
І знову повертаємося до питання, чи потрібно застосовувати РРО, якщо продавець (ФОП або юрособа) надсилає покупцю товар поштою на умовах післяплати. Це питання є дискусійним, і ми висловлювали свою думку ще у 2023 році у матеріалах:
- Товари – поштою на умовах післяплати: хто видає покупцеві чек?
- Зустріч ДПС з бізнесом: пошта, чеки РРО, закупки за кордоном та інше
Раніше ми дійшли висновку, що в той момент, коли продавець передає поштовому оператору посилку з товаром на умовах післяплати, у продавця не виникає розрахункової операції.
Тепер такого ж висновку дійшов і Одеський окружний адміністративний суд у своєму рішенні від 12.03.2025 у справі №420/19624/24!
Зміст справи
Оплата товару, надісланого «Новою поштою» на умовах післяплати, здійснюється із залученням у тому числі зазначеної фінансової компанії (ТОВ «НоваПей») та проводиться таким чином:
- покупець ініціює грошовий переказ з метою оплати вартості товару через фінансову компанію шляхом внесення готівкових або безготівкових коштів (із застосуванням банківської карти) для подальшого їх переказу продавцю;
- грошові кошти, що внесені покупцем (у готівковій або безготівковій формі) як оплата за товар, зараховуються на рахунок відповідної фінансової компанії та в подальшому, згідно з умовами договорів, укладених продавцем з фінансовими компаніями, перераховуються на рахунок продавця;
- фінансова компанія видає покупцю фіскальний чек на підтвердження отримання від нього готівкових або безготівкових коштів (із застосуванням банківської карти).
У цьому випадку продавець не є тим суб’єктом господарювання, який проводить розрахункові операції безпосередньо в місці реалізації товару та фактично отримує кошти за придбаний споживачем товар через небанківські фінансові установи, виключно в безготівковій формі.
Реалізація товару поштою не передбачає чітко визначеного місця реалізації товару (послуги), а за місцем проведення розрахунку за товар продавець не отримує коштів. Такі грошові кошти надходять продавцю в безготівковій формі від фінансових установ.
Також відсутні й обставини розрахунків покупця з продавцем за реалізовані товари у місці отримання товарів (відділення логістичних служб), оскільки всі розрахунки проводяться із залученням фінансових компанії.
Що вирішив суд
Суд дійшов висновку, що якщо:
- споживач (клієнт) замовив товар на вебсайті продавця (зокрема, в інтернет-магазині) і не здійснював передоплату,
- а доставку товару здійснила служба доставки на підставі договору про передачу такій службі товару для доставки покупцю,
то РРО має застосовувати служба доставки безпосередньо під час передачі товару покупцю та отримання оплати від нього (у тому числі із застосуванням сервісів переказу коштів).
Продавець у цьому випадку зобов’язаний вкласти до посилки (пакування) видаткову накладну, яка свідчитиме про походження товару, але не є розрахунковим документом. Тобто чек вкладати до такої посилки не потрібно!
Проте є один момент, який не розглянутий у коментованому судовому рішенні.
Закон про захист прав споживачів вимагає від продавця під час продажу товару видати покупцю розрахунковий документ установленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу не пізніше моменту передачі товару (абзаци другий і третій ч. 11 ст. 8 Закону про захист прав споживачів).
Це ще один аргумент, який використовують податківці, коли вимагають від покупця провести через РРО відправлену посилку ще до отримання коштів від покупця.
Але Закон про захист прав споживачів не повинен встановлювати обов’язки продавців, які не передбачені Законом про РРО, а податківці не можуть застосовувати штрафи за порушення норм Закону про захист прав споживачів!
Наразі, як бачимо, є рішення суду на користь продавця. Але це рішення суду першої інстанції, і воно може бути оскаржене. Тому будемо стежити за перебігом подій.