• Посилання скопійовано

Невиконання ДПС судових рішень щодо заблокованих ПН: Рада бізнес-омбудсмена провела круглий стіл

На думку РБО, податковим органам слід враховувати реалії судових розглядів у своїй повсякденній практиці. Адже статистика судових розглядів показує, що в абсолютній більшості справ суди стають на сторону платників податків

Невиконання ДПС судових рішень щодо заблокованих ПН: Рада бізнес-омбудсмена провела круглий стіл

20 вересня 2024 року Рада бізнес-омбудсмена провела круглий стіл «Верховенство права: захист бізнесу в податкових спорах» за участі суддів Верховного Суду, представників Державної податкової служби, Офісу Генерального прокурора, юридичної та бізнес-спільнот.

Захід відкрив бізнес-омбудсмен Роман Ващук, наголошуючи, що: «Круглий стіл, організований Радою, є важливою платформою для відвертої дискусії довкола проблеми невиконання судових рішень між усіма залученими у цей процес стейкголдерами». «Саме забезпечення виконання судового рішення  є практичним втіленням верховенства права в державі», – додав він. 

Модератором виступила суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді – Наталія Блажівська. «Безумовне дотримання принципів верховенства права є фундаментальним для сталого розвитку держави. Верховного права (правовладдя) є ключовим для забезпечення функціонування середовища відповідального бізнесу. Відповідальний бізнес з одного боку і належне урядування з іншого», – підкреслила Наталія Блажівська на відкритті першої сесії. 

Команда старших інспекторів РБО Тетяна Микульська, Юлія Михайлюк та Володимир Куценко присвятили презентацію темі невиконання судових рішень, що є основним викликом правозастосування у податкових спорах. З огляду на кейси скаржників Ради інспектори зупинилися на проблемних аспектах виконання судових рішень. На думку РБО, податковим органам слід враховувати реалії судових розглядів у своїй повсякденній практиці. Адже, як показує статистика судових розглядів, в абсолютній більшості справ суди стають на сторону платників податків. Проте Раді вдається підтримувати конструктивний діалог із податковою, який має позитивний ефект на вирішення скарг підприємців.

Варто нагадати, що впродовж останніх років  Рада надавала свої рекомендації щодо полагодження проблем бізнесу в податковій сфері у звітах за результатами власних розслідувань стосовно проблем СМКОР та податкових перевірок. На думку РБО, вдосконалення потребує не лише сутнісне наповнення рішень; кожна індивідуальна справа потребує аналізу та ризик-орієнтованого підходу перед винесенням рішення.

Раїса Ханова, Секретар судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, присвятила свій виступ стану касаційного перегляду скарг та озвучила правові позиції актуальної судової практики. Також вона акцентувала увагу на важливості врахування економічних наслідків господарських операцій для податкового обліку. 

Шевцова Наталія, суддя Великої Палати Верховного Суду, розкрила теми зміни юрисдикції податкових спорів від господарських до адміністративних судів та вплив тривалих справ про банкрутство на вирішення податкових питань.

До дискусії круглого столу активно доєднались й представники Державної податкової служби: Олександр Якимчук, заступник директора Департаменту – начальника управління супроводження спорів щодо відмови у реєстрації податкових накладних та Тетяна Богів, заступниця начальника управління – начальника відділу представництва інтересів ДПС у судах. Вони зазначили, що податкова постійно працює над удосконаленням взаємодії з платниками, як і моніторить актуальну судову практику. ДПС подякувала Раді за регулярний діалог у вирішенні скарг підприємців. 

Офіс Генерального прокурора представив Олексій Бонюк, начальник Департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій. У своєму виступі він підкреслив, що в систему управління ризиків мають бути привнесені цивілізовані підходи. Йдеться про аналіз чинників, що лежать в основі порушень платників. При цьому важливо, щоб основою цього процесу став інструмент діалогу та комунікації, що дозволить знайти рішення і компроміс у податкових спорах. Таке бачення перегукується з активним просуванням РБО принципу «спершу консультування», який заохочує державні органи діяти превентивно для полагодження можливих спорів на ранішній стадії, не вдаючись до миттєвих покарань бізнесу за дрібні порушення.

РБО підтримує системний міжсекторальний діалог щодо врегулювання податкових спорів з органами влади та заохочує учасників круглого столу долучитись до напрацювання шляхів їх вирішення на майбутніх зустрічах.

Джерело: Рада бізнес-омбудсмена України

Рубрика: Право і відповідальність/Судова практика

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Судова практика»