26 вересня у Києві відбувся XІІІ Податковий форум. Його ініціатором є Асоціація правників України.
У фокусі цьогорічного Форуму було інтерв'ю з Данилом Гетманцевим, Головою Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики.
Представники Асоціації поставили нардепу хвилюючі запитання щодо запровадження підвищених податків з 1 жовтня. (Про прийняття законопроєкту №11416-д у І читанні ми писали тут, а про всі можливі наслідки для платників – тут, тут і тут.)
Також у нього запитали про деталі реформування Митниці та змін в адмініструванні ДПС.
Окремо вирішили дізнатися про долю Нацстратегії доходів. Новини щодо Нацстратегії дивіться тут.
І наостанок в інтервʼю вирішили дізнатися у Гетманцева про податкові стимули для платників податків.
Адже бізнес вже неодноразово наголошував на необхідності боротися з тінізацією для збільшення надходжень до бюджету замість збільшення податків.
А тепер наведемо відповіді Гетманцева.
Нацстратегія доходів
Щодо роботи ДПС. Гетманцев підкреслив, що в рамках Нацстратегії наразі у ДПС зʼявилося багато можливостей для отримання додаткової інформації. Зокрема, вона вже налаштувала обмін з ДМС та Держприкордонслужбою задля боротьби з тіньовим бізнесом міжнародних перевізників.
Докладно ми про це говорили у своїй новині ось тут.
Реформа ДМС. Наразі вже прийнято законопроєкт про реформування ДМС. Прийнятий законопроєкт №6490-д націлений на перезавантаження органів влади, а саме керівника ДМС і керівників та заступників регіональних відділень. Вони обиратимуться як українськими фахівцями, експертами, так і нашими міжнародними партнерами. Так от, на думку Гетманцева, цей процес тривалий, тому результати побачимо тільки через три роки. Подивимося, як все буде.
Доля спрощеної системи під час війни не вирішуватиметься
Гетманцев підкреслив, що у цій системи немає майбутнього та перед входом до ЄС її буде реформовано. Але цього не станеться до кінця війни. ЄП після війни має залишитися тільки для малого бізнесу. Підкреслимо, що ця позиція не є новою.
Не забув Гетманцев і про долю провайдерів на ЄП. Він наголосив, що позиція ДПС (що «єдинники» таку діяльність здійснювати не можуть) та Мінфіну є остаточною, та цього вимагає «білий» бізнес провайдерів (йдеться про великих гравців на цьому ринку).
Тож всі наслідки, які ми наводили тут, реальні і їх доведеться прийняти.
Проблеми в оскарженні платників податків
Гетманцев наголосив, що статистика розгляду скарг говорить про задовільність роботи податківців у цьому напрямі. Окремого органу щодо скарг влада впроваджувати не планує. Але Гетманцев підкреслив, що треба налаштовувати роботу ДПС задля кращого результату щодо скарг. Як саме, – відповіді немає.
І, звісно, нардеп підкреслив, що він відкритий для платників податків та чекає на конкретні кейси від платників податків.
Майбутні податкові зміни
Гетманцев не зупинявся на тих змінах, які чекають на платників податків з 1 жовтня. Про них ми писали тут.
Але наголосив, що поки що інших податкових змін влада вносити не планує. Але якщо на потреби армії знов потрібно буде збільшення надходжень, то влада піде на окремі кроки щодо чергового збільшення податків.
Податковий аудит платників податків
Гетманцев підкреслив, що цей сервіс наразі тестується великими платниками. Він впевнений, що ця система в майбутньому має замінити перевірки ДПС, крім фактичних. Ще у липні 2024 року КМУ було прийнято постанову про реалізацію експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) у ДПС. Про це ми писали тут.
Оподаткування посилок
Гетманцев наголосив, що майже весь бізнес закликає прийняти зміни до п. 196.1 ПКУ в частині оподаткування ПДВ при отриманні товарів, які пересилаються у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, митна вартість яких не перевищує еквівалент 45 євро. Але це буде окремий законопроєкт, який готується. Позицію бізнесу ми наводили тут.
Стимули для платників податків
У відповіді на це запитання Гетманцев згадав про «клуб білого бізнесу». Він запрацює вже з 1 жовтня. У процесі цього запуску передбачено старт роботи автоматизованої системи критеріїв ризику платників податків задля проведення перевірок ДПС.
Гетманцев окремо підкреслив, що він мріє, аби всі платники податків відповідали критеріям «білого бізнесу» та ДПС вже не проводила перевірки.
Запровадження та оподаткування кешбеку (та підвищення ВЗ)
Присутні поставили Гетманцеву запитання щодо запровадження в Україні так званого «Національного кешбеку» і як він ставиться до того, що такі виплати вважатимуться оподаткованим доходом отримувачів. Адже насправді йдеться про повернення раніше витрачених коштів, а не про подарунки чи винагороду за надані послуги. Оскільки ПДФО становить 18%, а військовий збір піднімуть до 5%, то загалом з отриманого кешбеку потрібно буде сплатити 23% податків.
Нагадаємо, що «Національний кешбек» – це державна програма підтримки українських виробників, у межах якої громадяни можуть отримати 10% від вартості придбаних вітчизняних товарів. Бета-тестування програми стартувало 2 вересня 2024 року.
Гетманцев запропонував відповісти на це запитання наступному спікеру, а саме своєму заступнику – Ярославу Железняку, який нині є першим заступником Голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.
Железняк відповів, що не є прихильником запровадження кешбеку.
Втім, як виявилося, він не є і прихильником законопроєкту про підвищення податків, зокрема військового збору (який він назвав «податком на доброчесність»).
Як альтернативу він просуватиме підвищення ПДВ або хоча б пропорційне підвищення ВЗ та ПДВ (наприклад, підвищення ВЗ на 1,5%, тобто до 3%, і водночас підвищення ПДВ на 1%).
Перезавантаження БЕБ, Митниці та ДПС
Також Железняк докладно розповів про плани перезавантаження БЕБ, Митниці (які вже, по суті, розпочалися) та ДПС (яке планується розпочати у 2025 році).
На його думку, система сама себе не очистить.
Тому реформа цих держорганів відбуватиметься за однаковою схемою. Як приклад він навів реформу БЕБ (яку планують провести до кінця 2024 року).
Спочатку Уряд, отримавши пропозиції, зокрема і від міжнародних партнерів, призначить нового голову БЕБ.
Потім заплановано повну переатестацію персоналу БЕБ. Контролюватиме її проведення комісія, яка наполовину складатиметься з представників, яких призначить новий голова БЕБ, а друга половина – це будуть представники від бізнесу-організацій. Відбір у цю комісію контролюватимуть і міжнародні партнери України.
Друга аналогічна комісія займатиметься вже добором персоналу у БЕБ (на місця тих, хто атестацію не пройшов). При цьому, як планується, загальна кількість працівників БЕБ зменшиться з 4000 до 2000 осіб, але зарплата в тих, хто працюватиме в БЕБ, підвищиться.
А далі за роботою (і рівнем доходів) нового персоналу слідкуватиме дисциплінарна комісія, у складі якого буде і бізнес-обмудсмен.
За аналогічним планом реформуватимуть і Митницю: обрання голови, переатестація (нині митний персонал нараховує приблизно 10000 осіб, планується одразу визначитись з керівним складом – це приблизно 3000 осіб, а далі протягом трьох років визначитись із іншим персоналом, його кількістю та складом). Працюватимуть у Митниці всі за строковими контрактами, а отже, й усі дисциплінарні заходи (зокрема, звільнення, яке нині є складною та тривалою процедурою) щодо порушень з боку персоналу будуть одразу врегульовані.
Реформа ДПС, яка розпочнеться у 2025 році, відбудеться за тим самим планом, але триватиме більше часу. Адже на сьогодні податковий персонал становить 23000 осіб.
Автори новини: Ганна Русанова та Ганна Бикова