Як передбачено п. 201.16 ст. 201 ПКУ, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена. Проте, відповідна комісія ДФС може прийняти рішення про реєстрацію такої ПН/РК, якщо платник податку – постачальник скористався правом подати «письмові пояснення та/або копії документів», що стосуються такої ПН/РК. Якщо ж у комісії ДФС не дослухалися до аргументів платника, залишається надія на їх більш виважену оцінку судом.
Яскравим прикладом скасування рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкової накладної є постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 15.09.2017 р. у справі №802/1356/17-а.
Головну роль у поразці ДФС у цьому податковому спорі зіграли такі фактори:
- у рішенні комісії ДФС не зазначено, які саме документи платника податків складені з порушенням законодавства;
- не зазначено, яких саме документів платника податків не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних;
- не надано суду належних доказів для обґрунтування, чому документи платника не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.
Також суд зазначив, що рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкової накладної не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а містить лише «загальну фразу» про надання платником документів, «які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію [ПН/РК]». Тобто, замість висновку щодо обставин справи платника податків рішення комісії ДФС містить лише цитату з постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 р.
Суд вирішив, що самої лишень цитати з постанови Кабінету Міністрів України недостатньо: рішення комісії ДФС «повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної», і в комісії ДФС мають зробити вибір: або документи платника складені з порушенням законодавства, або документи платника не є достатніми для прийняття рішення.
Цікаво, що без дослідження «реальності» господарських операцій теж не обійшлося: платник податків «надав фіскальному органу» (а згодом — і суду) документи щодо походження товару, можливості здійснювати перевезення товару, достатності людських ресурсів».
Підкреслюючи важливість надання платником податків необхідних документів та формулювання сильних аргументів щодо «реальності» операцій у спорах щодо блокування податкових накладних, зазначимо, що в іншій судовій справі платник податку не надав суду доказів на спростування зазначеної в квитанціях ДФС невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД, а також не надано доказів надіслання до контролюючого органу пояснень або документів для розблокування зупинених податкових накладних. Це, вочевидь, стало головною причиною відмови у задоволенні позову платника податків (постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.09.2017 р. у справі №804/5249/17).
Успішне оскарження в судовому порядку рішень комісії ДФС про зупинення реєстрації податкових накладних можливе. Однак, досягнення такої перемоги вимагає ретельної та комплексної підготовки як обґрунтованої правової позиції, так і стосу первинних та інших документів. Причому зробити це варто ще на стадії використання права подати до комісії ДФС письмові пояснення та/або копії документів.
Андрій Реун
Керівник податкової практики ЮФ EVRIS, адвокат
****
Читайте також:
- Блокування реєстрації податкових накладних. Як захистити свої права у суді?
- Блокування реєстрації податкових накладних: перша судова практика
- Як оскаржити рішення ДФСУ про відмову у реєстрації податкової накладної: затверджено порядок
- Як бути платникові у разі зупинення реєстрації податкової накладної: коментар ДФС