• Посилання скопійовано

«Контролюючі органи і перевірки» №10(164) | 08.07.2025 р.

Сто шістдесят четвертий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена перевіркам різних органів влади та їхній діяльності в цілому

«Контролюючі органи і перевірки» №10(164) | 08.07.2025 р.
Це – десятий з початку року (сто шістдесят четвертий загалом та п’ятдесят четвертий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена перевіркам різних органів влади та їхній діяльності в цілому. З моменту написання попередньої розсилки минуло майже три тижні, тож нам є про що розповісти. Зокрема:
  • повідомимо про чергове оновлення плану-графіка податкових перевірок на 2025 рік;
  • зазначимо конкретні рекомендації ДПС щодо зниження податкових ризиків та уникнення перевірок;
  • зауважимо, що з 1 жовтня Держпраці зможе приходити на перевірки з питань мобінгу;
  • розповімо, що Президент анонсував тривалий мораторій на перевірки бізнесу;
  • наведемо перелік найпоширеніших запитів від ДПС і як на них відповідати;
  • з’ясуємо, чи можна вважати перешкодою у проведенні перевірки відсутність у продавця документів на товар;
  • розкажемо, що Мінфін запровадив єдину перевірку для заяв на компенсацію за зруйноване майно.
Гарного вам читання!

Оновлено план-графік перевірок ДПС на 2025 рік

26 червня було  оновлено розділ IV  плану-графіка, який стосується юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ. З таких питань податківці планують провести 272 перевірки.
А вже наступного дня, 27 червня, було внесено  зміни до розділів І та ІІ  щодо документальних планових перевірок юросіб на 2025 рік. Згідно з ними буде проведено 3615 перевірки юросіб (це на 123 більше, ніж у першочерговому варіанті плану).

Податкові перевірки у 2025 році: 11 правил від ДПС

ДПС надала платникам податків конкретні рекомендації щодо зниження податкових ризиків та уникнення перевірок. Ці поради базуються на новій системі управління податковими ризиками. А саме:
  1. перевіряйте правильність усіх реєстраційних даних у ЄДР; 
  2. не використовуйте сторонні юридичні адреси без фактичного розташування бізнесу;
  3. уникайте зв’язків із фіктивними або сумнівними контрагентами; 
  4. перевіряйте повноту та правильність усіх поданих звітів; 
  5. автоматизуйте облік – це зменшує людський фактор; 
  6. проводьте регулярний внутрішній аудит податкової звітності; 
  7. збирайте та зберігайте документи що підтверджують законність операції; 
  8. уважно ставтеся до формування податкового кредиту та витрат; 
  9. вчасно контролюйте строки сплати податків;
  10. використовуйте електронні сервіси ДПС для перевірки стану розрахунків із бюджетом;
  11. при виникненні податкового боргу – оперативно комунікуйте з ДПС для врегулювання ситуації.
Докладніше про ці правила  читайте у роз’ясненні адвоката.

Держпраці зможе приходити на перевірки з питань мобінгу

30 червня Президент підписав Закон №4352-IX щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу щодо працівників під час дії воєнного стану. Ним встановлено, що у період дії воєнного стану Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю):
  • за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону,
     
  • з питань виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності припинення трудових договорів.
1 липня його було опубліковано у «Голосі України». Тож з 1 жовтня почнуть діяти норми Закону. 

Президент анонсував тривалий мораторій на перевірки бізнесу

Президент В. Зеленський доручив Уряду запровадити тривалий мораторій на перевірки бізнесу. Про це йшлося на «Форумі влади та бізнесу: від діалогу та партнерства».
«Я вже доручив підготувати рішення щодо тривалого мораторію на перевірки бізнесу, так щоб убезпечити бізнес від будь-якого тиску, недобросовісних людей на різних посадах», – сказав глава держави.
Він додав, що держава розуміє, що саме економічне зростання має наповнювати бюджет, а «не просто тиск і не просто вичавлювання коштів з економіки».
Зеленський заявив, що Уряд буде розширювати державні програми підтримки українського бізнесу та виробництва.
Коментуючи заяву президента, голова Федерації роботодавців України Дмитро Олійник сказав, що на додачу до мораторію необхідно провести аудит кримінальних проваджень, які відкриті проти бізнесу, внести необхідні зміни в Кримінально-процесуальний кодекс.

Як відповідати на запити ДПС: 5 популярних запитань і ваші відповіді на них

Експерт навела перелік найпоширеніших запитів від ДПС:
  1. Надайте пояснення щодо джерела коштів на рахунку.
  2. Поясніть формування доходу у ____ кварталі.
  3. Чому не було сплати авансового внеску/податку?
  4. Надайте підтвердження витрат на послуги/товари.
  5. Чому операція не відображена у звітності?
А також розповіла як на них відповідати чітко, спокійно й професійно. 
Зберігайте цю добірку відповідей, щоб не розгубитися при отриманні запитів від податківців.

Немає документів на товар? Це не перешкода для проведення документальної перевірки!

Перевірка наявності у продавця документів на товар – це право не лише податківців, а і деяких інших контролерів. Так, податківців більше цікавлять первинні документи про придбання товару. А от ті органи, які здійснюють ринковий нагляд, більше цікавлять документи про походження та якість товару. Таких документів у справі №580/4355/24 від продавця вимагала Держпраці. А коли він ці документи не надав, заявила про перешкоджання у проведенні перевірки.
Нагадаємо, що за п. 6 ч. 4 ст. 44 Закону України №2735 «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (далі – Закон №2735) до госпсуб’єкта може бути застосований штраф в разі, зокрема, створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, – розмір штрафу сягає 170 тис. грн.
Зверніть увагу! Зазвичай ринковий нагляд здійснює Держпродспоживслужба. Про Секторальний план таких перевірок на 2025 рік ми повідомляли тут. Проте проводить такі перевірки і Держпраці. Секторальний план таких перевірок на 2025 рік можна знайти тут.
Але чи можна вважати перешкодою у проведенні перевірки відсутність у продавця документів на товар? А якщо він повідомив потрібну інформацію про товар, але пізніше (бо їх на момент перевірки в нього ще не було)? Розглянемо детально таку ситуацію у новому судовому рішенні.

Мінфін запровадив єдину перевірку для заяв на компенсацію за зруйноване майно

Мінфін наказом від 06.06.2025 №292 затвердив Методику верифікації інформації, наданої в заяві та доданих до неї документах особами, які звернулись за призначенням компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації / компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.
Методика визначає, як саме перевірятиметься інформація, подана громадянами в заявах та документах. Ці дані передаються Міністерству фінансів у електронному вигляді через Міністерство розвитку громад та територій з Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Перевірка (верифікація) відбуватиметься шляхом порівняння поданої заявником інформації з даними, які надають інші державні органи. Вся взаємодія здійснюватиметься через електронну систему «Трембіта».
Для перевірки будуть використовуватися автоматизовані системи, реєстри та бази даних, зокрема й ті, що містять інформацію з обмеженим доступом — перелік таких джерел наведено в самій Методиці.
Верифікації інформації, наданої в заяві, відбуватиметься у два етапи:
1) перевірка достовірності персональних даних отримувача (власника / співвласників) та представника отримувача;
2) перевірка достовірності інформації, наданої в заяві.

Наразі це все.
Більше новин на тему перевірок ви знайдете тут, а консультацій –  тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»