Це – сімнадцятий з початку року (сто п’ятдесят другий загалом і п’ятдесят третій під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість. З моменту написання попередньої розсилки минуло три тижні, і нам є про що розповісти. А саме:
- зазначимо, що Мінфін підкоригував Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК;
- дізнаємося, як заповнювати новий додаток 2 до декларації з ПДВ;
- підкреслимо, що з 1 жовтня дата та номер договору (контракту) в ПН на експорт зазначаються обовʼязково;
- визначимося, коли подавати додатки 1 і 5 до декларації з ПДВ;
- дізнаємося, скільки ПДВ задекларовано нерезидентами-постачальниками е-послуг фізособам за ІІІ квартал;
- розповімо, що треба врахувати аграріям-експортерам при складанні ПН та РК з 1 грудня.
Гарного вам читання!
Який порядок заповнення таблиці 1 додатка 2 до оновленої декларації з ПДВ?
Податківці з Офісу великих платників
зупинилися на правилах заповнення таблиці 1 додатка 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від’ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» до декларації з ПДВ.
Зокрема, вказано що у таблиці 1 додатка 2 здійснюється повна деталізація (розшифровка) від’ємного значення, зазначеного у рядку 19 декларації. Зокрема у графах 2, 3 зазначається звітний податковий період, у якому виникло від’ємне значення (заповнюється у хронологічному порядку виникнення сум від’ємного значення, починаючи зі звітного (податкового) періоду, який є найбільш давнім до дати подання декларації (найдавніший звітний (податковий) період) (рядок 1), та закінчуючи найближчим звітним (податковим) періодом). У графі 2 зазначаються дві цифри місяця (наприклад «03»); у графі 3 – чотири цифри року (наприклад «2024»).
А згодом ДПС розробила та опублікувала відеоінструкцію щодо заповнення додатку 2. З нею можна ознайомитися у нашій новині
ось тут.
Мінфін підкоригував Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК
Мінфін
наказом від 22.10.2024 №527 вніс зміни до пункту 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Через зміни, внесені в ПКУ, виникла необхідність привести положення пункту 6 Порядку до норм ПКУ, відповідно до яких застосовується формулювання «дата складання податкової накладної», що є одним із обов’язкових реквізитів податкової накладної, та уточнити положення щодо початку відліку періоду, протягом якого платники податків мають право подати до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів з дати складання податкової накладної / розрахунку коригування.
До пункту 6 Порядку відповідно внесено такі зміни: слова «виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній» замінено словами «складання податкової накладної». Про це ми писали
тут.
З 1 жовтня дата та номер договору (контракту) в ПН на експорт зазначаються обовʼязково, – ДПС
Згідно з
п. 12 Порядку №1307 у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України у верхній лівій частині податкової накладної у відповідному рядку графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» зазначаються дата та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, та у разі здійснення таких операцій на підставі форвардного контракту у спеціальному полі робиться позначка «X».
Отже, у податкових накладних, складених за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, які з 01.10.2024 подаються на реєстрацію до ЄРПН, дата та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, а також відмітка про форвардний контракт (у разі вивезення товарів за межі митної території України на підставі форвардного контракту) підлягають обов’язковому заповненню.
Податкова накладна, складена з порушенням таких вимог, не приймається до реєстрації в ЄРПН. Про це читайте в нашій новині
ось тут.
Коли подавати додатки 1 і 5 до декларації з ПДВ?
Вінницькі податківці
підкреслили, що форма декларації з ПДВ передбачає при заповненні рядків 4.1, 4.2, 4.3 подання додатків:
- відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, про коригування податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, та про податковий кредит з урахуванням його коригування (Д1) (додаток 1);
- Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д5) (додаток 5).
При цьому додаток 1 подається у разі нарахування у звітному період податкових зобов’язань, за якими в ЄРПН не зареєстровано податкові накладні.
Подання додатка 5 до декларації, за наявності підстав для застосування
ст. 199 ПКУ, є обов’язковим:
- у першому звітному періоді року;
- в останньому звітному періоді року (періоді зняття з обліку платника податку);
- у звітному періоді, в якому вперше декларуються оподатковувані та неоподатковувані операції.
У разі нарахування податкових зобов’язань тільки відповідно до вимог
п. 198.5 ПКУ додаток 5 не подається.
Скільки ПДВ задекларовано нерезидентами-постачальниками е-послуг фізособам за ІІІ квартал?
Д. Гетманцев у своєму Телеграм-каналі
розповів, що за результатами декларування особами-нерезидентами, які здійснюють операції з постачання електронних послуг фізичним особам, за ІІІ квартал 2024 року, 123 платники подали звіти та задекларували понад 3,1 млрд грн податкових зобов’язань (32,5 млн євро та 38,7 млн дол. США).
Порівняно з нарахуванням податку за попередній квартал поточного року відбулось зростання задекларованих зобов’язань з ПДВ за цифрові послуги на більш ніж 7%.
У ІІІ кварталі 2024 року залучено до оподаткування 7 нових платників податків, серед них – відомі міжнародні компанії: ZOHO CORP (реалізація програмного забезпечення для ведення бізнесу), NOTION LABS, (оригінальна продукція для андроїдів), FX REPLAY (спеціальне програмне забезпечення) та інші.
Що треба врахувати аграріям-експортерам при складанні ПН та РК з 1 грудня?
Податківці з Офісу великих платників
підкреслили, що з 1 грудня платник ПДВ з метою експорту Товарів-РЕЗ зобов’язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.
В одній податковій накладній не може бути відображено два та більше видів товарів.
Вивезення Товарів-РЕЗ за межі митної території України у митному режимі експорту після складення податкової накладної не вважається окремою оподатковуваною операцією у розумінні підпункту "г" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ.
Реєстрацію в ЄРПН ПН_РЕЗ, складених за операціями з експорту Товарів-РЕЗ, може бути зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 розділу V ПКУ.
ПН РЕЗ, яка була складена на операцію з експорту Товарів-РЕЗ та не була зареєстрована в ЄРПН, не надає платнику податку можливості розпочати митне оформлення такого товару.
Реєстрація в ЄРПН ПН_РЕЗ / РК_РЕЗ, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України Товарів-РЕЗ та направлення квитанції про приймання / неприймання або зупинення реєстрації таких ПНРЕЗ / РК_РЕЗ здійснюється протягом трьох операційних днів з дня подання їх для реєстрації в ЄРПН.
Якщо з дати реєстрації в ЄРЕІН ПН_РЕЗ минуло 30 календарних днів і протягом такого періоду не оформлено митну декларацію на такі товари, реєстрація ПН РЕЗ в ЄРПН скасовується (разом із розрахунками коригування, які були складені до такої податкової накладної).
Наразі це все.
Більше новин, присвячених виключно ПДВ, ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»