• Посилання скопійовано

Розрахунок середньої зарплати у разі підвищення окладів: коефіцієнт обов’язковий!

Фразу «на госпрозрахункових підприємствах заробітна плата й інші виплати коригуються з урахуванням їх фінансових можливостей» більшість підприємств сприймають як право і вважають, що можуть не застосовувати коефіцієнт корегування. Але це не так...

Розрахунок середньої зарплати у разі підвищення окладів:  коефіцієнт обов’язковий!

Тетяна Мойсеєнко, податковий консультант,
директор навчального центру "Dominanta" 

Як відомо, у п. 10 Постанови КМУ №100, яким визначено порядок обчислення середньої зарплати для оплати відпускних, днів відрядження, мобілізованого періоду, вихідної допомоги, донорських днів тощо, передбачено випадки коригування заробітної плати, що включається до середньої зарплати, для збереження середнього заробітку працівника при підвищенні посадових окладів на підприємстві. 

Збільшення посадових окладів здійснюється на підставі законодавчих актів або колективних договорів, в яких передбачено випадки підвищення окладів. 

Звертаємо увагу на два важливі моменти, що передбачені у п. 10 Постанови №100 у зв’язку із коригування сум відпускних:

1.Фразу постанови «На госпрозрахункових підприємствах заробітна плата й інші виплати коригуються з урахуванням їх фінансових можливостей» більшість комерційних підприємств сприймають як право і вважають, що можуть не застосовувати коефіцієнт коригування. 

Але це не так. Передбачена вимога законодавства дає право зменшити коефіцієнт підвищення окладів, а не застосовувати його взагалі. Тобто у разі відсутності можливості коригування заробітної плати до підвищення посадових окладів підприємство встановлює менший коефіцієнт коригування виходячи з фінансових можливостей, про що зазначає в наказі. Але не проводити таке коригування взагалі підприємство не може! Аналогічної позиції притримується з Мінпраці у своїй консультації, яка подана нижче.

2. У разі зміни тарифних ставок, окладів для окремих працівників (переведення на іншу, вищеоплачувану роботу, у зв’язку з присвоєнням вищого розряду тощо) заробітна плата, що припадає на розрахункових період або період збереження середнього заробітку, не коригується (див. лист Мінсоцполітики від 04.04.2006 N 260/13/84-06). 

Також зверніть увагу, що оклади можуть підвищуватися:

  • як у розрахунковому періоді (попередні 12 місяців роботи або фактично відпрацьований період з 1-го до 1-го числа), 
  • так і в періоді, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (період перебування працівника у відпустці, на лікарняному, мобілізований, відрядження тощо). 

У будь-якому з вище перелічених випадків виплати, що враховуються при розрахунку середньої заробітної плати за проміжок часу до підвищення, коригують на коефіцієнт їх підвищення. 

Тобто коригуванню підлягають усі виплати, перераховані в п. 3 Порядку №100:

  • посадовий оклад 
  • доплати
  • премії
  • лікарняні
  • відпускні 
  • інші виплати, які включаються в розрахунок середнього заробітку.

Автор: Мойсеєнко Тетяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Оплата праці»

  • Порядок розрахунку середньої зарплати для лікарняних та декретних оновлять!
    Згідно з проєктом змін до Порядку №1266, для розрахунку страхових виплат для добровільно застрахованих осіб використовуватимуться календарні місяці (календарні дні) дії договору про добровільну участь перед настанням страхового випадку, за які сплачено ЄСВ
    16.04.20253 099
  • Скорочення штату: як провести правильно?
    Роботодавець повинен обґрунтувати необхідність скорочення штату та звільнення працівників, скласти та затвердити новий штатний розпис, в якому не буде посад, що скорочуються, врахувати переважне право на залишення працівника на роботі
    10.04.2025100
  • У 2025 році роботодавець зобов'язаний нараховувати зарплату не нижче 8000 грн
    МЗП – це соціальна гарантія для найманого працівника, і виплачувати заробітну плату необхідно не нижче встановленого законодавством рівня. Тож у 2025 році при відпрацюванні повного місяця основному працівнику потрібно нараховувати зарплату не нижче 8000 грн
    10.04.2025136
  • Чи треба індексувати зарплату у травні 2025 року?
    З січня 2025 р. нарахування індексації зарплати обнулили. Тоді ж виникла дилема – який місяць вважати базовим для нарахування індексації: грудень 2024 р. чи січень 2025 р.? Як бути роботодавцям і чи індексувати зарплату у травні, – дізнайтеся з нашої статті.
    10.04.202510 77811
  • Чи треба індексувати зарплату у квітні 2025 року?
    З січня 2025 року нарахування індексації зарплати знову обнулили. Цей місяць став базовим. Але індекс споживчих цін за січень - лютий становить 102%, тобто менше порогу у 103%. Тому індексації у квітні не буде
    03.04.20259 0194