Це – перший з початку року (сто п’ятдесят четвертий загалом і п’ятдесят пʼятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість. З моменту написання попередньої розсилки минуло три тижні, і нам є про що розповісти. А саме:
- визначимося, хто реєструє мінусовий РК на звільнені від ПДВ операції;
- розповімо, як заповнити уточнюючий додаток 2 до декларації з ПДВ;
- зʼясуємо, як заповнити ПН для нарахування компенсуючого ПДВ на імпортований товар;
- зупинимося на деталях заповнення додатка 4 до декларації з ПДВ;
- підкреслимо, що 18 січня можна буде зареєструвати ПН за ІІ половину грудня;
- зазначимо, як заповнювати додаток 5 до декларації.
Гарного вам читання!
Хто реєструє мінусовий РК на звільнені від ПДВ операції?
Тому складання РК на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг до такої ПН не призводить до зменшення податкових зобовʼязань з ПДВ постачальника /податкового кредиту покупця.
Отже, РК на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг до ПН, складеної на звільнені від оподаткування ПДВ операції, підлягає реєстрації в ЄРПН продавцем.
Як заповнити уточнюючий додаток 2 до декларації з ПДВ: приклади від ДПС
ДПС у своєму розʼясненні
зауважила, що уточнення показників у додатках (крім (Д3) (додаток 3), таблиць 3, 4 (Д4) (додаток 4), таблиць 1, 3 (Д5) (додаток 5)) здійснюється лише щодо рядків, які потребують виправлення (рядки без змін не зазначаються), у такому порядку:
- у рядку додатка, що уточнюється, – зазначаються показники зі знаком «-»;
- у наступному рядку – зазначаються правильні показники.
Отже, у разі уточнення показників, задекларованих платником податку у таблиці 1 додатка 2 до декларації у рядку додатка, що уточнюється, зазначаються показники зі знаком «-», у наступному рядку зазначаються правильні показники; рядки, які не потребують виправлення, не зазначаються.
Окремо у розʼясненні наведено приклади заповнення таблиці 1 уточнюючого додатку 2.
Як заповнити ПН для нарахування компенсуючого ПДВ на імпортований товар?
Податківці у підкатегорії 101.16 ЗІР
наголосили, що у графі 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» зведеної податкової накладної, що складається при нарахуванні компенсуючих ПЗ з ПДВ за імпортованими товарами, зазначаються дати та номери митних декларацій, оформлених при ввезенні таких товарів на митну територію України.
У разі складання зведеної податкової накладної з типом причини 13 «Складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності» у цій графі також зазначається опис (номенклатура) товарів.
Нюанси заповнення додатка 4 до декларації з ПДВ
Додаток 4 до декларації заповнюється в розрізі операцій, що не є об’єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 ПКУ.
Таблиця 1 додатка 4 заповнюється в розрізі операцій, що не є об’єктом оподаткування, операцій з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до
пунктів 186.2, 186.3 статті 186 ПКУ за межами митної території України.
Таблиця 2 додатка 4 заповнюється у разі здійснення у звітному (податковому) періоді операцій з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування ПДВ, у розрізі податкових пільг, які використовуються платником податку, відповідно до коду пільги, визначеного згідно з довідником пільг. Про це все докладніше дивіться в нашій новині
ось тут.
18 січня можна буде зареєструвати ПН за ІІ половину грудня
Граничним днем для реєстрації
ПН та
РК за І половину місяця є 5 число наступного місяця, а за ІІ половину – 18 число (так, для грудня 2024 року – це 5 та 18 січня 2025 року).
Нагадаємо, що відповідно до нового
п. 26 Порядку №1246 на час дії воєнного стану операційний день для реєстрації
податкових накладних та/або
розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.
Тож виходить, що 18 січня (у суботу) протягом усього дня
можна буде реєструвати ПН/РК за ІІ половину грудня 2024 року.
Заповнення додатка Д5 до декларації з ПДВ
Податківці у підкатегорії 101.24 ЗІР
зауважили, що у таблиці 1 додатка 5 (Д5) здійснюється розрахунок частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях.
Таблиця 1 додатка 5 (Д5) заповнюється в розрізі таких рядків:
- рядок 1 – для платників податку, які здійснюють розрахунок (перерахунок) частки відповідно до п. 199.2 та 199.4 ст. 199 ПКУ (за підсумками поточного календарного року);
- рядок 2 – для платників податку, які здійснюють розрахунок частки відповідно до п. 199.3 ст. 199 ПКУ (за підсумками першого звітного (податкового) періоду, в якому одночасно задекларовані оподатковувані та неоподатковувані операції).
Наразі це все.
Більше новин, присвячених виключно ПДВ, ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»