Класифікація товарів за УКТ ЗЕД
Податківці у консультації від 04.01.2019 р. №65/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначають, що класифікація товарів здійснюється відповідно до Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, приміток, додаткових приміток та розділів, груп і товарних позицій.
Водночас вкотре зазначається, що номенклатура товарів продавця має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів.
Визначення коду УКТ ЗЕД набору (комплекту товарів), який містить декілька видів однієї товарної позиції та один (чи декілька) видів іншої товарної позиції здійснюється з урахуванням правил 3 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД.
Що ж говорить нам правило 3?
У разі коли товар на перший погляд можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
- (a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
- (b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
- (c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
Як все це застосувати при складанні податкової накладної?
Податківці роз’яснюють, що операція з постачання набору (комплекту) товарів, який містить декілька видів однієї товарної позиції та один (чи декілька) видів іншої товарної позиції, в податковій накладній відображається одним рядком. А як бути з кодом УКТ ЗЕД в такому випадку?
Якщо товарна позиція (код УКТ ЗЕД) у товарів в комплекті однакова, зазначатиметься саме вона. А якщо ні, то продавцю доведеться визначити код УКТ ЗЕД, який відповідає правилу 3.
Тим же продавцям, які не впевнені в своїх силах визначити код УКТ ЗЕД правильно самостійно, податківці традиційно радять звертатись до Торгово-промислової палати України (їх регіональних відділень) або науково-дослідного інституту судової експертизи.
Таке роз’яснення податківців вже не перше, аналогічні ми наводили тут, тут та тут.