Це – вже сто двадцять перший загалом (десятий у 2023 році та двадцять шостий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно спрощеній системі оподаткування. З моменту написання попереднього листа минуло три тижні, тож нам є про що розповісти. А саме:
- повідомимо, що скасування спецгрупи ЄП перенесли на 1 серпня;
- дізнаємося, для кого з ФОПів залишиться добровільна сплата ЄП з 1 серпня;
- розповімо, на скільки поповниться бюджет при скасуванні спецгрупи ЄП;
- зауважимо, що Д. Гетманцев закликав платників ЄП 2% не подавати «терміново» заяви про перехід на 3 групу;
- зʼясуємо, в який термін фізособа-«єдинник» зі спецгрупи подає заяву з позначкою «Відмова».
Гарного вам читання!
***
Скасування воєнних пільг, спецгрупи ЄП та мораторію на перевірки ДПС буде з 1 серпня
Раніше влада дуже поспішала зі скасуванням мораторію на перевірки ДПС та на фінштрафи, спецгрупи ЄП, можливості не сплачувати ЄСВ та ЄП ФОПами. Відповідний законопроєкт №8401 ВРУ вже прийняла у І читанні.
Бізнес надсилав багато листів до Уряду та була навіть створена петиція до Президента України щодо накладання вето на цей законопроєкт. Проте це нічого не змінило.
І ось 12 червня Я. Железняк у своєму Телеграм-каналі виклав пост, за змістом якого виходить, що скасування спецгрупи ЄП, скасування пільги зі сплати ЄП для І та ІІ груп, відновлення проведення документальних перевірок ДПС та повернення штрафних санкцій за порушення використання РРО переноситься. Того ж дня стало відомо, що це все тільки через технічні моменти. А законопроєкт №8041 планують прийняти у липні та він почне діяти з 1 серпня 2023 року.
Для кого з ФОПів залишиться добровільна сплата ЄП з 1 серпня?
Згідно з правками до законопроєкту №8041 пропонується встановити, що починаючи з 1 серпня 2023 року ФОП – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому було розпочато бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почато тимчасову окупацію такої території до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії або припинено можливість бойових дій, або завершено тимчасову окупацію.
На скільки поповниться бюджет при скасуванні спецгрупи ЄП?
Ніна Южаніна розповіла, що за підрахунками «Опендатабот» в Україні єдиний податок за ставкою 2% сплачують 340 тисяч бізнесів.
Ще на початку січня 2023 року суб’єктів господарювання, що скористалися умовами переходу на таку спрощену систему оподаткування, було трохи більше 313 тисяч.
Тобто платники податків – як юридичні, так і фізичні особи - підприємці – подовжували переходити на сплату єдиного податку за ставкою 2% попри те, що про плани Уряду скасувати цю пільгову систему стало відомо ще в січні.
Гетманцев закликає платників ЄП 2% не подавати «терміново» заяви про перехід на 3 групу
15 червня Д. Гетманцев у своєму Телеграм-каналі звернувся до підприємців – платників 2% єдиного податку.
«Цього місяця не треба терміново подавати заяву про перехід на третю групу єдиного податку. Ні якщо ви щойно зареєстрований ФОП, ані якщо ви були на 5% раніше. Після вступу в дію законопроєкту №8401 у вас буде можливість перейти на будь-яку зручну групу єдиного податку», – повідомив він.
Як розраховувати граничний обсяг доходу для юросіб-«єдинників» ІІІ групи після скасування спецгрупи?
Львівські податківці зауважили, що після автоматичного повернення юридичної особи на третю групу єдиного податку за ставкою, що застосовувалась до дати обрання спрощеної системи з особливостями оподаткування, до суми граничного обсягу доходу, визначеного пп. 3 п. 291.4 ПКУ, не включається дохід, отриманий юридичною особою – платником єдиного податку третьої групи під час використання таким платником особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
В який термін фізособа-«єдинник» зі спецгрупи подає заяву з позначкою «Відмова»?
Фізособа-«єдинник» зі спецгрупи у разі самостійного її переходу на сплату інших податків та зборів має подати протягом календарного місяця до його закінчення заяву, в якій заповнює поля 1 – 4 та 5.5.
При цьому у полі 5.5 «Відмова від спрощеної системи оподаткування» заяви заповнюється дата (період) відмови від застосування спрощеної системи оподаткування та причини відмови від спрощеної системи оподаткування.
Такий платник єдиного податку переходить на сплату інших податків і зборів (загальну систему оподаткування) з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому подано заяву. Про це ми писали тут.
***
І наразі це все.
Більше новин на тему єдиного податку ви завжди знайдете тут, а консультацій – тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»