцем, у якому має бути проведено повторне оцінювання.

У витягу з рішення дата зазначається у рядку 17.1.5 «Дата, з якої встановлено інвалідність».

 

Що робити з довідками МСЕК?

Відповідь на це запитання наведене в п. 3 Порядку №1338.

Документи, рішення, прийняті МСЕК, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.

Отже, довідки до акта огляду МСЕК, видані до 1 січня 2025 року, є чинними протягом усього строку їх дії та є підставою для підтвердження інвалідності. Отже, якщо довідка МСЕК дійсна до березня 2026 року, пільгова ставка ЄСВ застосовується до цього ж періоду.

Увага! Щодо працівників, інвалідність яким встановлено на підставі довідок МСЕК, виданих до 1 січня 2025 року, пільгова ставка ЄСВ 8,41% застосовується протягом усього строку дії таких довідок.

Якщо повторний огляд для підтвердження інвалідності був призначений після 1 січня 2025 року, але огляд не був пройдений вчасно, інвалідність автоматично продовжується. І це продовження діє до дати огляду, але не довше ніж до 1 липня 2025 року. 

Водночас, якщо інвалідність було встановлено без зазначення строку проведення повторного огляду, особи з інвалідністю проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням або за рішенням суду.

 

ЄСВ за ставкою 8,41%

У тексті Наказу №449 зазначено: для можливості застосування пільгової ставки ЄСВ необхідно підтвердити встановлення працівнику інвалідності. Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду у МСЕК про встановлення групи інвалідності. 

Нарахування ЄСВ у розмірах за ставкою 8,41% здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду у МСЕК) та закінчується датою припинення інвалідності. 

Тобто МСЕК замінили на експертні команди, але відповідні зміни щодо застосування пільгової ставки ЄСВ – ще не внесли. 

І тут є ще один момент невизначеності. Адже не всі працівники могли і можуть вчасно пройти навіть МСЕК. Ми говоримо і про внутрішньо переміщених осіб, і про тих, хто перемістився за кордон та поки що не має намірів повертатися. МОЗ, ДПСУ та ПФУ чудово про це знають. І тому ще у 2022 році тим, у кого закінчився строк дії довідки МСЕК, обіцяли автоматичне продовження інвалідності. Тобто на підставі старої, довоєнної довідки можна було застосовувати ставку ЄСВ 8,41%, і це до кінця війни вважалося новою нормою. Війна закінчиться – всі довідки оновимо.  

А тепер ДПСУ, наприклад, в ІПК від 20.01.2025 №260/ІПК/99-00-24-03-03 вже каже інше: «Ставка єдиного внеску у розмірі 8,41% застосовується юридичною особою – роботодавцем до суми нарахованої заробітної плати, нарахованої на користь працівника, який є особою з інвалідністю, за умови підтвердження таким працівником своєї інвалідності відповідно до положень Постанови №1338».

Отже, старі довідки МСЕК, строк дії яких вже закінчився, право на ставку ЄСВ 8,41% не підтверджують. Точніше, підтверджують, але лише до 01.07.2025.

Таким чином, підсумуємо все вищесказане:

1. Чинність довідок МСЕК: Довідки МСЕК залишаються дійсними і підтверджують інвалідність протягом зазначеного в них терміну. Якщо тільки працівник не пройшов медогляд наново – у 2025 році, у експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування (у цьому випадку довідку МСЕК замінює витяг із рішення експертної команди). 

2. Застосування ставки ЄСВ:

  • Доки довідка МСЕК є дійсною, застосовується ставка ЄСВ 8,41%.
  • Якщо термін дії довідки закінчився, а переогляд не пройдено, починаючи з 01.07.2025 щодо такого працівника застосовується ставка ЄСВ 22%. Тобто працівникам із простроченими довідками надали умовні 6 місяців (у когось це буде більше, в когось менше) – по 30.06.2025 включно – на проходження медогляду та оновлення документів щодо їхньої інвалідності. 
  • Якщо працівник пройшов медогляд у 2025 році, для застосування пільгової ставки ЄСВ 8,41% підтвердженням буде вже не довідка МСЕК, а витяг з рішення експертної команди. 

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»