Головна Усі новини «Дебет-Кредит» Новини порталу

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 6 – 12 червня

ПН/РК за лютий-травень слід зареєструвати до 15 липня; скасовано подання паперових декларацій; врегульовано питання строків фінзвітності під час війни. А ще – індекс інфляції за травень, збільшення строків для ЗЕД-розрахунків та нові довідники податкових пільг
«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 6 – 12 червня

В які строки слід зареєструвати ПН та РК за лютий-травень 2022 року?
На сьогодні виникла колізія між правовими нормами пп. 69.1 ПКУ та новим пп. 69.1-1 ПКУ (який з'явився завдяки Закону №2260) щодо граничних строків для реєстрації ПН та РК за лютий-травень 2022 року.

Так, 8 червня ДПСУ повідомила, що для ПН/РК, складених до 30.04.2022 р. включно, граничним терміном є 14.07.2022 р., а для ПН/РК, складених з 01.05 по 15.05.2022 р. включно, - 11.06.2022 р.
Платники ПДВ були обурені. Скоріш за все деякі з них почали скаржитися Д. Гетманцеву напряму. Бо наступного дня, 9 червня, в його Телеграм-каналі з’явився пост: «Податкові накладні за лютий-травень включно реєструються до 15 липня. Позицію податкової коригуємо на користь платника». Згодом цю позицію підтвердив і Мінфін.

І ось, щоби усунути цю колізію остаточно, 10 червня у ВРУ зареєстровано законопроєкт №7458. Ним, зокрема, пропонується чітко визначити строки виконання платниками податкових обов’язків за податкові періоди лютий - травень 2022 року:

 • реєстрація ПН та РК в ЄРПН – до 15 липня 2022 року,
 • подання податкової звітності – до 20 липня 2022 року,
 • сплата податків та зборів – не пізніше 31 липня 2022 року.

 

З 27 травня скасовано можливість подання декларацій в паперовій формі
Податківці наголошують, що Законом №2260 виключено можливість, встановлену на період дії воєнного, надзвичайного стану, для платників, які зобов’язані подавати звітність в електронному вигляді, подавати до контролюючого органу податкову звітність та інші документи в паперовій формі.

Тобто платники, які зобов’язані подавати звітність в е-вигляді, з 27 травня вже не можуть подавати в податкову звітність та інші документи в паперовій формі.

 

Ще три важливі новини щодо звітності

 1. З 7 липня діятиме нова форма повідомлення про вакансії №3-ПН. Нагадаємо, що Мінекономіки оновило форму звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядок її подання. Зокрема, передбачено подання форми №3-ПН в електронній формі.
 2. Уряд врегулював питання строків подання фінзвітності під час дії війни. Рішенням КМУ вирішено питання щодо строків подання фінзвітності підприємствами, які під час дії війни не подали проміжну, річну звітність у передбачені строки. Це можна буде зробити після закінчення війни протягом 3 місяців. Як скласти в умовах війни проміжну фінзвітність за півріччя 2022 року – читайте тут.
 3. Декларація з податку на прибуток за півріччя 2022 року. Напередодні її подання нагадаємо про основні моменти. Хто подає декларацію? Який граничний строк подання декларації? Куди та за якою формою подавати? Що робити платнику податку, який є виробником електроенергії за «зеленим» тарифом? Читайте у статті від редакції.

 

Торговців хочуть примусити приймати платіжні картки для розрахунків
Мінекономіки оприлюднило проєкт Постанови КМУ, яким передбачено, що торговці мають забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційним способом:

 • до 1 серпня 2022 р. – торговці, які здійснюють господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 25 тис. осіб;
 • до 1 серпня 2023 р. – торговці, які здійснюють господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення від 5 до 25 тис. осіб;
 • до 1 серпня 2024 р. – торговці, які здійснюють господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 5 тис. осіб.

 

Облік доходів, витрат і товарний облік у ФОП–«єдинників»
Якщо ФОП є платником єдиного податку і не є платником ПДВ, він зобов’язаний вести тільки облік доходів. Облік витрат таким ФОПам вести не обов’язково.

На відміну від них, ФОП – платники ЄП за ставкою 3% (платники ПДВ) повинні вести облік і доходів, і витрат. Про це читайте тут.

 

Що ще нового розповіла ДПС?

 1. Чи мають право податківці застосувати фінштрафи при перевірках під час війни? За позицією ДПС, вимоги щодо мораторію застосування штрафів на період війни та/або на період дії карантину COVID-19 не застосовуються.
 2. З якої дати застосовувати нові формати ПН та РК? На жаль, наразі інформація ДПС відсутня на її сайті. Але за роз’ясненням з «ЗІР», виходить, що початком застосування нових форматів ПН є 1 березня.
 3. За який період слід буде подати додаток 2 до декларації ФОПу на спецгрупі? Фізособи-«єдинники», які використовують особливий порядок оподаткування, у випадку визначення ЄСВ, подають Додаток 2 за підсумками звітного року у складі декларації за грудень 2022 року.
 4. За які порушення при роботі з РРО податківці можуть штрафувати під час війни? Податківці наголошують, що під час війни мають право застосовувати фінштрафи за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.
 5. Чи можна отримати ІПК від ДПС під час воєнного стану? Податківці під час війни тимчасово призупинили надання відповідей на звернення платників податків про надання індивідуальних податкових консультацій.

 

З 1 червня – нові довідники податкових пільг
7 червня ДПСУ оприлюднила нові (станом на 01.06.2022 року):

 • Довідник податкових пільг №108/1, що є втратами доходів бюджету,
 • Довідник інших податкових пільг №108/2.

У довідниках надано перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухоме майно, місцевих податків та зборів, державного мита, а також початок та кінець дії пільг.

Ознайомитись з довідниками можна на нашому порталі.

 

Перевірка банками сплати ЄСВ при виплаті зарплати під час війни
Мінфін вирішив допомогти роботодавцям, які прагнуть вчасно виплачувати зарплату. Адже ті з них, хто має переплату з ЄСВ, але не можуть під час війни це довести довідкою від ДПС, мають проблеми з банками.

Так, у листі №11220-04-10/6143 Мінфін пропонує роботодавцям в реквізиті «Призначення платежу» платіжного доручення на виплату заробітної плати зазначати суму сплаченого єдиного внеску, якщо вона менша ніж 1/5 суми коштів для виплати заробітної плати.

При цьому строк дії раніше виданої довідки без перевірки сум сплати ЄСВ вважатиметься продовженим до закінчення воєнного стану!

Крім того, для підтвердження раніше (авансом) сплаченої суми ЄСВ, у тому числі з рахунку в іншому банку, платнику єдиного внеску в реквізиті «Призначення платежу» платіжного доручення на виплату заробітної плати рекомендується вказати, що єдиний внесок сплачено раніше (авансом) із зазначенням місяця сплати та суми єдиного внеску, дати та номера платіжного доручення, яким таку суму єдиного внеску будо сплачено.

 

Що ще потрібно знати про трудові відносини під час війни?

 1. Чи можна скористатись всією щорічною відпусткою за минулі роки під час війни? У Держпраці зазначили, що 24 календарних дні щорічної основної відпустки під час дії Закону №2136 надаються всього за будь-який період, а не за кожен відпрацьований рік.
 2. Що робити з тими, хто не може вийти на роботу і не може виконувати її дистанційно? Якщо зв’язку з працівником немає або він відмовляється від написання заяви про надання відпустки, його відсутність на роботі має обліковуватися як відсутність з інших причин, що не передбачає проведення оплати. Роз’яснення Держпраці на цю тему читайте тут.
 3. Звільнення керівника під час воєнного стану (свіжа судова практика). Питання звільнення керівників підприємств ніколи не втрачає актуальності. До того ж своє розуміння дій керівника, який хоче звільнитись, наразі витлумачив суд з огляду на Закон про ТОВ/ТДВ. Це важливо врахувати й під час воєнного стану.

 

28 липня стало святковим днем в Україні
7 червня Президент В. Зеленський підписав, а 9 червня набрав чинності Закон від 31.05.2022 р. №2295-ІХ. Ним внесено зміну до ст. 73 КЗпП. А саме доповнено її нормою щодо встановлення 28 липня Дня Української Державності як святкового дня.

Тож вже цим літом 28 липня будемо святкувати нове свято – День Української Державності.

 

Ще дві законодавчі ініціативи щодо трудових відносин
По-перше, роботодавців можуть звільнити від нарахування заробітку мобілізованим. Комітет ВРУ з питань соцполітики доопрацював законопроєкт №7251 щодо трудових правил на час війни. Зокрема, роботодавців пропонують звільнити від нарахування заробітку мобілізованих.

По-друге, пропонуються зміни щодо ведення е-трудових, скасування звіту №10-ПОІ та правил зарахування стажу під час війни. Д. Гетманцев зареєстрував у ВРУ законопроєкт №7433 зі змінами до Закону про ЄСВ та інших законів щодо захисту прав фізичних осіб під час воєнного стану та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю.

 

Інші новини

 1. Індекс інфляції за травень – 102,7%. За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку у травні 2022 р. порівняно з квітнем 2022 р. становила 2,7%, з початку року – 13,9%.
 2. Мобілізація в Україні: відповіді від ЗСУ на головні питання. Оголошена в лютому мобілізація через повномасштабне вторгнення Росії продовжиться ще мінімум до серпня. Призов є обов’язковим для військовозобов’язаних. Передусім надається перевага мотивованим, з високими морально-діловими якостями та відповідною підготовкою громадянам.
 3. Граничні строки для ЗЕД-розрахунків збільшені до 120 днів. НБУ збільшив граничні строки розрахунків за експортно-імпортними операціями з 90 до 120 календарних днів. Нові вимоги застосовуватимуться до операцій, здійснених із 5 квітня 2022 року.
 4. Коли не потрібна ліцензія на зберігання пального для власних потреб? За рішенням ВС, якщо наявне в СГ місце зберігання пального відповідає ознакам винятку з визначення понять «акцизний склад» та/або «акцизний склад пересувний», то він не має обов’язку отримувати ліцензію на право зберігання пального в такому місці.
 5. Е-витяг про місце проживання можна отримати на порталі «Дія». У «Дії» з'явилася можливість сформувати витяг про місце проживання з реєстру територіальної громади. Кожен електронний витяг має QR-код – за допомогою камери смартфона можна перевірити справжність документа.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор:
«Дебет-Кредит»
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
«Дебет-Кредит» / Новини порталу
Теги:
Головне за тиждень

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі