• Посилання скопійовано

Керівник перебуває у карантинній відпустці, але підписує документи – чекайте на перевірку Держпраці

Держпраці наголошує, що перебувати в карантинній відпустці керівнику підприємства та виконувати при цьому свої обов'язки – протиправно

Керівник перебуває у карантинній відпустці, але підписує документи – чекайте на перевірку Держпраці

На адресу Управління Держпраці у Кіровоградській області надійшла інформація від органів місцевого самоврядування про те, що окремі суб’єкти господарювання при здійсненні діяльності (реалізації товарів, робіт і послуг тощо) та отриманні коштів за роботу, не перерахували податок на доходи фізичних осіб.

Відповідно до абз. 10 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V, однією із підстав для проведення позапланових заходів є звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом.

Керуючись наявною підставою, Управлінням проведено інспекційне відвідування на підприємстві, основним видом діяльності якого є здійснення будівництва та будівельних робіт. Згідно з наданими документами, наймані працівники на цьому підприємстві є оформленими відповідно до законодавства, але от невеликий нюанс: всі перебувають у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину. Здавалось би нічого протизаконного, адже Законом України від 17.03.2020 року №530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» було доповнено ст. 26 Закону «Про відпустки» новою нормою: у разі встановлення Кабміном карантину час перебування у відпустці без збереження заробітної плати  на даний період не включається у обмежувальний термін, встановлений частиною першою цієї статті (не більше 15 календарних днів на рік).

Проте, за даними системи «PROZORRO», це підприємство брало участь у торгах, які проводились органами місцевого самоврядування і не тільки ними, та ще й ставало переможцем цих торгів. Тут постає питання: як під час перебування керівника у відпустці, підприємство готувало та подавало документацію для участі в торгах, а головне, як керівник міг підписувати документацію та договори за результатами проведених торгів, адже це виконання роботи, за яку згідно зі ст. 94 КЗпПУ, працівник повинен отримати заробітну плату. Але зарплата керівнику не нараховувалась, та відповідно обов’язкові платежі до бюджету не здійснювались. За результатами інспекційного відвідування вжито заходів, передбачених чинним законодавством.

Останні два роки на діяльність бізнесу впливають карантинні нововведення. На жаль, ще для багатьох підприємців залишається актуальним питання, як при мінімальних затратах отримати максимальні прибутки.

Нагадуємо всім суб’єктам господарювання: чим більшою є спроба зекономити та заплутати перевіряючих, тим більшим залишається ризик сплатити штрафів або за послуги адвокату. В час суцільної комп’ютеризації, дуже складно щось приховати, тому що керуючись цілком законними підставами, контролюючі органи можуть отримувати та використовувати інформацію щодо суб’єкта і з інших джерел.

 
 
Від редакції: Зауважимо, що, хоча в своєму роз'ясненні Держпраці і загрожує підприємству-порушнику сплатою штрафу, але не називає при цьому його розмір. Це й не дивно, адже прямої норми, яка б встановлювала за такий факт (працівник виконував трудові обов'язки під час відпустки) окремий штраф, в КЗпП або КУпАП немає. 
Втім, звісно, в головному фахівці Держпраці праві. Кожен працівник має право не лише на працю, а і на відпочинок, воно гарантовано навіть Конституцією (ст. 45). Тому працівникам мають надаватися вихідні, а також оплачувані щорічні відпустки. А в тих випадках, коли вони цього бажають і Закон про відпустки це дозволяє, працівникам мають надаватися і безоплатні відпустки. Безоплатна відпустка під час карантину - це один з таких випадків. І якщо працівник виявив бажання піти в таку відпустку (склав заяву) або сам директор себе в таку відпустку спрямував, то він не повинен виконувати трудові обов'язки під час такої відпустки.  Бо відпустка - це час відпочинку, і в цьому випадку саме тому ця відпустка безоплатна.
Використовувати працю працівника без її оплати - це порушення. В першу чергу, ст. 43 Конституції, яка гарантує право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. А правила оплати праці (в залежності від її умов) прописані в КЗпП та в Законі про оплату праці, в колективних та трудових договорах.
До того ж, відправляти усіх працівників у відпустку під час карантину держава не вимагала. У суб'єктів господарювання під час карантину була ціла низка варіантів, що робити із працівниками. Якщо праця працівника була потрібна, він міг і далі виходити на роботу, або працювати і вдома чи дистанційно - законодавча база для цього вже існує (ст. 60-1 та 60-2 КЗпП). 
Якщо ж роботодавець вирішив таким чином зекономити на витратах, то не вийшло.
Оскільки Держпраці виявила (через відкриті джерела інформації), що під час відпустки працівник виконував свої трудові обов'язки, роботодавцю за приписом Держпраці доведеться: 
  • перервати цю відпустку, склавши наказ;
  • протабелювати працівника, зазначивши кількість годин, яку він під час відпустки фактично відпрацював;
  • донарахувати йому зарплату та утримати з неї ПДФО і ВЗ, нарахувавши "зверху" ЄСВ;
  • виплатити працівнику зарплату після оподаткування. 
Якщо припис буде виконано вчасно, то, на нашу думку, роботодавцю не загрожуватиме штраф за ст. 265 КЗпП. Не загрожуватимуть йому і штрафи від ДПС - адже це порушення було скоєно і виправлено під час карантину, коли щодо ПДФО, ВЗ та ЄСВ діє мораторій на штрафи і пеню. 
Однак, якщо затримка у виплаті зарплати становила більш як один місяць, крім зарплати за попередні місяці працівнику треба буде нарахувати в місяці її виплати і компенсацію за несвоєчасну виплату зарплати. Про цю процедуру ми докладно розповідали тут і тут.

Джерело: Держпраці в Кіровоградській області

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Скільки часу може тривати планова перевірка ДПС?
    Тривалість планових перевірок ДПС не повинна перевищувати 30 р.дн. для великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 р.дн., інших платників податків – 20 р.дн.
    20.11.2024161
  • Що робити у разі арешту рахунку: поради Мінʼюсту
    У разі арешту рахунку передусім потрібно звернутися до банку, щоб дізнатися, у звʼязку з чим накладено арешт. Банк надасть реквізити виконавчого провадження. За цими даними слід вже звʼязатися з виконавчою службою
    20.11.20241 479
  • УВАГА! ДРС затвердила план комплексних перевірок на 2025 рік
    Незважаючи на те, що "воєнний" мораторій на планові перевірки контролюючих органів поки що діє, деяким з них вже дозволено проводити нагляд. Тому ДРС затвердила та оприлюднила наказ щодо комплексних перевірок на 2025 рік. Він налічує 32037 записів
    18.11.20246 8736
  • Мінімізація податкових ризиків: які заходи впроваджуються ДПС?
    ДПС запроваджує нову систему, яка допомагає мінімізувати податкові ризики, поєднуючи проактивні заходи, спрямовані на запобігання можливим податковим порушенням, та реактивні заходи, спрямовані на виправлення ситуації та запобігання її повторенню
    14.11.2024163
  • Ключові заходи ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року
    Ключовими заходами ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року є зміцнення доброчесності та боротьба з корупцією, підвищення рівня дотримання податкового законодавства, автоматизація роботи з боргами, міжнародна співпраця, цифровізація
    14.11.202460