• Посилання скопійовано

Як застосовувати РРО/ПРРО при продажу товарів поштою і з післяплатою: ДПС не змінила свою позицію

Попри рішення суду (про яке ми писали раніше), ДПС заявляє, що свою позицію не змінила. І тому вона вимагатиме від продавців, як і раніше, вкладати до поштового відправлення «Новою поштою» фіскальний чек

Як застосовувати РРО/ПРРО при продажу товарів поштою і з післяплатою: ДПС не змінила свою позицію

Знову повертаємось до «загадки століття»: коли продавець повинен провести через РРО продаж товару, який відправляє службою доставки (поштою), якщо кошти за нього отримає пізніше?  

Продавців влаштовує, щоб розрахунковий документ (чек тощо) видавав той, хто приймає оплату – пошта або платіжний сервіс, за допомогою якого пошта проводить розрахунки з клієнтами. Проводити через РРО продаж товару з післяплатою, вкладати чеки до поштового відправлення, а потім оформляти повернення товару, якщо покупець відмовиться його купувати – продавцям зовсім не хочеться.  

Проте у ситуації з «Новою поштою» ДПС зайняла жорстку позицію і вимагає від продавця проведення через РРО операції з продажу ще на дату відправки товару покупцю. Чому? 

 

Рішення суду є, але воно може бути оскаржене

Одеський окружний адміністративний суд нещодавно виніс рішення про те, що у разі доставки товару поштою на умовах післяплати продавець товару не зобов’язаний формувати фіскальний чек і вкладати його до поштового відправлення. Ми про це писали тут. 

І продавці зраділи, хоча й передчасно. 

По-перше, це рішення ще може бути оскаржене. Тобто якщо ДПС оскаржить його в суді вищої інстанції, ще невідомо, чим закінчиться та судова справа.

По-друге, навіть програш у суді податківців не переконав. У своєму листі від 09.05.2025 №500/2/99-00-07-03-01-02 ДПС заявила: 

«Позиція ДПС полягає у тому, що продаж товарів із використанням служб доставки, які відповідно до цивільно-правових угод не є учасниками купівлі-продажу товарів, зокрема експедиторів, потребує обов'язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій продавцями товарів. 

Вказана позиція ДПС є незмінною з 2023 року, а відповідні роз'яснення із цього питання розміщені на вебпорталі ДПС». 

Ця відповідь, насправді, хитра. Тому що податківці не кажуть коротко: «РРО при відправці товару поштою застосовувати потрібно». Вони відправляють читачів аналізувати умови договору зі службою доставки та читати роз’яснення на своєму сайті.  

 

І що там – на сайті ДПС?

ІПК на цю тему багато, але всі вони (як і згадане вище судове рішення) надані конкретному продавцю, тому давайте відкриємо ЗІР, де містяться загальні консультації.  

Ось одна з них. 

У ній податківці – для когось це може виявитися сюрпризом – наводять різні поради на різні ситуації.  

Якщо йдеться про доставку товару кур’єром. Доставлений через кур’єра товар податківці не вважають проданим у кредит або з розстроченням платежу. І тому кажуть: застосування продавцем РРО/ПРРО не є обов’язковим! Оскільки розрахунковий документ про приймання післяплати видає працівник кур’єрської служби безпосередньо під час передачі відправлення покупцю. А щоб покупець мав документ на підтвердження, в кого він цей товар купив, продавець зобов’язаний вкласти до посилки видаткову накладну (інший документ), яка свідчитиме про походження товару. 

При відправці товарів експедитором (логістичною компанією). А от експедитор, як пояснюють податківці, не має статусу ні кур’єра, ні перевізника, не є учасником відносин купівлі-продажу, не передає право власності на товар та не бере участі в розрахунку за нього відповідно до договору про надання послуг. Тому податківці наполягають: продавець має провести реалізацію такого товару через РРО/ПРРО! Фіскальний касовий чек має бути сформований до відправки товару та вкладений продавцем у коробку з товаром або надісланий покупцеві при або до передачі його експедитору (логістичній компанії).

Тому вимога проводити продаж товару, який надсилається «Новою поштою», з’явилася не на порожньому місці. Ця компанія надає не кур’єрські послуги, а послуги з організації перевезення відправлень. Ба більше, розрахунок за товар здійснюється не через «Нову пошту», а через фінансову установу-партнера «НоваПей».  

Тож для кожного випадку післяплати свій варіант. Аналізуйте уважно умови договору зі службою доставки вашого товару покупцю, і вам буде зрозуміло, вимагатимуть податківці проведення продажу такого товару через РРО при його відправці на умовах післяплати чи ні. 

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Готівковий обіг та каса»