• Посилання скопійовано

«Я не працівник, я – партнер!», або Обережно – договір про співробітництво між ФОПами!

Незалежно від наявності між ФОПами договору про співробітництво, ВС вважає, що це не скасовує необхідності оформлення ФОПа-продавця за трудовим договором до іншого ФОПа-партнера

«Я не працівник, я – партнер!», або Обережно – договір про співробітництво між ФОПами!

Коментар до Постанови ВС від 06.03.2025 у справі №260/4202/24

ЦКУ не містить терміна «співробітництво», проте в ньому є договір про спільну діяльність (глава 77). Тож як би не назвали договір – про співробітництво, про співпрацю тощо – виходимо з його змісту, а не з назви.

За договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.

Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.

Простіше кажучи, якщо у ФОПів є спільна мета і вони готові йти до неї разом, допомагаючи один одному, то вони можуть укласти договір про спільну діяльність, у якому прописати і цю мету, і те, хто з них що робитиме задля її досягнення.

Що може бути краще, ніж чесне партнерство? Проте одразу треба домовитись про роль кожного із партнерів. Це важливо не лише для наступного розподілу прибутків, а і, як з’ясувалося, для відсутності претензій з боку Держпраці. Бо що може бути простіше, ніж «ми партнери, то я попрацюю в тебе в магазині за продавця, доки ти зайнятий чимось іншим»? А для Держпраці і податківців – це виконання трудових функцій продавця. Яке, на думку контролерів, потребує оформлення трудового договору!

Покажемо цю ситуацію на прикладі свіжого рішення ВС.

 

Зміст справи

ФОП має ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями за адресою магазину.

І от на адресу територіального управління Держпраці надійшов лист ГУ ДПС про вжиття заходів реагування за результатами проведеної фактичної перевірки у цього ФОПа.

До вказаного листа було додано копію акта про проведення фактичної перевірки, у якому сказано, що податківцями під час проведення фактичної перевірки магазину-кафе були виявлені порушення ст. 23, 24 КЗпП.

А саме: встановлено фактичний допуск працівниці до роботи без оформлення трудового договору (контракту). І до кінця перевірки не було представлено трудовий договір (контракт), повідомлення про прийняття працівниці на роботу. А здійснювала ця працівниця продаж пива в магазині.

На підтвердження факту торгівлі до акта перевірки було долучено: пояснення, чеки з бази даних СОР РРО, фотофіксацію порушень, акт відмови від підпису направлень, акт відмови від підпису матеріалів перевірки Х-звітів РРО.

Рішенням територіального управління Держпраці було вирішено здійснити розгляд справи про накладення штрафу на ФОПа, про що самого підприємця повідомлено супровідним листом.

Згодом було прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, якою на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП на ФОПа накладено штраф у розмірі 71 000 грн.

Все це відбувалося у 2024 році, тобто буквально минулого року і під час воєнного стану.

З таким штрафом ФОП не погодився та звернувся до суду.

 

Звідки взялася продавщиця?

ФОП пояснив, що не здійснював фактичний допуск працівника до роботи, між ними взагалі немає трудових відносин!

А чому ж тоді продавщиця торгувала в магазині?

ФОП пояснив, що вона є самостійним госпсуб’єктом (ФОПом) А приміщення магазину використовується ними спільно відповідно до договорів безоплатного користування майном від 01.09.2023 та від 10.10.2023, що укладені з власником приміщення магазину.

І от у зв’язку із спільним використанням одного нежитлового приміщення для здійснення госпдіяльності обома ФОПами 11.10.2023 був укладений договір про співробітництво (партнерство).

Згідно з умовами договору до обов’язків сторін віднесено сприяння одна одній в організації роботи магазину-кафе шляхом:

  • представлення товару кожної зі сторін перед потенційними покупцями, 
  • забезпечення можливості для збільшення об’єму продажу товару кожної зі сторін,
  • забезпечення можливості прийняття партій товару від постачальників кожної зі сторін, 
  • забезпечення продажу товару покупцям від імені кожної зі сторін, 
  • забезпечення проведення розрахункових операцій від імені кожної зі сторін.

Отже, на думку ФОПа, кожен із підприємців, у т.ч. у приміщенні цього магазину, має право здійснювати підприємницьку діяльність самостійно, із залученням (за бажанням) найманої праці та спільно з іншими особами на підставі відповідних угод.

А тому факт проведення розрахункових операцій продавщицею-ФОПом та продажу товару у магазині-кафе під час фактичної перевірки іншого з ФОПів не може бути самодостатньою підставою на підтвердження трудового характеру правовідносин між цими ФОПами.

Держпраці (і податківці) з цим не погодилися, і спір дійшов до суду.

Варто наголосити, якщо суд першої інстанції став на бік Держпраці, апеляційна інстанція визнала накладення штраф неправомірним та бездоказовим. Звісно, з огляду на описані вище факти перевірки, ми цілком погоджуємось з позицією апеляційної інстанції. Проте ВС вважає інакше.

 

Факт використання робочої сили зазначений в акті податкової перевірки

ВС наголосив, що норми КЗпП дають підстави дійти висновку, що трудовий договір – це угода щодо здійснення і забезпечення трудової функції.

За трудовим договором працівник зобов’язаний виконувати не якусь індивідуально-визначену роботу, а роботу з визначеної однієї або кількох професій, спеціальностей, посади відповідної кваліфікації, виконувати визначену трудову функцію. Після закінчення виконання визначеного завдання трудова діяльність не припиняється.

І відповідальність за неоформлення трудових відносин настає в разі, якщо фізособа виконує певні роботи чи здійснює окремі повноваження з відома, за дорученням та в інтересах, зокрема і ФОПа.

Те, що ФОПи уклали між собою договір про співпрацю, звісно, цікаво. Але КЗпП ніхто не скасував, він діє і під час воєнного стану.

Якщо навіть у межах договору про спільну діяльність одна фізособа виконує роботи для іншої фізособи, це може вважатися трудовими відносинами. Навіть якщо обидві такі фізособи є ФОПами!

Щоб застосувати штраф, має бути встановлений факт використання найманої праці без оформлення трудових відносин, а саме:

  1. факт допуску особи до роботи без оформлення трудового договору має бути підтверджений достатнім обсягом доказів, що характеризують відносини особи та госпсуб’єкта, який його наймає, як трудові, від таких осіб повинно бути відібрано пояснення;
  2. в акті, складеному за наслідками перевірки, повинні фіксуватись лише ті порушення, які достеменно підтверджені доказами (документами, поясненнями тощо) у обсязі, що дозволяє беззаперечно стверджувати про виявлені факти. При цьому такі докази не мають носити суперечливий характер, допускати неоднозначне тлумачення.

Якщо такі факти виявляють податківці під час перевірки, то вони зобов’язані перевірити і з’ясувати усі обставини, але в межах питань і періоду, які охоплювались предметом перевірки.

У випадку, який ми розглядаємо, це і було зроблено. Був встановлений факт допуску фізособи до роботи без оформлення трудового договору (контракту), і він був підтверджений належними та допустимими доказами.

У коментованій нами справі ГУ ДПС під час перевірки встановили, що:

– продавщицю було допущено до роботи (продавати товар, який належить іншому ФОПу від його імені) без оформлення трудового договору (контракту), 

– така продавщиця здійснювала продаж пива в магазині, не маючи при цьому ліцензії на роздрібну торгівлю. Таку ліцензію мав той ФОП, до якого застосували штраф за неоформлення працівника.  

Тому ГУ ДПС та Держпраці повважали, що ФОП фактично виконувала трудову функцію за посадою – продавець магазину.

 

Партнерство не передбачає передачу ліцензій або трудових ресурсів!

ВС зауважує, що чинне законодавство України не передбачає можливості передачі трудових ресурсів між госпсуб’єктами на підставі договору про співпрацю (партнерство).

Залучення працівників одного підприємства до виконання роботи на іншому підприємстві можливе лише за умови офіційного переведення працівника відповідно до ст. 32 КЗпП або оформлення роботи за сумісництвом за ст. 102-1 КЗпП.

Те саме стосується і ФОПів!

У разі якщо працівник фактично виконує трудові функції на користь іншого роботодавця, але без укладення трудового договору, це може свідчити про наявність прихованих трудових відносин, що є порушенням трудового законодавства і, відповідно до ст. 265 КЗпП, є підставою для застосування до такого суб’єкта відповідальності у вигляді штрафу.

Подібний підхід висловлений ВС й у постанові від 09.06.2022 у справі №2340/2901/18.

Таким чином, у справі, що нами коментується, наявність договору про співпрацю (партнерство) між двома підприємцями не є достатньою правовою підставою для залучення працівників однієї сторони (навіть самого продавця-підприємця – партнера за договором про співробітництво) до виконання роботи на користь іншої сторони (іншого ФОПа-партнера за договором про співробітництво) без належного оформлення трудових відносин відповідно до положень КЗпП.

Встановлений під час фактичної перевірки і підтверджений відповідним актом факт здійснення розрахункових операцій продавцем-підприємцем та продаж ним товару, що належить іншому ФОПу, без укладення трудового договору достеменно свідчить про обхід законодавчих вимог щодо оформлення трудових відносин і суперечить нормам трудового законодавства.

 

Чи означає це, що при укладанні договору про співпрацю між ФОПами обов’язково треба укладати і трудові договори?

Звісно, що ні. Якщо сторони такого договору спільно працюватимуть над якимось проєктом для досягнення спільної мети і потім розподілятимуть отримані прибутки між собою, то про трудові відносини при цьому не йдеться.

Однак все ж таки в рамках договорів про співробітництво можуть виникнути й трудові відносини між сторонами такого договору! Як це відбулося, на думку ВС, у коментованій справі.

ВС наголошує на належному оформленні трудових відносин у разі наявності ознак трудових правовідносин. Ключовим фактором є фактичний характер співпраці, а саме:

  1. систематичне виконання особою трудових функцій в інтересах іншого підприємця, без укладення трудового договору, кваліфікується як приховані трудові відносини, що є порушенням трудового законодавства; 
  2. факт здійснення розрахункових операцій або продажу товарів особою, яка не має офіційного працевлаштування, за відсутності переконливих доказів протилежного, може слугувати вагомим, але не вичерпним доказом таких відносин; 
  3. вирішальним у спорах є встановлення реальних обставин співпраці, а не лише формальне тлумачення договірних положень.

 

Висновки

Розглянута вище ситуація є цікавою не з точки зору можливості чи неможливості укладення договору про співробітництво, а з точки зору встановлення факту порушення трудового  законодавства.

У цьому випадку факт порушення встановила податкова перевірка, а Держпраці застосувала штраф вже на підставі акта такої перевірки (сама інспекційний захід не здійснювала і жодних пояснень від ФОПів не вимагала).

Під час фактичної перевірки не було перевірено статус продавщиці як ФОПа та кому належав той товар, контрольну закупку якого було здійснено. Хоча, на нашу думку, ПКУ вказує саме на ці важливі факти, які мають з’ясовуватись під час фактичної чи документальної перевірки.

Суд взяв до уваги вказані договори (про оренду приміщення магазину та договору про співробітництво), проте витлумачив їх по-своєму. Незважаючи на те, що ФОПи наполягали на здійснення ними виключно партнерських зобов’язань, ВС вирішив, що трудові відносини між ними все ж таки існували.

Наостанок порада ФОПам, до яких завітала фактична перевірка. Нагадаємо, що самі підприємці, які здійснюють роздрібну торгівлю, не зобов’язані тримати всі договори та первинні документи на місці торгівлі. Тому можна написати пояснення та подати їх з копіями документів на адресу податкового органу навіть вже після того, як перевіряльники залишили місце перевірки.

Не кажучи вже про можливість подання заперечень до акта перевірки. Навіть якщо такі договори не надавались перевіряльникам, на них як на юридичний факт можна посилатись у суді.

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Судова практика

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Судова практика»