• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 23 - 29 грудня

Наприкінці року ознайомтеся з найважливішими новаціями січня. Це - застосування ВЗ 5% для фізосіб і сплата ВЗ «єдинниками», планові податкові (і не тільки) перевірки, зміни до бюджетної класифікації, щомісячне подання єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ тощо

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 23 - 29 грудня

Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум у 2025 році

Законом про Держбюджет, який набере чинності 1 січня 2025 року, встановлено такі основні показники та мінімуми на поточний рік:

- мінімальна зарплата: у місячному розмірі — 8000 грн; у погодинному розмірі — 48 грн. На що це впливає для роботодавців, ФОПів та бізнесу загалом – читайте у статті від редакції;

- прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

  • дітей віком до 6 років – 2563 грн;
  • дітей віком від 6 до 18 років – 3196 грн;
  • працездатних осіб – 3028 грн;
  • осіб, які втратили працездатність, - 2361 грн.

Усі найважливіші індекси та мінімуми на 2025 рік дивіться у довіднику.

 

Застосування ВЗ 5% для фізосіб і сплата ВЗ «єдинниками» з 1 січня 2025 року

25 грудня було підписано та опубліковано Закон від 04.12.2024 №4113 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

За ним для всіх «єдинників» початок сплати ВЗ перенесено на 1 січня 2025 р. Фізособи-«загальники» за 2024 рік ще застосовують ставку ВЗ 1,5%. Також ним вводиться низка уточнень щодо запровадження ВЗ. Докладний аналіз закону читайте тут, а роз’яснення від Мінфіну – ось тут.

 

З 1 січня запрацюють зміни до бюджетної класифікації

Наказом від 18.12.2024 №647 Мінфін вніс зміни до Класифікації доходів бюджету. Зокрема:

  • додано 15 нових позицій,
  • позиції від 13060000 до 41059000 викладено у новій редакції,
  • позиції з 19020300 по 41056600 виключено.

 

Податкові перевірки-2025: затверджено план-графік

24 грудня ДПСУ оприлюднила на своєму вебсайті план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік. Як завжди, він складається з чотирьох розділів:

  • Розділ I «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» та Розділ II «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів». Згідно з ними буде проведено 3492 перевірки юросіб.
  • Розділ ІІІ «Документальні планові перевірки фізичних осіб». Він налічує 1028 осіб, до яких наступного року планує завітати з візитом ДПС (у т.ч. вже й ФОПів - платників єдиного податку І та ІІ груп).
  • Розділ IV «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». З таких питань податківці планують провести 266 перевірок.

Які ще держоргани і до кого можуть прийти з перевірками наступного року – читайте тут.

 

Що ще нового у ДПС?

По-перше, зареєструвати ПН та РК в ЄРПН після 15:00 31 грудня та 1 й 2 січня не вийде. Будуть Проводитимуться регламентні та технічні роботи, пов’язані із закриттям року. У зв’язку з цим можливі обмеження в роботі е-сервісів ДПС. У ці дні ЄРПН не працюватиме.

По-друге, з 24 грудня для платників ЄП діють нові форми реєстраційних документів. У новій редакції викладено заяву про застосування ЄП, а також внесено зміни до розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників ЄП та форми самого витягу з реєстру.

По-третє, тимчасово повторні ЕЦП від ІДД ДПС зможуть отримати не всі користувачі. У зв’язку з технічними роботами у реєстрах Мін’юсту та неможливістю перевірки через сервіс ЄДР статусу та даних про юросіб та ФОПів ІДД ДПС запроваджено тимчасові обмеження у наданні ЕЦП.

 

Які ще зміни та події чекають нас у січні?

Крім вищезазначених змін, у січні запрацює ще чимало нововведень. Зокрема:

  • нюанси індексації зарплати у 2025 році;
  • оновлена форма декларації з податку на нерухомість;
  • нові звіти з праці (та чимало інших оновлених статистичних звітів);
  • початок застосування платіжних терміналів з 2025 року для деяких госпсуб’єктів;
  • нові правила сплати за ліцензії на алкоголь та тютюн;
  • старт компанії декларування доходів за 2024 рік тощо.

Загалом 43 новації, події та нагадування – у статті від редакції.

А щоб не пропустити нічого важливого за минулий місяць, радимо ознайомитися з добіркою найцікавіших матеріалів грудня ось тут.

 

Увага! Сьогодні останній день сплати податків за листопад та поповнення рахунків в СЕП

За даними ДПС, 30 грудня є граничним терміном сплати податкових зобов’язань платниками податків за листопад 2024 року. Але ті, хто поки що не має можливості сплатити податки та підтвердили це, зможуть сплатити після закінчення війни. Також 30 грудня є останнім днем для поповнення рахунків в СЕП. Адже  31 грудня та 1 січня не вдасться поповнити рахунки з електронного адміністрування ПДВ та акцизу, а також перерахувати кошти щодо ЄСВ, митних платежів та інших податків.

 

Що ще цікавого розповіли податківці?

  1. Не забудьте! З 2025 року єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ подаємо щомісяця. Податківці нагадали, що місячний звіт подається протягом 20 к.дн. після останнього дня звітного місяця. Першу щомісячну звітність за січень 2025 року необхідно подати до 20 лютого 2025 року.
  2. За якими форматами потрібно подавати повідомлення про прийняття працівника в е-формі? Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту подається за ідентифікатором форми J3001004 – для юридичних осіб та F3001004 – для фізичних осіб. Ці формати вже є в Е-кабінеті.
  3. Як заповнити уточнюючий додаток 2 до декларації з ПДВ? У разі уточнення показників, задекларованих платником ПДВ у таблиці 1 додатка 2 до декларації у рядку додатка, що уточнюється, зазначають показники зі знаком «-», у наступному рядку – правильні. Рядки, які не потребують виправлення, не зазначають.

 

Як працюватимемо та відпочиватимемо у січні?

1 січня (середа) мало би бути вихідним днем з нагоди Нового року. Проте за правилами воєнного часу офіційних святкових та неробочих днів в Україні немає. При цьому графік роботи та час відпочинку встановлює роботодавець.

 

До уваги роботодавців!

  1. Не забудьте сформувати список персонального військового обліку на 2025 рік! Щороку на підприємствах до 25 січня (станом на 1 січня) мають бути сформовані списки персонального військового обліку. Проте подавати ці списки до будь-якого органу не потрібно. Які зміни у формуванні цього документа відбулися у 2024 році? Читайте у статті від редакції.
  2. Відсутня інформація про бронювання працівника в Єдиному реєстрі: які дії роботодавця? У разі відсутності інформації про бронювання працівника в Єдиному державному реєстрі призовників відповідальним особам підприємств необхідно звернутися до ТЦК, в якому заброньований військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку.
  3. З’явився новий профстандарт – «Інспектор з військового обліку». У Національному агентстві кваліфікацій було зареєстровано профстандарт «Інспектор з військового обліку». Відтепер цим документом керуватимуться усі підприємства, де планують взяти на роботу фахівця на таку посаду.

 

Ще три цікаві аналітичні статті від редакції

  1. Облікова політика підприємства. Розглянемо питання, чи потрібно на початок року змінювати облікову політику. А також нагадаємо, що таке облікова політика і в яких випадках її переглядають – у ці статті.
  2. Річний перерахунок ПДВ за 2024 рік. Як і минулого року, його потрібно проводити незважаючи на війну. Він обов’язковий для платників, які у 2024 році провадили одночасно як оподатковувану, так і неоподатковувану діяльність і розподіляли ПДВ за подвійним призначенням. Більше подробиць читайте тут.
  3. Чи обов’язково з’єднувати платіжні термінали з РРО за зміненими правилами? РРО та платіжний термінал можуть бути з’єднаними, поєднаними або працювати незалежно один від одного. Розбираємося, які реквізити мають бути в чеках у кожному випадку – в аналітиці.

 

Бронювання працівників: що нового?

Через кібератаку Мін’юсту діючі бронювання продовжено на місяць. За рішенням КМУ, якщо строк дії бронювання працівника завершувався 20 грудня 2024 року, його буде автоматично продовжено до 20 січня 2025 року. Якщо ж бронювання завершилося до 19 грудня, роботодавці зможуть його поновити після відновлення роботи реєстрів.

Звертаємо увагу, що у «Дії» відновлено бронювання працівників. З 26 грудня підприємства знов можуть забронювати своїх працівників. Але поки що бронювання недоступне для філій компаній та для кінцевих бенефіціарів. Проте вже працюють Відомості про працівників з Реєстру військовозобов’язаних.

Крім того, затверджено нові критерії з визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для певних галузей національної економіки. Про це читайте тут, тут і тут.

 

Інші новини

  1. З 21 грудня Нацбанк пом’якшив низку валютних обмежень. А саме надав змогу юридичним особам і фізичним особам – підприємцям купувати та продавати банківські метали без фізичного постачання за безготівкові гривні.
  2. Мінфін внесе зміни до НП(С)БО 1 та НП(С)БО 25. Зокрема, пропонується привести термін «національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку» у відповідність до Закону про бухоблік та уточнити визначення собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) мікропідприємствами.
  3. 24 лютого – Національний день молитви. У ВРУ зареєстровано законопроєкт №12336, яким пропонується встановити 24 лютого Національний день молитви. Відповідні зміни будуть внесені до ст. 73 КЗпП.
  4. Що з реєстрацією в ЄДР та прав на нерухомість через кібератаку Мін'юсту? Реєстрацію прав на нерухомість, юросіб, ФОПів припинено через неможливість роботи без доступу до реєстрів. Проте фахівці надають відповідні консультації та залишаються на зв’язку, аби підготувати документи для реєстрації, коли відновиться робота реєстрів.
  5. Експорт та імпорт яких товарів буде ліцензуватися у 2025 році? 24 грудня було затверджено Постанову КМУ, якою затверджено переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягатиме ліцензуванню, та квот на 2025 рік. Вона набере чинності з 1 січня 2025 року.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»