Фабула судового акта: Ця судова справа стосується цілком життєвої ситуації, а саме, – питанню підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії. Отже, заявниця звернулась до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення та просила встановити факт, що вона певний період працювала на роботах, а це по досягненню 50-річного віку дає право на пільговий вихід на пенсію на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Заяву мотивовано тим, що заявниця не має можливості отримати уточнюючу довідку для підтвердження спеціального стажу роботи, оскільки постановою господарського суду суб’єкт господарювання визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором підприємства арбітражного керуючого. При визнанні банкрутом посадовими особами документи підприємства арбітражному керуючому – ліквідатору передані не були. В управлінні Пенсійного фонду України їй відмовлено у призначенні їй пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю у неї документів, що підтверджують виконання такої роботи.
Ухвала апеляційного суду позитивне для заявниці рішення суду першої інстанції скасоване і провадження у справі закрито з огляду на порушення діючого Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, з чим погодився і суд касаційної інстанції.
При цьому Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду зазначив, що для встановлення факту на підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника законом встановлено окремий порядок, з урахуванням якого заявниця для розгляду питання про підтвердження факту мала звернутися до спеціально створеної пенсійним фондом комісії. За результатами прийняття цією комісією відповідного рішення вона не позбавлена можливості його оскаржити в ПФУ або до суду.
Адже, в таких ситуаціях механізм підтвердження періодів роботи визначено Порядком №18-1. П. 3 цього Порядку передбачено, що підтвердження таких періодів роботи здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Згідно з п. 16 цього Порядку рішення Комісій можуть бути оскаржені в ПФУ або в судовому порядку.
У зв’язку з темою, що стала предметом розгляду цієї справи, та безвідносно до неї, є сенс нагадати рішення ВС/КЦС у справі №353/44/15-ц від 14.02.18 р., в якому зазначалось, що зобов'язання щодо видачі колишньому працівнику підприємства уточнювальної довідки для підтвердження спеціального трудового стажу покладається і на правонаступника такого підприємства, який не позбавлений можливості звернутися до архівної установи у встановленому законодавством порядку для отримання відповідних відомостей про роботу працівника.