• Посилання скопійовано

«Податок на прибуток» №02(151) | 05.02.2025 р.

Сто п'ятдесят перший лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на прибуток

«Податок на прибуток» №02(151) | 05.02.2025 р.
Це – другий з початку року (сто пʼятдесят перший загалом та п'ятдесят другий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на прибуток. З моменту написання попередньої розсилки минуло три тижні, тож нам є про що розповісти. А саме:
  • зауважимо, що ВРУ пропонують надати пільги підприємствам, у яких не менше 60% працівників є ветеранами війни;
  • розповімо про виправлення помилки через уточнення декларації з прибутку;
  • зʼясуємо, які ставки податку на прибуток діють у 2025 році;
  • наведемо нюанси заповнення додатків АВ та ЗП до декларації з податку на прибуток;
  • нагадаємо, що буде з витратами на перевезення товарів у разі відсутності ТТН;
  • зупинимося на правилах сплати податку на прибуток великими платниками.
Гарного вам читання!
 

Раді пропонують надати пільги підприємствам, у яких не менше 60% працюючих є ветеранами війни

13 січня 2025 року у ВРУ зареєстровано законопроєкт №12399 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування підприємств, у яких 60 відсотків від чисельності працюючих складають ветерани війни».
Як зазначено у пояснювальній записці, метою його є створення додаткових стимулів для підприємств, які активно працевлаштовують ветеранів війни, через звільнення їх від податків, що можуть бути застосовані до таких підприємств.
А саме: пропонується ст. 142 ПКУ доповнити новим пунктом 142.5, згідно з яким звільнятиметься від оподаткування строком на п’ять років прибуток підприємств, в яких не менше 60 відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, які мають там основне місце роботи, складають ветерани війни, починаючи з першого року, в якому підприємство відповідає зазначеним умовам.
 

Виправлення помилки через уточнення декларації з прибутку: чи буде штраф під час ВС?

Зазначимо,  що у разі самостійного виправлення платником податків помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПКУ, та пені. 
Але за несплату узгодженої суми грошових зобов'язань - податку з доходів нерезидента та суми авансового внеску при виплаті дивідендів, нарахованих за результатами звітного періоду протягом відповідних строків, платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірах, визначених пунктами 124.1124.1-1124.2 та 124.3 ПКУ. Й на ці штрафи не діють пільги на час війни.

Які ставки податку на прибуток діють у 2025 році?

Дніпровські податківці підкреслили, що з 01.01.2025 базова (основна) ставка податку становить 25 відсотків для цілей:
а) оподаткування прибутку фінансової установи (крім страховика), визначеного відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ;
б) оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії фінансової установи (крім страховика), визначеного відповідно до ст. 39-2 ПКУ;
в) застосування положень п. 57.1-1 ПКУ для виплати дивідендів фінансовою установою (крім страховика).
При цьому абзацом першим п. 70 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ (у редакції, що діє з 01.12.2024) встановлено, що за результатами податкового (звітного) 2024 року базова (основна) ставка податку на прибуток підприємств для цілей оподаткування прибутку банків, а також для застосування щодо банків положень п. 57.1-1 ПКУ становить 50 відсотків.
Пунктом 136.2 ПКУ визначено, що під час провадження страхової діяльності юридичних осіб – резидентів одночасно із ставкою податку на прибуток, визначеною у п. 136.1 ПКУ, ставки податку на дохід встановлюються у таких розмірах:
  • 3 відсотки за договорами страхування від об’єкта оподаткування, що визначається у пп. 141.1.2 ПКУ (пп. 136.2.1 ПКУ);
     
  • 0 відсотків за договорами з довгострокового страхування життя, договорами добровільного медичного страхування та договорами страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема договорів страхування додаткової пенсії, та визначених пп. 14.1.5214.1.52-114.1.52-2 і 14.1.116 ПКУ (пп. 136.2.2 ПКУ).
Ставки 0, 4, 5, 6, 12, 15, 18 відсотків застосовуються до доходів нерезидентів та прирівняних до них осіб із джерелом їх походження з України у випадках, встановлених п. 141.4 ПКУ (п. 136.3 ПКУ).
Згідно з п. 136.4 ПКУ під час провадження діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор одночасно із ставкою податку на прибуток, визначеною у п. 136.1 ПКУ, ставка податку на дохід встановлюється у розмірі:
  • 10 відсотків від доходу, отриманого від організації та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів (пп. 136.4.1 ПКУ);
     
  • 18 відсотків від доходу, отриманого від діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, крім доходу, отриманого від організації та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів, зменшеного на суму виплачених виплат гравцю (пп. 136.4.2 ПКУ).

Нюанси заповнення додатків АВ та ЗП до декларації з податку на прибуток

Податківці у підкатегорії 102.09 «ЗІР» підкреслили, що Додаток АВ до Декларації заповнюють підприємства, які виплачували у звітному (податковому) періоді дивіденди (прирівняні до них платежі).
Показники у рядку 4 Додатка АВ до Декларації розраховуються з урахуванням такого:
  • якщо грошове зобов’язання з податку на прибуток, нараховане за звітний рік, за підсумками якого виплачуються дивіденди, погашене, – сума перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, розраховується за формулою: сума виплачених дивідендів – (рядок 04 + рядок 07 – рядок 07.2 + рядок 09 + рядок 11 + рядок 13 – рядок 14 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств) (позитивне значення);
     
  • якщо грошове зобов’язання з податку на прибуток, нараховане за звітний рік, за підсумками якого виплачуються дивіденди, не погашене, то у цьому рядку зазначається вся сума дивідендів, що підлягає виплаті. 
У разі якщо дивіденди виплачуються одразу за декілька років, сума перевищення обчислюється за формулою, наведеною у рядку 4 додатка АВ окремо за кожним роком та проставляється сума позитивних значень відповідних перевищень.

Що з витратами на перевезення товарів у разі відсутності ТТН?

Податківці у підкатегорії 102.02 «ЗІР» відповіли, що у разі відсутності товарно-транспортної документації, яка підтверджує отримання послуг з перевезення вантажу, у тому числі ТТН, платник податків при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до правил бухгалтерського обліку не має підстав для врахування вартості таких послуг у складі витрат. Тож на суму непідтвердженого документально перевезення визнавати витрати не вдасться. 

І наостанок - аналітика від редакції

Які критерії визначення великого платника податків відповідно до чинного податкового законодавства України? Який порядок сплати податків і зборів після присвоєння цього статусу? Про це ми писали тут.

Наразі це все.
Більше новин на тему податку на прибуток ви завжди знайдете тут, а консультацій – тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит» 

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Податок на прибуток

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Податок на прибуток»