Продовження воєнного стану до 8 лютого 2025 року: які наслідки для бізнесу?
7 листопада офіційно були опубліковані закони №4024-IX та №4025-IX про продовження воєнного стану та загальної мобілізації з 05 години 30 хвилин 10 листопада знову на 90 днів (тобто до 05:30 8 лютого).
Як сплачувати податки, що з трудовими відносинами й оплатою праці у цей період, – читайте у цій статті від редакції.
Ще два закони були опубліковані
6 листопада В. Зеленський підписав, а 7 листопада офіційно були опубліковані в «Голосі України» ще два закони:
- Закон від 08.10.2024 №3992-IX щодо перерозподілу функцій між центральними органами виконавчої влади, зокрема стосовно промислової безпеки, охорони праці, перевірок за додержанням законодавства про працю. Що передбачено цим законом, – читайте тут.
- Закон від 08.10.2024 №3994-IX, яким передбачено обов’язок банків та фінустанов надавати інформацію за запитом Нацполіції. Зокрема, дані фіноперацій та напрями, куди кошти перераховувались.
А що зі законом про підвищення податків?
ВРУ дуже поспішала з прийняттям Закону про підвищення ставки ВЗ та запровадження його сплати для платників єдиного податку (законопроєкт №11416-д). Проте вже понад три тижні він очікує на підпис Президента, і поки що його подальша доля невідома.
Щоправда, і Я. Железняк, і Д. Гетманцев вважають, що закон таки буде підписано. А от коли саме - це питання, на яке в них немає відповіді.
Не пропустіть! Сьогодні граничний термін подання звітності за III квартал 2024 року
Нагадуємо, що сьогодні, 11 листопада, закінчується термін подання звітності за III квартал 2024 року. Зокрема, декларації з податку на прибуток, єдиної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ та ще з десяток звітів. Весь перелік дивіться у новині.
Нагадаємо, що, попри війну, з 27.05.2022 платники податків повинні повноцінно виконувати свої податкові обов’язки, зокрема з подання звітності. Водночас платників податків, які не мають такої можливості, звільнено від відповідальності, передбаченої ПКУ, за умови виконання ними податкових обов’язків протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану або протягом 60 к. дн. з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей (пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Граничний строк сплати податків за ІІІ квартал 2024 року – 19 листопада. Про це читайте тут.
Що нового у ДПС?
По-перше, з 1 листопада діє Порядок формування та оприлюднення переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. З огляду на це ДПС створила сайт «Територія високого рівня податкової довіри». Перший Перелік платників з високим рівнем дотримання податкового законодавства буде сформовано за результатами IV кварталу 2023 року та трьох кварталів 2024 року.
По-друге, з метою підвищення рівня інформування платників податків про суми помилково сплачених податків та ЄСВ розроблено та впроваджено новий сервіс «Е-повідомлення».
По-третє, ДПС планує запровадити автоматизовану підсистему «Робота з боргом». Запровадження такої автоматизованої підсистеми підвищить ефективність процесу погашення податкового боргу за рахунок автоматизації процесів виявлення заборгованостей; пришвидшення процедур стягнення.
Три свіжі податкові роз’яснення
- Як заповнювати новий додаток 2 до декларації з ПДВ? У графах 2, 3 додатка 2 до декларації з ПДВ зазначають звітний період виникнення від’ємного значення. Їх заповнюють у хронологічному порядку виникнення цих сум починаючи з періоду, який є найбільш давнім (ряд. 1), та закінчуючи найближчим періодом.
- Порушили строки ЗЕД-розрахунків через затримки на кордоні з Польщею: які наслідки? ТПП у разі отримання заяви щодо порушення строків розрахунків внаслідок форс-мажорних обставин на території Польщі, для встановлення причинно-наслідкового зв’язку між обставинами і неможливістю виконання зобов’язань, бере до уваги підтвердження Польської ТПП.
- З 1 жовтня дату та номер договору (контракту) в ПН на експорт зазначають обов’язково. ДПС наголошує, що при складанні ПН на вивезення товарів за межі України з 1 жовтня дата та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція, а також відмітка про форвардний контракт (у разі вивезення на його підставі) підлягають обов’язковому заповненню.
УВАГА! Режим експортного забезпечення почне діяти з 1 грудня
Нагадаємо, що Урядом запроваджено тимчасово, на період дії ВС, режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів.
Постанова №1261 діятиме з 1 грудня. Практичне її запровадження відбудеться тільки після підготовки всіх необхідних документів.
Ще чотири свіжі урядові рішення
- З 1 січня 2025 року буде відновлено планові перевірки Держлікслужбою. Уряд затвердив Постанову №1264, за якою з 1 січня 2025 року буде відновлено здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням госпсуб'єктами вимог законодавства щодо якості лікарських засобів.
- Затверджено новий перелік товарів, що не підлягають обміну та поверненню. Уряд для приведення у відповідність до нового Закону про захист прав споживачів затвердив новий перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню).
- Експорт та імпорт яких товарів ліцензуватиметься у 2025 році? На сайті Мінекономіки оприлюднено проєкт постанови КМУ щодо затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2025 рік.
- Нові правила визначення мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на алкоголь. На сайті Мінекономіки опубліковано проєкт постанови КМУ щодо затвердження порядку визначення мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на алкогольні напої. Що нового чекає на торговців алкоголем? Читайте тут.
До уваги роботодавців!
- Чи можна буде бронювати працівників через Дію після проведення аудиту? За словами заступника директора Департаменту з розвитку електронних послуг у Мінцифрі, як тільки аудит буде завершено, будуть результати, і на підставі цих результатів Уряд прийматиме рішення про те, як послуга щодо бронювання через Дію працюватиме далі. Про масштаб зловживань при бронюванні від мобілізації читайте тут.
- Який розмір відрахувань може утримувати роботодавець із заробітної плати? Держпраці зазначила, що при кожній виплаті зарплати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, передбачених законодавством, – 50% зарплати.
- У листку непрацездатності працівника не вказано код хвороби: чи оплачувати лікарняний? Фахівці Держпраці підкреслили: якщо в листку непрацездатності відсутня інформація про діагноз і шифр МКХ-10, це не може бути підставою для відмови в оплаті такого листка непрацездатності.
Інші новини
- Індекс інфляції за жовтень - 101,8%. За даними Держстату від 08.11.2024, інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 р. порівняно з вереснем 2024 р. становила 1,8%, з початку року – 8,4%.
- Знову оновлено Перелік ТОТ та територій бойових дій. Мінреінтеграції вкотре оновило Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення бойових дій або які перебувають у ТО. Зміни стосуються територіальних громад Сумської, Харківської та Запорізької областей.
- Заборона на використання ПЗ російського походження. Бізнес вважає за необхідне забезпечити держпідтримку (фіндопомогу, податкові пільги чи субсидії на ліцензії на нове ПЗ) компаніям, які здійснюватимуть перехід на вітчизняне ПЗ. Важливим кроком такої підтримки є встановлення перехідного періоду у 12 - 24 місяця.
- Раді пропонують збільшити допомогу при народженні дитини. Законопроєктом №12184 пропонується нараховувати допомогу при народженні дитини виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини.
- З 5 листопада діють зміни до НП(С)БО 21 щодо впливу змін валютних курсів на облік. НП(С)БО 21 приведено у відповідність до вимог МСФЗ для малих та середніх підприємств і МСБО 21 у частині формування у бухобліку інформації про операції в іноземних валютах.
14 листопада міжнародна компанія Forvis Mazars проведе безплатний вебінар на тему «Больові точки резидентів Дія.City»
У чому різниця між гіг-контрактом і контрактом з підприємцем? Чи можна укласти гіг-контракт з директором? Які податкові наслідки варто враховувати?
Долучайтеся до вебінару, де експерти нададуть відповіді на ці запитання та поділяться практичними кейсами щодо укладення гіг-контрактів.
Спеціальний гість вебінару — Олексій Добронравов, Legal Lead проєктного офісу Дія.City, — розповість про зміни, які очікуються в законодавстві щодо правового режиму Дія.City.
Дата: 14 листопада, 11:00 – 13:00;
Формат: online, участь безплатна.
Програма вебінару та реєстрація — за посиланням
Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»