• Посилання скопійовано

Відсторонення від роботи через відмову від вакцинації: подробиці від Держпраці

Чи може відсторонений працівник перебувати на робочому місці? На який строк можуть відсторонити від роботи через відмову від вакцинації? Чи можна у період відсторонення від роботи піти в оплачувану відпустку? Відповіді на всі ці питання надала Держпраці

Відсторонення від роботи через відмову від вакцинації: подробиці від Держпраці
Ми вже зазначали у своїй новині, що з 8 листопада почне діяти  обов'язок роботодавця відсторонювати від роботи працівників, які підлягають обов'язковій вакцинації, у разі відмови від вакцинації.   Про те, кого не зможуть відсторонювати від роботи без COVID-щеплення, ми зазначали тут.

До того ж в окремому роз'ясненні від МОЗ,  в.о. Голови Держпраці, Ігор Дегнера розповів, як саме має здійснюватись відсторонення невакцинованих співробітників. 

У першу чергу керівник підприємства має проінформувати працівників про правові наслідки у випадку ухилення або відмови від щеплення. Йдеться про відсторонення від роботи без збереження заробітної плати до часу усунення причин, які зумовили відсторонення – тобто отримання щеплення”, – наголосив Ігор Дегнера. 

Він пояснив, що керівник підприємства має скласти відповідний акт, якщо працівник ухиляється або відмовляється від проведення щеплення. 

В той же час Головний санітарний лікар наголосив, що не можуть бути відстороненими від роботи працівники, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний медичний висновок, виданий закладом охорони здоров’я. Про це ми писали тут

В.о. Голови Держпраці додав, що працівники, які отримали принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19, не можуть бути відстороненими від роботи, оскільки вже не йдеться про ухилення або відмову від вакцинації.

А на сайті Держпраці 5 листопада з'явилися окремі відповіді на питання щодо наслідків оформлення відсторонення. Їх ми наводимо далі.

 

Чи може відсторонений працівник перебувати на робочому місці?
З огляду на те, що Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначає правові, організаційні та фінансові засади діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, спрямованої на запобігання виникненню і поширенню інфекційних хвороб людини, локалізацію та ліквідацію їх спалахів та епідемій, встановлює права, обов’язки та відповідальність юридичних і фізичних осіб у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, відсторонення працівника від роботи у випадку відмови або ухилення від проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19 має передбачати обмеження перебування працівника на його робочому місці з метою мінімізації контактів з іншими працівниками.
 

На який строк можуть відсторонити від роботи через відмову від вакцинації?

За роз'ясненням Держпраці, з урахуванням норм наказу Міністерства охорони здоров’я України 04.10.2021 р. №2153, фактом, який зумовлює закінчення строку відсторонення працівника від роботи є:

  • закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, або
  • отримання працівником обов’язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
 
Чи можна оформити простій через відсторонення працівників?
Законодавством про працю не забороняється оформлювати простій з  огляду на обставини, які унеможливлюють виконання працівником роботи через відсутність у працівників профілактичних щеплень.

Законодавством про працю не забороняється оформлювати простій з  огляду на обставини, які унеможливлюють виконання працівником роботи через відсутність у працівників профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Згідно зі статтею 34 КЗпП простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Чинним законодавством чітко не регламентовано порядку та умов запровадження простою. У колективному договорі підприємства (установи) встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, питання оплати праці, режиму роботи, тривалості робочого часу та відпочинку (стаття 13 КЗпП).

В залежності від обставин, які призводять до неможливості виконання працівниками робіт, може бути запроваджений як простій всього підприємства (установи), так і його окремих структурних підрозділів чи працівників.

Статтею 113 КЗпП встановлено, що час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Про це Держпраці розповідала тут.

 

Чи можна у період відсторонення від роботи піти в оплачувану відпустку?

Відсторонення працівника від роботи є тимчасовим увільненням працівника від виконання ним трудових обов’язків, передбачених умовами трудового договору.

Право на відпустку залежить від часу визначених законодавством умов (кількість відпрацьованого в робочому році часу, стаж роботи, соціальний статус, навчання тощо). Факт відсторонення відсутній серед умов, які визначають або обмежують право на відпустку. Тому у разі наявності у працівника права на відпустку відповідно до норм законодавства, йому можуть бути надані за його згодою як оплачувані відпустки, так і відпустки без збереження заробітної плати відповідно до статей 25 та 26 Закону України «Про відпустки». Про це Держпраці розповідала тут.

 

Лікарняні відсторонених працівників

За позицією ФСС, лікарняні не підлягають оплаті під час відсторонення від роботи через відмову від вакцинації. Про це ми говорили тут.

***

Читайте також:

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»