Директор Бюро економічної безпеки Вадим Мельник поки керує структурою, у якої немає ані укомплектованого штату, ані навіть приміщення. У майбутньому, а точніше – після 25 вересня, як розраховує Мельник, Бюро розташується у будівлях, які наразі займає Податкова міліція. Це – не чужа назва для очільника БЕБ, адже він – податковий міліціонер з багаторічним досвідом.
Тепер же Мельник очолюватиме головний орган в країні, що боротиметься з економічною злочинністю. Своєю головною ціллю він вважає зменшення частки тіньової економіки завдяки системній боротьбі зі схемами. Та чи буде це відбуватися за старими методами, з якими у бізнесу асоціюється Податкова міліція, – запитання відкрите.
Мельник переконує, що ні. Які в нього є аргументи та як працюватиме Бюро економічної безпеки під його керівництвом? Про це – у інтерв’ю Мельника для LIGA.net.
– Ви вже директор Бюро економічної безпеки (БЕБ) чи все ще в.о. голови Держфіскальної служби?
– Я вже директор БЕБ.
– Однак юридично структура ще не створена?
– Створена. Ми отримали низку державних реєстрацій, тож юридично БЕБ вже існує, однак не може розпочати свою діяльність, оскільки для цього штат апарату органу має бути укомплектовано щонайменш на 30%.
– Коли, за вашими очікуваннями, запрацює орган?
– Я планую якнайшвидше набрати до кожної ланки мінімально необхідну кількість працівників. Думаю, це реально зробити за місяць-два максимум. Що нас дещо сповільнює – бюрократичні процедури на всіх етапах створення органу та процес створення ради громадського контролю при БЕБ. Це важливо, тому що вона делегує людей до конкурсної комісії на базі Бюро. Створення ради залежить від Кабінету міністрів.
– Ви кажете "ми". Хто ще з вами працює?
– У складі БЕБ поки працюю тільки я. Ще у мене є два позаштатних радника – Карпінська Олена Сергіївна та Костенко Володимир Миколайович, – вони взаємодіють із представниками Кабміну, з якими ми напрацьовуємо нормативну базу. Власне зараз більшість часу я проводжу саме у Будинку уряду.
– Яких спеціалістів ви б хотіли бачити у БЕБ? Вірогідно, серед конкурсантів буде дуже багато колишніх податкових міліціонерів.
– Я маю певний негатив щодо податкової міліції. Я мав честь працювати там, але за останні вісім місяців, упродовж яких я очолював ДФС (Податкова міліція – єдина структура, що входить до складу ДФС. – Ред.), я упевнився, що далеко не всі податкові міліціонери готові змінюватися. Хочу наголосити, що БЕБ – це не правоохоронний орган, а центральний орган виконавчої влади з правоохоронною функцією. Тобто наше завдання – не тільки викривати конкретні злочини, а аналітичними шляхами знаходити та усувати системні схеми, якими користуються цілі галузі економіки.
– Тобто Податкова міліція у резюме – це скоріше мінус, аніж плюс?
– Це ні на що не впливатиме, але для мене це буде приводом більш пильно контролювати проходження конкурсів такими кандидатами. Наше завдання у БЕБ – змінити філософію боротьби з економічною злочинністю. Водночас тут хороша зарплатня – від 40 000 грн, тобто з урахуванням премій та надбавок можна заробляти 70 000-80 000 грн на місяць. Тож багатьох може приваблювати саме це, а не можливість працювати у реформованій структурі.
– Якою буде зарплатня директора БЕБ?
– Я поки не заглиблювався у це питання, але напевно десь від 80 000 грн.
"Ви спитаєте мене, чи це ті ж самі стіни, де була Податкова міліція"
– Якою ви бачите структуру БЕБ? Скільки потрібно аналітиків, скільки оперативників?
– Перше, що стосується структури територіальних органів, я схиляюся до розподілу за обласним принципом. Щонайменше вже сам ефект присутності БЕБ у області дисциплінуватиме потенційних порушників. Основна причина – ефективність взаємодії з місцевими судами, прокуратурами та іншими місцевими органами влади. Це вплине на ефективність і оперативність роботи Бюро.
Друге, щодо кількості, я б хотів дещо змінити філософію роботи центрального апарату. Зараз у ДФС до його складу входить близько 370 осіб. У БЕБ планується приблизно 700. З них операційний персонал – бухгалтери, діловоди та інші – близько 25-30%. Інше – детективи, аналітики та підрозділи зі спецоперацій, які, наприклад, створюють "легендовані підприємства" для роботи під прикриттями. Аналітики та детективи – це близько 400 посад, і їхній розподіл планую 50 на 50.
– Як ви плануєте організувати роботу аналітиків?
– За моїм планом аналітична робота відбуватиметься на трьох рівнях. Перший – стратегічний аналіз. Це кілька десятків спеціалістів, які вивчають загальну ситуацію у економіці. Другий – оперативний аналіз. Ці спеціалісти займаються вивченням кримінальних процесів у певних галузях чи регіонах. Третій – тактичний аналіз. Це аналітики, які супроводжують конкретні кейси, допомагають безпосередньо детективам та спрямовують їхню роботу. Без висновку аналітика детектив не змінить напрям розслідування, що зі свого боку зменшить корупційні ризики.
– Де брати аналітиків? Не думаєте, що ризикуєте зіштовхнутися з певною кризою кадрів?
– Це дуже серйозний ризик. Тому нам потрібно дати суспільству правильний месседж – чому у БЕБ варто працювати. Наприклад, якщо говорити про IT-спеціалістів, то, звісно, $3000-4000 на місяць декого з них може не влаштувати, з огляду на рівень зарплат у приватному секторі розміром $5000-6000. Але тут є свої переваги: аналітики є атестованими працівниками Бюро, тобто людьми "у погонах", а це і більш рання пенсія, триваліші відпустки, медичне обслуговування тощо.
– Де буде фізично розташовуватися БЕБ?
– Наше завдання – запустити орган якомога швидше, тому я допускаю використання вже наявних приміщень, де є усі необхідні приготування з погляду безпеки: щоб у них можна було працювати з таємними документами, зберігати зброю, щоб не був режимний об’єкт тощо. Переїзд до нової будівлі – це час і гроші платників податків. Ви спитаєте мене, чи це ті ж самі стіни, де розташована Податкова міліція. Чому їх не використовувати? Давайте ощадливо ставитися до часу та коштів держбюджету.
Коли запрацює БЕБ
– Верховна Рада має ухвалити у другому читанні законопроєкт, що визначає підслідність справ, якими займатиметься БЕБ. Що буде, якщо цей процес затягнеться?
– Це не просто загальмує роботу БЕБ – Бюро не зможе розпочати роботу. За законом, з 25 вересня Податкова міліція припиняє своє існування. Якщо закону не буде, підслідність справ, які вела ця структура, ніхто не перехоплюватиме.
– Що тоді?
– Вирішуватиме прокуратура. Мабуть, частину справ візьмуть на себе Нацполіція та СБУ. Але не думаю, що саме цього чекав український бізнес.
– Чи повністю Нацполіція та СБУ втратять можливості для розслідування економічних злочинів після повноцінного запуску БЕБ?
– Закон вживає максимальних заходів для цього. Але, думаю, що все ж будуть випадки, коли СБУ та Нацполіція, розслідуючи свої основні справи, наприклад, пов’язані з фінансуванням тероризму, так чи інакше зачіпатимуть інші аспекти господарської діяльності.
– Від кого залежить, кому розслідувати подібні суміжні справи?
– Визначати компетенцію того чи іншого органу – це відповідальність процесуального керівника, яким виступає прокурор.
– Чи зобов’язані поліція та СБУ передавати існуючі справи до БЕБ, чи там також є варіанти?
– З моменту початку роботи БЕБ усі кримінальні провадження, які підслідні Бюро, повинні бути нам передані упродовж двох місяців.
"Мене не потрібно було зайвий раз запрошувати на конкурс голови БЕБ"
– Чи правда, що до участі у конкурсі директора БЕБ вас запросив заступник голови Офіса президента Олег Татаров?
– Ні. Ми з ним добре знайомі ще з 2012 року, коли разом працювали над кримінально-процесуальним кодексом, за яким Україна живе й зараз. Але окрім цього жодних дружніх стосунків ми не маємо. Щодо БЕБ, то я давно до цього йшов, тож мене не потрібно було зайвий раз запрошувати на конкурс.
– Активність ДФС під вашим керівництвом нерідко співпадала з гучними рішеннями топкерівництва країни. Зокрема, обшуки ДФС у мережі АЗС Glusco, якою володіє близький до Віктора Медведчука бізнесмен, співпали у часі з введенням санкцій РНБО проти самого Медведчука. Це співпадіння чи узгоджені дії?
– Ми вели паралельну роботу відразу щодо кількох крупних операторів на ринку АЗС. До когось дійшли раніше, до когось – тільки зараз (на початку вересня ДФС провела обшуки у мережі АЗС БРСМ Нафта. – Ред.). Все залежить від того, наскільки ефективний "незаконний комплаєнс" побудували фігуранти. Не можу називати імен, але можу сказати – буде ще.
– Інше співпадіння – зацікавленість ДФС комунальними підприємствами Києва. Все це відбувалося у розпал політичного конфлікту між Офісом президента та мером столиці Віталієм Кличком. ДФС виглядає учасником або й навіть інструментом цього конфлікту.
– У цьому випадку я часто жартую, що це ми першими зацікавились "київським питанням", а інші зацікавлені сторони вже намагалися це використати у своїх інтересах. Якщо серйозно, поясню, чому ми працювали у цьому напрямі. Так звані ПДВ-скрутки – це не лише спосіб легалізації нелегально виробленого товару, наприклад зерна, а й інструмент виведення та привласнення коштів. Зокрема він застосовується і на тендерах. Коли ми досліджували це питання, у подібних історіях почали фігурувати комунальні підприємства. Не лише в Києві – ДФС веде слідство ще щодо двох великих адміністрацій.
– Ви розумієте, що такі "співпадіння" породжують сумніви бізнесу щодо політичної незалежності БЕБ?
– Я розумію. Але зверніть увагу, що у Києві ми вийшли на дев’ять проваджень. Якби ми мали на меті просто провести обшуки на комунальних підприємствах, можна було б підняти дані з Prozorro та знайти привід, виходячи з них. Але ми зосередились тільки на справах, де реально довести розслідування до суду.
"Ми з дружиною живемо дуже заощадливо"
– Якою була ваша мотивація, коли ви подавалися на конкурс директора БЕБ?
– Звісно, я не буду стверджувати, що мене не цікавить кар’єра, – звісно, цікавить. Але водночас, економічна безпека - це сфера, над якою я працюю вже багато років. Я захистив кандидатську та докторську дисертації на цю тему.
– Чому 2016 року ви звільнилися з ДФС? У ЗМІ повідомляли про те, що це начебто було пов’язано зі службовою перевіркою, у результаті якої виявилось зникнення цінностей, які обліковувалися як речові докази. Прокоментуйте цю інформацію.
– Це абсолютно пуста ситуація. Тоді насправді не було виявлено жодного зникнення речових доказів. Я вирішив, що мені необхідна пауза. Я звільнився з ДФС, але долучився до проєкту створення Нацбюро фінансової безпеки (НБФБ – аналог БЕБ, концепцію якого у 2018 році запропонували нардепи Ніна Южаніна та Максим Курячий; Мельник на той момент був помічником Курячого. – Ред.). Схожа ситуація у мене виникла на початку 2010-х, коли я, зрозумівши, що не можу знайти спільної мови з тогочасним керівництвом Міністерства доходів та зборів (Олександр Клименко, представник "cім’ї" експрезидента Віктора Януковича. – Ред.), свідомо залишив посаду заступника начальника головного слідчого управління та перейшов на два щаблі нижче – на позицію другого заступника начальника слідства на Київщині.
– У вашій декларації зазначається коштовний автомобіль Range Rover вартістю понад мільйон гривень. Ви упродовж майже усієї кар’єри працювали у фіскальних органах. Виходить, не дуже високі зарплати податківців – це більше стереотип?
– Почну з філософії мого приватного життя. Ми з дружиною живемо дуже заощадливо – відкладаємо кошти та інвестуємо їх у різні інструменти. Крім того, після 2016 року я займався приватним підприємництвом, зокрема і юридичною практикою, надавав консультації в сфері господарської діяльності, кримінального процесу. Ми з сім’єю дійсно завжди хотіли придбати автомобіль преміумкласу. Накопичували і у 2017 році придбали вживане авто 2014 року випуску, до речі на той час я не працював держслужбовцем.
– Як відпочиває голова БЕБ і навіщо вам квартира у Туреччині, що зазначена в декларації?
– Не хочу образити мою маму, але – в селі у тещі. Бобмезне місце за 250 км від Києва. Квартиру у Туреччині придбала дружина, вона вклала в неї свої кошти. Якщо ви поїдете туди і запитаєте про нас сусідів, вони розкажуть, що добре нас знають, нікому цю квартиру не здаємо. Нам там дуже подобається, тому ми часто приїжджаємо, беремо в оренду недороге авто – десь за $35 на добу – і їздимо узбережжям. Так і відпочиваємо.
***
Читайте також:
- Уряд призначив тимчасового в.о. голови ДФС
- Що буде розслідувати Бюро економічної безпеки?
- Очікування бізнесу від голови бюро економбезпеки
- Голова ДФС став директором Бюро економбезпеки
- Бюро економбезпеки не встигають запустити вчасно
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!