Нагадаємо, що 28 грудня 2019 року КМУ зареєстрував на сайті ВРУ законопроект №2708 «Про працю», який фактично переписує чинне законодавство з праці. Про його реєстрацію ми писали тут, а про появу тексту цього документу ось тут.
Якщо цей законопроект стане законом, то змін він принесе зі собою багато.
Тож ми починаємо аналізувати ці зміни в окремих новинах. Перша з них стосується можливого скасування індексації зарплати.
Чому ми індексуємо зарплату зараз?
За ст. 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Правила нарахування індексації встановлено Законом №1282. За ст. 2 цього Закону об’єктом індексації є й оплата праці. А порядок нарахування індексації зарплати визначено ст. 10 Закону №1282.
Статтею 33 Закону про оплату праці також встановлено обов’язок і правила індексування заробітної плати.
Тобто існують три законодавчі акти, які вимагають такої індексації, і один підзаконний нормативний акт, який встановлює її процедуру.
Що зміниться?
Законопроектом «Про працю» не передбачено індексування заробітної плати.
До того ж з дня набрання чинності цього законопроекту втратять чинність КЗпП та Закон про оплату праці. А зі Закону №1282 буде вилучено норми щодо індексації заробітної плати.
Тобто, якщо цей законопроект стане законом, з дня набрання його чинності індексувати зарплату буде не потрібно. Наразі законопроектом передбачається, що він набере чинності через 6 місяців з дня, наступного за днем його опублікування.
Який це буде день, зараз не вгадаєш. Тобто закон може набрати чинності і з першого або останнього числа, і в середині місяця. А зарплата індексується цілком за місяць. Але законопроектом не встановлено жодних перехідних положень. Тож, до питання, як правильно нарахувати зарплату у місяці набрання чинності цим законом, ми ще повернемося. Сподіваємося, що Мінсоцполітики в цій ситуації теж надасть свої роз’яснення вчасно.
Залишається поки що без відповіді і питання застосування штрафів за ненарахування індексації за періоди до набрання чинності закону. Ніяких окремих положень щодо перевірок щодо нарахування індексації за минулі періоди законопроект не містить.
Проте і штрафи до роботодавців, і проведення перевірок в світлі нового законопроекту – це окрема тема для розмови, якій буде присвячена найближчим часом аналітична стаття на нашому сайті. А ще окремо розповімо про зміни щодо кадрових питань, відпусток та відряджень працівників тощо. Законопроект пропонує багато нового, а ми вже готуємося про це розповісти більше. Тож уважно стежте за нашими новинами!